drnda web

K čemu vlastně máme krajské volby? O co a komu jde

Strany už zveřejnily svoje kandidáty a většinou i programy. Potěšující narozdíl od minulých a předminulých voleb je fakt, že nikdo nevytáhl na úrovni kraje neřešitelné téma typu poplatky ve zdravotnictví. Jinak je to ale celé spíš k pláči, než k radosti, a myšlenková sterilita většiny "programů" to letos jen potvrzuje.

Předně - stranám chybějí osobnosti. Dávno pryč jsou doby, kdy proti sobě stáli Kosatík a Tesařík, což jsou sice velmi rozporuplně vnímané figurky olomoucké politické galerky, nicméně nadané alespoň nějakým kouzlem osobnosti. To, co strany vatáhly z rukávu letos, je doopravdy z nouze ctnost, a pohledem z dálky lze celkem jednoznačně předpokládat, že základním kritériem výběru lídrů byla absence zmínky ve spise Vidkun, než politická nebo odborná schopnost. O většině "lídrů" se voliči doslechli, až když na ně promluvily zcela neznámé tváře z billboardů. Ano, jistě: nabízíme přece nezprofanpované a důvěryhodné osobnosti z regionu, tak je to. Kdo tomu věří, nechť.

Jednozančným pozitivem je letos absence celonárodních témat, a programy jsou tak skutečně čistě regionální. Což ale neznamená, že nejsou myšlenkově prázdné. Nejpatrnější je to u sociálních demokratů, kteří o svých programových prioritách nechávají hlasovat lůzu. Kdyby se jim někdo z konkurenčních stran chtěl pomstít, nechá zvítězit téma, kterým si socdemáci naběhnou na vidle. Jenže chytrému napověz; díky bohu totiž nejsou tématem krajských voleb uprchlíci. Změť "vlasteneckých" stran, která si na nich chtěla nakoupit levné body, je natolik nepřehledná a počínáním páně Konvičky i znevěrohodněná, že toto téma naštěstí na plakátech není, a komu tam zůstalo, tomu nepomůže.

Co přinášejí strany? Je to bída

Podle průzkumů se nám na čele preferencí vytvořil trojlístek ČSSD, ANO a KSČM. Ostatní si drží uctivý odstup. S ohledem na dosavadní koalici ČSSD a KSČM je opravdu s podivem, proč se téměř všechny strany tak ostře vymezují proti ANO, které je jako koaliční partner zjevně jediné schopno zamezit opakování levicové koalice.

Sociální demokraté jsou krutě poznamenaní kauzou Vidkun a ještě před rokem jasný lídr Rozbořil si našel práci v Prostějově olympijském; nikdo nic nenamítal, nikomu to nevadilo, což dostatečně ilustruje, v jakém stavu politické kultury se krajská scéna nachází. Dá se ale předpokládat, že disciplinovaným voličstvem sociální demokracie nepohne nic.

Hnutí ANO je pak samozřejmě otázkou nade všechny, hodnou opravdových mudrců. Jak vlastně proběhla volba krajského lídra je zahaleno tajemstvím a pověstmi o tom, kterak lídři nade všechno jasnější byli upozaděni samotným Andrejem, který si vlastně vybral lídra sám. Ale jak bylo naznačeno výše, místo aby pravicové strany hledaly k ANO cestu, což je jejich jediná šance, jak zamezit další levicové koalici, místo toho dští na facebooku síru a sledují v tomto duchu vpravdě idiotský fialovský kurs, který je dovede maximálně k okrajové roli v zastupitelstvu, ale ne dál.

Samostatnou kapitolou je pak ODS. Zveřejněním programu způsobila menší rozruch, když jako ryze pravicová strana slíbila navýšení dotací o deset procent. Socialistům by takové heslo slušelo, u modrých ale působí krajně nepatřičně; doslova z jiného světa. To stále ještě není nic proti tomu, že volební program pod celostátním heslem "Zjednodušme to" naopak představuje elaborát rozsahu skoro bakalářské práce; chybí jen povinné odkazy. Akademické vedení se prostě nezapře, a volič se v něm nevyzná.

TOP09 vysílá do voleb Jitku Chalánkovou, a v zásadě se jedná o jediné známější jméno mezi bezejmennými lídry. Ostatní strany vsadily na většinou podivuhodné koaliční slepence, které se jeví účelově až hrůza, do voleb možná nějaké ty hlasy navíc přinesou, z dlouhodobého hlediska se ale jedná o spojenectví ve většině nevyvážená, vratká, programově vzdálená, a tedy latentně smrtelně nebezpečná.

Podtrženo sečteno, ať už volby dopadnou jakkoliv, vlastně se až tak mnoho nezmění, protože nemůže. Nemáme osobnost, která by dala příklad a nová paradigmata, nemáme programy, které by něco ovlivňovaly. Kandidáti jsou většinou vylosovaní "odněkud" a programy, prázdné jako vymlácená sláma "odnikud".

Vlastimil Blaťák

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • navrh web nabah

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce