Prospánek léto

bannery-vanoce-1_728x90

Proč je divné, že pád Košty nemusí znamenat pád krajské vlády

Velice zjednodušeně se dá říci, že krajské zastupitelstvo = parlament, a krajská rada = vláda. V těch celostátních pojmech to totiž budou docela dobře chápat i ti, kterým je politika volná, a ta krajská dvojnásob. Náš kraj má "vládu", a jejímu "premiérovi" Koštovi jde o krk. Na celostátní úrovni by to v praxi znamenalo zcela jistě předčasné volby; nejde o výměnu jednoho ministra.

Dá se předpokládat, že na kraji, tím spíše tak zastrčeném, jako je Olomoucký, se nic takového nestane. Přitom jde o věc zcela zásadního významu: osoba hejtmana, chcete- li premiéra, není jen dosazeným úředníkem plnícím obecné zadání, ale má  být suverénní osobností s vizí, která táhne kraj a na jehož autoritě je celá koalice vlastně postavena. Výměna náměstka pro školství není totéž, jako výměna hejtmana.

Přesto se nedá očekávat, že by kraj směřoval k předčasným volbám. Scénářů je přitom několik a všechny jsou černé: bude- li se Košta bránit, což bude, vyvolá dlouhodobou neschopnost kraje zabývat se vším tím, čím se zabývat má. Veškerou svou energii utopí ve vnitrostranických bojích, zatímco koaliční partneři budou opatrně vyčkávat, jak to všechno dopadne. Na druhé straně, pokud Koštu odvolají a hejtmanem se stane Okleštěk, jednoznačně dojde k výměně neschopného za všehoschopného. Teď co je lepší.

Pro vyvolání hlasování o nedůvěře ale zřejmě nemá opozice dostatek odvahy a žádný z koaličních partnerů dost ambicí a ochoty riskovat. Maximálně to snižuje vážnost krajské politiky a důvěru v ni, protože teď už začíná být doopravdy jedno, jak nějaké ty volby dopadnou. Jestli k nim půjdete, nebo ne. A to je na tom to smutné.

Vlastimil Blaťák

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • navrh web nabah

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce