Prospánek léto

bannery-vanoce-1_728x90

Na obranu "neziskovek": Sedm skutečností, které je nutné říci nahlas

Jeden by si po přečtení Parlamentních listů myslel, že za všechno zlo světa mohou neziskovky. Kdo jako první vypustil z úst tuto úžasnou myšlénku, je už celkem jedno (a že jsme taktní, nebudeme pana prezidenta jmenovat). Díky bohu, chce se říci! - až dosud jsme si totiž mysleli, že za všechno můžou trpaslíci. Ty potvory totiž vlezou všude a strašně se množí.

luneta banner

Teoretici i praktici této myšlenkové školy ale tak dlouho argumentačně kalili vodu, až se jim to povedlo: včetně opomenutí, že bez neziskovek by v národě (to slovo se nedá nepoužít...) nefungovalo zhola nic. Tedy hezky po lopatě:

1. Neziskovka, to je totiž vlastně ziskovka,

jinými slovy organizace, která musí vytvářet účetní zisk. Jinak by nebyla; sám název je tudíž zavádějící. Třeba taková "neziskovka", která plete proutěné košíky a prodává je na trhu ve prospěch postižených dětí, musí zaplatit materiál, brigádníky, prodejce a energie ve výrobně stejně, jako jakákoli firma. Pak musí se ziskem prodat, stejně jako firma. Jediný rozdíl je v tom, že otcové zakladatelé zisk necpou do svých vlastních kapes, ale věnují jej potřebným. Dotazy?

2. Neziskovka je občanskou společností,

totiž institucí, která není zřízena státem, ale ani místní veřejnou správou. Dává rozum, že kdyby instituce zřizoval pouze stát nebo veřejná správa, žili bychom v absolutní totalitě. Ale ono ne - a je to moc důležité. Protože do důsledku vzato je to právě občanská společnost, totiž my všichni, kdo stát a politiky úkoluje - a nikdy naopak.

3. Neziskovka, to je i fotbalový oddíl na vesnici,

a autor tohoto textu nezná osobně ani jeden dětský kroužek, sportovní oddíl, nebo ochotnické uskupení, které by fungovalo jinak. V těchto spolcích jsou sdruženi lidé, kteří ve svém volném čase pracují pro jiné, a všechny ty bláboly o neziskovkách je urážejí.

4. Neziskovka platí daně,

tak jako jakákoli jiná firma. Dostane- li třeba větší sponzorský dar, šup - a patnáct procent odvede státu. Všechny ty teze o tom, jak neziskovky vysávají státní rozpočet, jsou úplně nesmyslné. Nikdy je nemohl vypustit z úst člověk, který se alespoň elementárně vyzná v realitě fungování tohoto světa.

5. Neziskovými organizacemi jsou i školy,

a tvrdí- li někteří radikální odmítači "neziskovek", jak by se nikdy s žádnou neušpinili, pak nám asi nezbývá, než jim doúčtovat základní a (možná) střední vzdělání, pro klid jejich vlastní duše.

6. Radikály to pobouří, ale i záchranky mají status neziskovek,

a těžko si to dovedu představit jinak. A kdybyste jen viděli, jaké miliony do těchto organizací tečou, zajisté by mohl vzniknout další štvavý text o zlých neziskovkách, parazitujících na slušných občanech. Nonsens je jistě zřejmý i bez dalšího vysvětlování.

7. Všechny neziskovky jsou přece financované Georgem Sorosem za účelem podpory migrujících teroristů,

tvrdí tamti, aniž by brali ohled na elementární fakta: V ČR je nebohý Soros často dáván do souvislosti s podporou Člověka v tísni, přestože reálný podíl Sorosovy Open Society Foundations na příjmech organizace činil pouhých 0,12 % z jejích celkových příjmů v roce 2015.

Autor tohoto textu dodává, že sám je zakladatelem neziskové organizace. Založil ji v roce 2011 po narození své těžce postižené dcery a spolek má za cíl podporovat rodiny pečující o neurologické děti. Nikdy nepřijal žádnou dotaci od státu, obce ani kraje. Materiálně (jedním běžeckým dresem) drobně podpořil na dálku jednoho muslima, totiž černošského běžce, prvního vítěze Olomouckého půlmaratonu z roku 2010, který jménem této neziskové organizace běžel newyorský maraton.

Vlastimil Blaťák

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • navrh web nabah

       

    •  oda web reklama

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce