prospanek 2

bannery-vanoce-1_728x90

Mach v Olomouci: Třeba to rozhodl Babiš, říká velmi opatrně o hejtmanské výměně

Petr Mach přijel z Bruselu na přednáškové turné po Moravě. Čas na rozhovor si udělal až pozdě večer po poslední z přednášek.

Nemůžu zde, v Regionálním centru Olomouc, začít jinou otázkou: Jak byste okomentoval hejtmanskou změnu, kterou máme zde v kraji za sebou?
Je to pro mě nepřehledná situace nějakých čachrů v ANO. To, co říkali o teď už bývalém hejtmanovi, že nespolupracoval a nefungoval, neumím posoudit, do jaké míry je nebo není pravda. Je to jejich tvrzení. Třeba to rozhodl Babiš. Pravé důvody neumím rozpoznat.

Je to standardní demokratická situace, nebo to zavání něčím. A nechci být tou otázkou příliš sugestivní.
Působí to jako klasická neprůhledná zákulisní dohoda. Nám ale nezbývá, než repspektovat, že si pro to našli většinu. Je v jejich moci si třeba za měsíc odvolat i toho nového.

Pojďme k celostátním věcem. Jaká hlavní témata podle vás budou mít letošní parlamentní volby?
Myslím si, že to bude otázka daní a platů, že se budou strany předhánět, kdo bude mít lepší plán, a že to bude i Evropská Unie a ty problémy, co s ní souvisejí. Například migrace. Zkrátka ta témata, která v poslední době hýbou společností. Asi už se neobjeví najednou něco nového a dominantního. Do značné míry to bude i spor o charakter státu, zda bude Babiš tak silný, jak je, nebo jestli tomu tak nebude.

Korespondují ta témata s vaším programem?
Pro nás jako pro Svobodné jsou to v tomhle skvělé volby.  Otázky daní a vztahu k Evropské Unii jsou zkrátka naše. A poslanecká sněmovna je přesně to místo, kde se tyto věci řeší. My proto jdeme do těchto voleb s nadšením, protože tam můžeme nejlépe ukázat, co je náš program.

Vaše koalice se Soukromníky už po krajských volbách nepokračuje. Z důvodu?
Protože ve sněmovních volbách je koalice sankcionovaná. Kdybychom byli koalice, potřebovali bych ne pět, ale hned deset procent. Proto půjdeme samostatně a budeme útočit na hranici pěti procent.

Dokážete to?
Myslím, že jsme první na řadě, první pod čarou. Snad volby ukáží, že je to tak.

Je potřeba po brexitu redefinovat vztah České republiky k Bruselu?
Evropská Unie se zásadně proměnila. Především padl takový ten křehký konsensus, kdy se už zdálo, že všichni souhlasí se vším. A najednou i České republika hlasuje proti kvótám, byli jsme přehlasováni, a najednou je z Unie spíše mocenská instituce, která prosazuje svoji politiku proti některým členům. Je důvod se proti tomu ozvat.

Jaký může být do parlamentních voleb koaliční potenciál Svobodných?
Nebudeme pravděpodobně ti, když dosáhneme pěti procent, kdo by se měl podílet na vládě. Je pravděpodobné, že strany současné koalice získají ještě větší většinu, alespoň tak to říkají průzkumy. My jako Svobodní budeme mít šanci nejprve z opozičních lavic ukázat, jaká je naše politika, a budeme vládu samozřejmě velmi ostře kritizovat. Nedovedu si ale v tuto chvíli představit, že by většinu získaly strany, které jsou nám myšlenkově blízké.

Nemám připravenou žádnou další otázku. Je něco, co chcete sdělit národu?
Snad jen to, že v sálech dnes bylo úplně narváno, což dříve nebývalo. Jsem po celém dni už docela unavený, ale chci těm lidem poděkovat, že přišli. Moc mě to těší. Nevím, jestli je to tím, že se blíží volby, nebo zájmem o nás, ale každopádně je příjemné setkávat se s plnými sály.
Vlastimil Blaťák

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • kameloti inz

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce