prospanek 2

bannery-vanoce-1_728x90

„Vnitřní štěstí vidí jóga v očištěné rovnovážné mysli, schopné být v přítomnosti," říká indický učitel jógy Deepak Kumar

Deepak učí jógu moderním způsobem, který vás nadchne a oceníte jeho obsáhlé znalosti z oblasti anatomie, patologie, fyzioterapie, západní i východní medicíny a filozofie. Ve své výuce kombinuje moderní vedení jógy a správné postavení těla v kombinaci s dechovými technikami a jógovou filozofií.

banner do článku


Po téměř dvou letech se lektorkám jógy z centra Yofyz podařilo přivést do Olomouce indického učitele jógy Deepaka Kumara. V Česku stráví celý měsíc, ve kterém vede několik kurzů jak pro širokou veřejnost, tak pro učitele jógy a fyzioterapeuty. Deepak působí jako charismatický, vyrovnaný člověk.

Proč jste přijal pozvání do Olomouce?

Michaelu a Radku (lektorky jógy, pozn. red.) jsem učil v Indii, kde jsme se seznámili. Obě byly nadšené z toho, jakým stylem jógu vyučuji. Radka je fyzioterapeutka a přišlo jí, že jóga v sobě fyzioterapii obsahuje. Michaela je psycholožka a také jí zaujalo, kolik psychologie je v józe zahrnuto. Jejich nadšení pak vyústilo v to, že mě pozvaly sem do České republiky, abych jógu vyučoval i zde a já pozvání přijal.

Workshopy, které v Olomouci vedete, trvají šest až osm hodin. Kvůli čemu jste zvolil takové časové rozpětí kurzu?

Během kurzu se učíme celkově pracovat s tělem, umět ho procítit, umět cviky technicky správně provádět a podobně. To zabere poměrně dost času, takže od toho se odvíjí i délka kurzů.

V čem se vaše učení jógy liší od klasického pojetí jógy?

Základní principy jógy jsou stejné. Hathajóga, z níž mé učení jógy vychází, je spojení dvou protikladů v nás – Slunce a Měsíce   (Ha = Slunce; Tha = Měsíc, pozn. red.). Jóga se snaží o rovnováhu těchto dvou protikladů, přičemž tato rovnováha umožňuje naší mysli být v přítomnosti. Můžete si to představit tak, že převažuje-li v nás Slunce, naše mysl se ocitá v budoucnosti – plánuje. Převažuje-li Měsíc, naše mysl se ocitá         v minulosti –vzpomínáme. Teprve očištěná mysl je schopna určité rovnováhy. Tato rovnováha umožňuje mysli být v přítomnosti a prožívat štěstí,   o což se ostatně jóga snaží.

Jóga, kterou učím já, se mírně odlišuje tím, že klade větší důraz na moderní poznatky anatomie. To znamená respekt k pohyblivosti vlastního těla, přičemž základem učení je znát cviky technicky správně. Teprve pak je jóga tělu prospěšná.

Pokud mluvíme o józe jako o prevenci před nemocemi, jak často bychom ji měli praktikovat?

Podle mě jako prevence stačí praktikovat jógu čtyřikrát týdně. Pokud se bavíme o józe jako o prevenci, o léčebném nástroji, je třeba také říct, co je v rámci jógy chápáno jako léčení. Jóga v tomto smyslu pracuje se třemi pojmy – tělo, mysl a životní energie. Mysl je chápána jako substance, přes niž životní energie proudí do těla. Pokud je však mysl v tenzi, je zaneprázdněná nebo zatížená stresem, přestává správně fungovat, to můžeme pozorovat i na těle. Člověk, který se cítí smutně je shrbený a uzamčený. V józe pak pomocí polohování těla můžeme takový stav mysli měnit. Pokud se takový člověk vzpřímí a začne se soustředit na své dýchání, upraví i svůj stav mysli, kterou tímto způsobem může vyvést ze stavu sklíčenosti. Jóga se tedy snaží mimo jiné i pomocí těla léčit mysl do takového stavu, aby mohla zdravým způsobem pracovat s životní energií.

Jak pomohla jóga vám?

Když mluvíme o tom, co je to pomoc, tak se musíme zeptat, s čím vlastně v životě chceme pomoc, co vlastně v životě hledáme. Tou odpovědí je štěstí – ať už se snažíme vydělat peníze, nebo si najít partnera, hledáme štěstí. Jenže ať už jsou to peníze, či krása našeho partnera, oboje jsou vnější zdroje štěstí. Štěstí přitom vychází zevnitř, je to uvnitř nás, kde cítíme pocit štěstí. A jóga svými technikami a nástroji napomáhá člověku stát se pánem svého vnitřního štěstí. Tedy nehledat štěstí ve vnějším světě, ale být schopen prožívat své vlastní vnitřní štěstí. Jednoduše řečeno vnitřní štěstí vidí jóga v očištěné rovnovážné mysli, schopné být v přítomnosti. To znamená plně vnímat aktuální okamžik, a to bez zatížení minulostí či budoucností.

Tvrdíte, že propojujete jógu s psychologickou znalostí. Co to znamená v praxi?

Jóga má v podstatě svou vlastní psychologii, která je zahrnutá v 8 základních pravidlech jógy. Každá lidská mysl zažívá svým způsobem podobné pocity – známe štěstí, smutek, závist, zášť a podobně. To jsou emoce staré jako jóga sama. V józe jde o celkové porozumění vlastní mysli, tedy vyjmenovaným a jiným pocitům, díky jejichž znalosti je nám umožněno být si vědom svých pocitů. Mysl, která zná sebe sama, je rovnováze a má možnost být v přítomnosti.

-kz-

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • kameloti inz

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce