if banner 2

 3 vítězové voleb v Olomouckém kraji

Kdo uspěl ve sněmovních volbách v Olomouckém kraji nad očekávání? Žoviální hateman, politický podnikatel i mistři preferenčních hlasů. Hanácký Večerník pokračuje v hodnocení voleb do Poslanecké sněmovny, které přepsaly politickou mapu Česka.

Ladislav Okleštěk (ANO 2011)

Kdo by ještě před rokem mohl tušit, že bývalý starosta obce Výšovice nedaleko Prostějova v sobě objeví takový politický talent. Okleštěk byl do Poslanecké sněmovny zvolen poprvé už v roce 2013, svezl se na úspěchu Babišova hnutí ANO 2011. Do letošního jara o něm ale nebylo skoro slyšet, až na jeho šokující novelu zákona, podle které musí občan, který chce prověřit podezřelou veřejnou zakázku zaplatit poplatek 10 tisíc korun Úřadu pro ochranu hospodářská soutěže. Oklešťkovi se tak podařilo fakticky znemožnit veřejnou kontrolu veřejných zakázek v celém Česku. Gratulujeme.

Letos v únoru se jako krajský předseda hnutí ANO na Olomoucku významně podílel na puči, při kterém došlo k odstranění naivního lékaře Oto Košty z pozice hejtmana. Sám se zcela nepřekvapivě postavil do čela kraje a ponechal si přitom obě placené funkce – poslance i hejtmana. Jako první muž regionu začal systematicky objíždět kraj, nevynechal jedinou společenskou akci. To vše doprovodil masivní kampaní Hejtuj hejtmana, kdy jejího tvůrce Ondřeje Poláka platí z krajských peněz. (Ironické je, že stejný Polák pracoval i na kampani Starostů a nezávislých v kraji. To jen až se budou ptát, proč na Olomoucku dopadli tak špatně.)

Za půl roku hejtmanování je nejvýraznějším činem výběr nového šéfa krajského úřadu, kam Okleštěk dosadil bývalého tajemníka prostějovského Magistrátu Lubomíra Baláše, trafikanta z Vodovodů a kanalizací, pravomocně uznaného pachatele přestupku a v neposlední řadě i člověka usvědčeného z pití alkoholu na pracovišti.

Oklešťkovi je a může být zcela jedno, že při jeho kampani mohlo dojít ke spáchání nejméně dvou správních deliktů, které posuzuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Konkrétně jde o to, že Okleštěk ke kampani zneužil krajem vydávané distribuované noviny a pak kampaň hejtman Hejtuj hejtmana neoznačil zadavatelem a zpracovatelem, jak požaduje zákon. Pokuta, pokud k ní vůbec dojde, bude směšná. S finančním zázemím, jaké má hnutí ANO 2011 to tak nemusí pachatele, ať už je jím Okleštěk osobně či hnutí, trápit. Podobně jedno mu zřejmě bude, pokud kvůli němu dostane pokutu Olomoucký kraj. S výběrem Lubomíra Baláše už předvedl, že si s dodržováním zákonů nedělá hlavu.

I přes to všechno – puč proti Koštovi, kampaň za veřejné peníze, Baláše, pokračování v pochybném projektu prostějovského olympijského centra nebo šetření dohledovým úřadem získal Okleštěk 5 328 preferenčních hlasů. Úspěšnější v krajském hnutí ANO byl už jen lékař Milan Brázdil.

Sečteno a podtrženo – marketing Oklešťkovi zabral velmi úspěšně. Uvidíme ale, jak dlouho bude fungovat.

 reklama poutak

Radim Fiala (SPD)

Politik, anebo spíše politický podnikatel Radim Fiala zůstává ve sněmovně dál. Začínal tam v roce 2006 jako poslanec ODS. Když bylo čím dál víc jasné, že tato partaj má nejlepší léta za sebou, v době vlády Petra Nečase nebo spíš Jany Nagyové, se Fiala přidal k pučistům ve straně – rebelujícím poslancům, kteří odmítali zvýšení DPH. Jenže zatímco jeho rebelující kolegové dostali výměnou za mandát křesla v dozorčích radách státních firem, za což pobyli pár měsíců ve vazbě v rámci kauzy Nagyová, Radim Fiala z toho vyšel jako vítěz. Odešel z ODS, chvíli zůstal nezařazeným poslancem a v roce 2013 se do sněmovny vrátil za tehdejší Okamurův Úsvit. Dá se přitom předpokládat, že i jemu Jana Nagyová nabídla nějaké dobře placené místo, Fiala se ale zachoval jako větší stratég než jeho kolegové. Anebo měl více štěstí než rozumu.

I nyní vlivem naprosté haluze zůstal Fiala ve sněmovně. Ne že by jeho aktuální strana neuspěla, naopak – v Olomouckém kraji má dva mandáty. Ještě před pár lety to ale vypadalo, že Okamura je v politice odepsaný – na veřejnost vyšly jeho smlouvy s hnutím Úsvit, ze kterého prostřednictvím marketingových smluv vyváděl peníze. Spolustraníci se jej za to právem zbavili. Jenže potom… přišli uprchlíci. Teda vlastně nepřišli, ale to je jedno, záminka vyvolána a Okamura si měl na čem postavit politickou kariéru. S jeho úspěchem se přirozeně svezl i Fiala, toho času místopředseda hnutí „Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury“.

I vlivem politiky Fialovi docela slušně šlape podnikání. Jak už před volbami upozornil Hanácký Večerník a posléze i Hospodářské noviny, Fialova úklidová firma IF Facility získala veřejné zakázky od resortů, které mělo pod palcem Babišovo hnutí ANO, a kontrakty měla také s některými firmami Agrofertu. Fialovi pravděpodobně pomohlo přátelství s druhým mužem hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem.

Fiala je vítězem v Olomouckém kraji z jednoho prostého důvodu: dostat se počtvrté do sněmovny, aniž by kdykoliv něco prosadil či konkrétního udělal nebo byl alespoň nositelem nějakého reálného tématu, to je prostě úspěch.

 

Skokani preferenčních hlasů - Antonín Staněk a Zuzana Majerová Zahradníková

Dva olomoucké politiky spojuje to, že jsou reprezentanti dvou tradičních politických stran, které utvářely porevoluční vývoj v naší zemi – ČSSD a ODS. Ani jedna z těchto stran není v dobré kondici, přestože ta druhá se nyní tváří sebevědomě, i když se jedná o její druhý nejhorší výsledek od vzniku strany, byť lepší než minule.

Primátor Olomouce Staněk a učitelka Majerová Zahradníková byli na třetím místech kandidátek, tedy oba na nevolitelném místě za situace, kdy tyto strany získaly v regionu po jednom mandátu. Oba ale překroužkovali své spolustraníky na prvním a druhém místě. U Staňka hrála roli jeho primátorská autorita i akademická minulost, Majerová zaujala profesionálně vedenou kampaní a nabrat mohla i protestní hlasy voličů ODS, kteří podporou Majerové dali najevo, že jiného kandidáta z čela listiny ve sněmovně nechtějí.

 

Jakub Čech

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • kameloti inz

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce