drnda web

Olomoucký předvolební boj: Zásady korektní guerillové války

Prázdniny se chýlí ke svému konci a po dovolených to už vypuklo naplno. Podstatou komunálních volebních bojů roku 2018 se v Olomouci stala partyzánská válka - a není to žádná novinka. Její první náznak přinesl do krajského města v roce 2014 ten, který se nyní tak trochu proti guerille sám vymezil. Tehdy Martin Major nechal vpravdě partyzánsky vyměnit lampy na náměstí. Tím nechtěně určil ráz všeho, co letos následuje.

obi banner

Po pravdě, největší předvolební zmar zatím předvádějí dva "nejtradičnější" aktéři olomoucké politiky - ODS a ČSSD. Doposud ještě nestačili představit žádný program; jediné, co víme, že ODS nebude opakovat čtyři roky starý experiment s nestraníky, a že ČSSD má zatracený problém s lídrem, ježto Staněk je out, patřík taky, a Žáček (zatím lídr) měl v dubnu v kanclu protikorupční policii, takže co teď.

Větší legranda vzniká na opačném konci spektra - totiž u těch, kteří tam dosud buď nejsou (spOLečně), anebo jsou, ale míň, než chtěli (ANO). Když už nic, vstoupil spolu s nimi do politiky humor. Tak hnutí spOLečně začalo sázet stromy, hnutí ANO jejich počínání setřelo povedenou fotomontáží stromu na ploše Androva stadionu, a světě div se, první hnutí se nenaštvalo na druhé a druhé příliš neshodilo to první, což je v olomouckém komunálu skutečné novum. Když pak v úterý v podvečer skupinka aktivistů jeden ze stromů "exekučně zabavila", bylo o formě olomouckých komunálek rozhodnuto.

IMG_20180814_191840

Do toho všeobecného stavu nenásilné guerilly a humoru, který druhá strana sympaticky akceptuje, se vloudil jeden prvek, který atmosféru narušil - totiž koment Martina Majora na facebooku, kterým řekl národu, že totiž "Reálné řízení města nejde vést jako guerillu. Pokud chcete, aby někde rostly stromy desítky let a ne dva měsíce, holt se té anabázi mezi životním prostředím, památkáři a architekty nevyhnete" - napsal člověk, který zcela guerillovsky povyměňoval lampy na náměstí čtyři roky nazpět, navzdory soudům, které pak radnice musela léta absolvovat.

Kéž se "tradiční strany", až se plně zapojí do kampaně, drží nyní nastolené atmosféry autorské nápaditosti, komunikace, a vzájemného respektu. Tolik moc by to pomohlo.

Vlastimil Blaťák

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • navrh web nabah

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce