Prospánek léto

bannery-vanoce-1_728x90

Olomouc podepsala partnerství s čínským Kunmingem. Proč, proboha!?

Seznam partnerských měst Olomouce se rozšířil o čínský Kunming. Město k tomu vydalo tiskovou zprávu, která jako by se v podtextu a mezi řádky omlouvala a měla potřebu tento krok přímou řečí primátora vyjasnit a obhájit před občanstvem. Což je naprosto na místě a primátorova nečekaná podprahová kajícnost až překvapuje. Přesto je nutno se důrazně zeptat, zda se pan Staněk během jednání o partnerství nezapoměl čínského protějška zeptat na dodržování lidských práv.

luneta banner

Taková otázka by totiž měla povinně zaznít, kdykoli je příležitost k hovoru s jakýmkoli čínským politikem. Nezazněla- li, je nutno důrazně klást otázku "proč" přímo primátorovi. Ten má v úvodu tiskové zprávy, rozeslané médiím, neobyčejnou potřebu se nějak obhajovat a nezvyklý krok vysvětlovat. „Tato smlouva nijak nevybočuje ze spektra partnerských smluv. Je stejná jako ostatní, na stejné úrovni,“ pravil. Předchozí memorandum se podle jeho slov za dva roky spolupráce podařilo naplnit, fakultní nemocnice se zabývá i tradiční čínskou medicínou, do města přijíždějí první čínští turisté a na půlmaraton čínští běžci. „Navíc se rozvíjí spolupráce s Výstavištěm Flora na právě probíhající letní výstavě,“ dodal primátor Staněk. To je překvapující podprahová sebereflexe pro zástupce strany, která obvykle nemá potřebu vysvětlovat v tomto městě vůbec nic.

Důvodem nutnosti vysvětlovat a hájit mohou být další informace o Kunmingu, zaslané městským tiskovým odborem: mimo jiné se dozvídáme, že se v Číně dosud netřídí odpad, ale čínští politikové namísto, aby seděli doma a pilně natírali poplenice dle barevné škály na plasty a sklo, se raději proletěli na výlet do Olomouce šmikat pásku při zahájení Flory, a možná si naverbovat nějaké fotbalové trenéry, protože podle tiskové zprávy žádné nemají. S tím odpadovým hodpodářstvím je to vůbec zajímavé: Zaujetí pro odpadové hospodářství starosta Wang Xiliang objasnil tím, že v Číně se odpad zatím netřídí a on by si přál, aby Kunming byl prvním městem, kde se bude odpad separovat. Civilizovaný člověk by předpokládal, že se sem Číňan bude jezdit ve vší pokoře učit úcty k lidským právům, a ne že žlutá popelnice je na plasty a zelená na sklo.

Co k tomu dodat, než to, že kromě další deklarované spolupráce v oblasti floristiky je celý smysl takového partnerství naprosto nečitelný, a pokud to neučinil přímo osobně primátor Staněk, naše redakce do Kunmingu důrazný dotaz na dodržování lidských práv v Číně zašle. A ne jednou.

Vlastimil Blaťák

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • navrh web nabah

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce