drnda web

Dvě petice, dva přístupy vedení prostějovské radnice

Petice za zachování společenského sálu a petice za zachování parku u Reálného gymnázia beze změn. Dvě občanské iniciativy, dvě petice, obě s množstvím podpisů okolo tří tisíc. A chování představitelů města k signatářům? Zásadně odlišné.

Pomiňme v obou případech rovinu věcnou, kdy autoři té novější ze zmíněných petic mírně manipulovali občany, když jim ukazovali vizualizace, které neměly nic společného s návrhem americké židovské nadace Kolel Damasek Elezier na rehabilitaci starého židovského hřbitova v Prostějově. Čistě technicky se dá říct, že obě petice měly podobné množství podpisů a zasluhovaly by tedy od vedení města srovnatelné zacházení. Tím netvrdím, že oběma peticím by mělo být vyhověno nebo by měly být obě zamítnuty, to je koneckonců věc politiky toho či onoho představitele města. Jde o to, jaký volí radnice přístup ke svým občanům.

Petice za zachování společenského sálu byla dlouhou dobu ignorována a její vyřízení proběhlo až poměrně dlouho po jejím předání na radnici. Odpovědi se petiční výbor nedočkal ani po půl roce. „Petici i urgenci jsme přijali, ale vyřízení petice není časově omezeno, není ani stanoveno, že vůbec bude vyřízena,“ lhal v srpnu 2011 tehdejší primátor Miroslav Pišťák ve vyjádření pro Prostějovské novinky. (Článek je již archivovaný, kdyby náhodou napadlo někoho z redakce portálu jej smazat.) To vyřízení, ke kterému později došlo, spočívalo, jak je v Prostějově zvykem, v tom, že ji zastupitelstvo vzalo na vědomí. Ani nezamítlo, ani jí nevyhovělo. Prostě vzalo na vědomí. Tečka. Snahu několika tisíců občanů tak město léta sprostě ignoruje a dál jde na ruku investorovi, společnosti Manthellan.

A nyní po letech se řeší jiná petice.Tři tisíce podpisů je opravdu hodně. Když si vezmeme, že město má 45 tisíc obyvatel a odečteme 15 tisíc dětí a starých lidí, kteří se nezajímají o dění, tak nám zůstává nějakých 30 tisíc lidí. Tři tisíce z toho je deset procent. A to je názor, který se jednoznačně v potaz brát musí,“ okomentovala množství podpisů současná primátorka Prostějova Alena Rašková pro Český rozhlas pár dnů poté, co ji radnice obdržela. Ano, přesně ta Alena Rašková, která léta kašle na požadavek občanů, aby hájila zájem města ve sporu s Manthellanem.

Tři tisíce podpisů zkrátka můžou způsobit různé reakce. Buďto po dlouhou dobu nikdo neodpoví, nebo vedení svolá tiskovou konferenci hned poté, co donesete podpisy na podatelnu. Dodržovaná pravidla a jasná metodika? Kdepak. Záleží jen na náladě místních papalášů.

 

Jakub Čech

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • navrh web nabah

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce