Zde může být vaše reklama.

Pirát Burget: Konopí je skutečně schopno nahradit řepku olejnou

Pirát Burget: Konopí je skutečně schopno nahradit řepku olejnou

12. 09. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Piráti a široké téma konopí patří jednoduše k sobě. Jedním z pozoruhodných bodů volebního programu Pirátů je i návrh nahradit konopím řepku v biopalivech. "Olomoucký kraj je z velké části zemědělský kraj, je tedy jen logické, že i jako Piráti myslíme na ekologické a efektivní využití naší půdy a stavíme se proti nelogickému dotačnímu šílenství, které se tváří jako ekologická politika, nicméně se jedná jen o tvrdý byznys," říká krajský předseda Pirátů Jakub Burget.

Pirátská strana se dlouhodobě zajímá o problematiku konopí. Je to ještě v roce 2016 otázka legalizace?

Rozhodně si myslím, že legalizace je pořád aktuální téma. Doufám, že jsme svou snahou přispěli alespoň k otevření společenské diskuze. Zpočátku jsme nezřídka museli čelit výsměchu, kdy jsme byli označovní jen za huliče, nicméně dnes je legalizace na pořadu dne. Stačí připomenout úspěšnou legalizaci v USA, například stát Colorado. Ukázalo se, že užívání mariuhany pro relaxační účely nepřineslo žádné negativní jevy. Naopak legalizující státy bohatnou na zdaněném obchodu s marihuanou a kriminalita spojená s konopím je na ústupu. Já osobně si myslím, že osvobození lidí od strachu z pěstovní ganji má určitě pozitivní vliv i na výzkum v oblasti užívání marihuany pro léčebné účely. Prostě pěstovnání rostliny by nemělo být trestné. Nedává to smysl.

Ve volebním programu máte návrh, aby byla konopí využíváno jako alternativní biopalivo. Jaké jsou výhody konopí oproti řepce?

To je skvělá otázka, nicméně je na ni dlouhá odpověď. Technické Konopí je skutečně schopno nahradit řepku olejnou, ale nejen to. Konopí ji překonává ve všech ohledech. Za prvé, nevyžaduje masové nasazení herbicidů, protože vyrůstá do takové výšky, že si s plevelem poradí. Zároveň nevysává půdu jako řepka, naopak půdu čistí od těžkých kovů a provzušňuje ji svým bohatým kořenovým vlášením. Dále, konopný olej se dá využít jako biopalivo, ale také má vysokou výživnou hodnotu a léčivé účinky. Zbytky z konopí se dají využít jako kvalitní topivo, dají se z konopných vláken vyrábět zdravotně nezávadné textilie a bioplasty, které se dají využít v průmyslu. To vše při zachování zdravé a výživné půdy. Řepka olejná je plodina, která naopak půdu ničí. Je pěstována na polích, které jsou bohaté na živiny a proto vhodné pro pěstování potravin. Konopí lze pěstovat i na méně výživné půdě, a nechat více prostoru pro potravinouvou výrobu. Přitom překvapivě zemeědělci ani tolik na řepce nevydělají, nejvíce profitují výrobci biopaliv, jako je například Andrej Babiš.

Do jaké míry se to týká Olomouckého kraje?

Náš kraj má přirozené přírodní bohatství, které tkví v kvalitní půdě. Tato půda je ideální pro pěstování potravin. Na venkově a okolo měst máme půdu bohatou na živiny, která jse schopna přinášet velké výnosy ruzných potravinářských plodin. Proč jsme si tedy zvykli na nekonečné žluté pole řepky olejné, která toto přírodní bohatsví ničí. Olomoucký kraj je z velké části zemědělský kraj, je tedy jen logické, že i jako piráti myslíme na ekologické a efektivní využití naší půdy a stavíme se proti nelogickému dotačnímu šílenství, které se tváří jako ekologická politika, nicméně se jedná jen o tvrdý byznys.

Pohled společnosti na konopnou problematiku je stále zatížen mnoha předsudky. Co konkrétně podle vás brání tomu, aby se pohled veřejnosti změnil?

Myslím si že spousta předsudků už pomalu mizí. Mladší lidé do třiceti let předsudky ohledně marihuany skoro nemají, jelikož většina má vlastní zkušenosti. Starší lidé také často objevují léčebné účinky různých výrobků z marihuany. Problémem zůstává určitá demonizace konopí v massmediích, kdy jsou ukazovány haly plné rostlin s vysokým obsahem THC a hovoří se o narkomafiích apod. Kriminalita spojená s marihuanou může zmizet s legalizací. Jako ve všem, tak s předsudky se dá bojovat jen informacemi, výzkumem a osvětou. Je zcela iracionální kriminalizovat ganju, když je v pohodě koupit si litr vodky, nebo rumu, když alkohol je při „relaxačním užívání“ jednoznačně škodlivější a nebezpečnější, než jakákoliv marihuana.

Vlastimil Blaťák

Další články