Prospánek léto

bannery-vanoce-1_728x90

Jak Okleštit demokracii v přímém přenosu, aneb zhyn a skon a zmar

Jak chcete psát o pošlapání demokracie, když celý proces proběhl zcela demokraticky. Jak chcete kázat o podvodu na voliče, když voličům je to jedno. A jak si chcete myslet, že se to všecko zase uklidní a spraví, když víme dobře, že neuklidní a nespraví. Hejtmanem je nový muž, a jakýkoli komentář je možná zbytečný. Tak proč ho tedy psát?

Protože fraška, které jsme byli svědky, nemá v novodobých dějinách České republiky obdoby. Pochopili jste správně - ode dneška je totiž úplně jedno, jak dopadnou volby; nahoru stejně půjde ten, na koho ukáže prstem Andrej. A že vyhraje Andrejova "strana", o tom není pochyb. A události posledních týdnů ukázaly na Olomouckém kraji jako na vzorku, kam směřuje Česká republika jako celek pod vedením desperáta.

reklama poutak

Poučení první - zhyn: K čemu volby, vládnou "manažeři"

Volby můžeme úplně zrušit, anebo je udělat ryze formální v rámci kandidátky Národní fronty. V takovém systému stejně vyhraje zase a jenom Národní fronta, a každý, kdo má jiný názor, než strana, a dokonce každý, kdo vůbec má nějaký názor, je na obtíž. Namísto diskuse, z jejíž živné půdy by snad měla v normální demokracii vyplývat nějaká názorová platforma, se hraje na souhlas, mlčení, a poslouchání manažerů, nyní už místopředsedů Ano. Okleštěk s Faltýnkem stejně rozhodnou za vás, k volbám vůbec nechoďte.

Poučení druhé - skon: "Demokratické strany" jsou podělané strachy

Byla to unikátní příležitost dokázat oligarchovi říci "ne". Takové to Ne, které chlapa dělá chlapem. Které způsobí problémy, a možná existenční, ale stojí za to ho vyslovit, abychom se mohli sami na sebe podívat do zrcadla. Ani jedna z koaličních stran tu šanci nevyužila. Příliš se bála o svou koaliční smlouvu. Nyní už je Andrejovi jasné, že se podobně zachovají i v mnohem závažnějších otázkách a možná i na celostátní úrovni. Že opozice existuje jen verbálně, nikoli skutky. Strašné zjištění.

Poučení třetí - zmar: Ano, bude hůř

Nenašel se v koalici nikdo, kdo by se zblízka podíval na to, kdo se nabízí jako nový hejtman. Za prvé, že Ladislav Okleštěk skončil v preferenčních hlasech i v rámci ANO až čtvrtý (!!), za Oto Koštou, Adamem Kalousem a Petrem Vránou. Za druhé, jeho dosavadní působení jak v komunální sféře ve Výšovicích, tak na parlamentní půdě dává tušit, že ho pravděpodobně zajímá víc solární a odpadový byznys, než že by byl nějaký Cicero; jenže koaliční a "demokratické" strany by si v zájmu zachování koalice nejspíš nechaly předhodit i Miroslava Sládka nebo třeba Milouše Jakeše, vždyť na jménech přece nezáleží. Osoba hejtmana není interní věcí Ano, jak se koaliční náměstci snažili alibisticky tvrdit do kamer.

A z toho všeho je mi doopravdy smutno.

Vlastimil Blaťák

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • navrh web nabah

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce