prospanek 2

bannery-vanoce-1_728x90

Kdo jsou vítězové roku 2016? Máme žebříček prvních deseti

Komu se letos dařilo a kdo naopak má z ostudy kabát? Kdo se po krajských volbách raduje a kdo naopak propadl? Hanácký Večerník sestavil ohlédnutí za letošním rokem v podobě seznamu jeho vítězů a poražených nejen z řad regionálních politiků. Dnes poprvé se podíváme na žebříček vítězů, jakkoli mnohdy pochybných...

10. místo - Richard Morávek

Kontroverznímu developerovi se letos dařilo. Nejprve krajský úřad zrušil odbor, který odmítal dát souhlasné stanovisko k výstavbě výškové stavby Šantovka tower, poté brněnský soud zamítl žalobu, která by mohla zabránit výstavbě Morávkovy obchodní galerie Manthellan v Prostějově. Olomoučtí radní ne a ne schválit stavební uzávěru, která by Morávkovu „mrakodrapu“ zabránila. Jedno se ale musí Morávkovi nechat – v Olomouci i v Prostějově vznikla díky jeho šíleným nápadům poměrně silná občanská společnost, z níž pak vzešli opoziční političtí lídři.

9. místo - Radim Fiala

Jakkoliv mnohým může být tento politik krajně nesympatický, v politice je stále relativně úspěšný. Před pár lety v pravý čas pochopil, že ODS se potápí a dokázal si vybudovat  jméno tím, že odmítl Kalouskem navrhované zvýšení DPH. Na rozdíl od svých dalších kolegů ovšem tehdy neskončil v žádné dozorčí radě a tedy se jej ani netýkalo trestní stíhání v kauze Nagyová. Po čase se zjevil po boku Tomio Okamury a v roce 2013 za jeho Úsvit obhájil poslanecký mandát. Když už to vypadalo, že jsou Okamura a Fiala politické mrtvoly, přišla uprchlická krize. A navzdory očekáváním letos uspělo jejich nové hnutí SPD v krajských volbách, zejména v Olomouckém kraji šlo s ohledem na rétoriku partaje téměř o děsivý výsledek. Fiala svou pozici v politice zatím zachránil. Otázkou je, na jak dlouho.

8. místo - Oto Košta

Olomoucký praktický lékař se podle očekávání stal hejtmanem Olomouckého kraje za hnutí ANO. V kampani na něj nikdo nevytáhl ani fakt, že je veden v evidenci zájmových osob komunistické Státní bezpečnosti. Konkurenční lídři zřejmě prozíravě mysleli na koaliční potenciál. Ostatně, tuto kauzu i Košta důsledně promlčel a proč se v seznamu ocitl, se už od něj zřejmě nedozvíme. Každopádně uspěl v krajských volbách i jako osobnost a získal slušné množství preferenčních hlasů.

7. místo - Jiří Zakopal

Mladý prostějovský architekt prosadil spolu s dalšími občany výbornou věc – ministerstvo kultury letos uznalo funkcionalistickou budovu prostějovského Domova sester za kulturní památku. Nejde jen o nějaké úřednické razítko, nebýt této občanské aktivity, zřejmě by byl architektonický skvost za pár let zbourán. A to vinou krajských politiků, kteří nechali památku chátrat.

6. místo – Hnutí ProOlomouc

Architekti bodovali. Ať už jde o kauzu Šantovka tower, nebo o jakoukoli jinou, a ať už jde o krajskou úroveň, nebo komunální a pouze olomouckou, trio Daněk – Grasse – Pejpek (abecedně řazeno) přineslo skutečnou opozici, jejíž názor není jen aktivismem, ale odborně podloženou a skutečně věcně vyargumentovanou konstruktivní kritikou. Především olomoucké zastupitelstvo na to doposud nebylo zvyklé.

5. místo – Ivan Langer

Je to rok a něco, co jej policisté poměrně teatrálně a v klepetech vezli z Prahy do Olomouce; mnozí mu to škodolibě přáli a jestli je nebo není legendárním Íčkem a jestli skutečně má jakožto záporák z povolání na svědomí tak nějak úplně všechno, se i skrz policejní reformu už nejspíš nikdy nedozvíme. Proto je zbytečné spekulovat o jeho „vině“ nebo „nevině“; nejsou podklady. Jedno se ale Langerovi musí nechat – komunikačně a především „v síti“ na facebooku  zvládl svou věc natolik skvěle, že by se od něj zbytek ODS mohl dodnes učit.

4. místo – Jiří Rozbořil

Bývalý hejtman patří také mezi vítěze. Svůj díl v kauze Vidkun rozhodně neodkomunikoval s takovou noblesou jako Langer; Rozbořilovy komenty na facebooku zaváněly spíš poučováním a snahou o moudré glosy, ale výsledek byl spíš takový ublížený. Jeho taktika ale byla také úspěšná: tak dlouho loni sveřepě setrval v hejtmanském křesle a tak dlouho se nadále smál thymolinovým úsměvem z povinných fotografií v Krajských listech, až se otázka jeho viny nebo neviny překryla jinými kauzami, zapadala prachem, a kauzami unavený lid ani nestačil zavnímat, že bývalý politik, obviněný z trestného činu, funguje jako velmi blízký poradce současného hejtmana. Co jiného je vítězství, než toto.

3. místo – Josef Lébr

Shrneme si to: Máte restauraci  s michelinskou hvězdou, ve které je pořád plno. Vlivem okolností, za které samozřejmě nemůžete, o hvězdu postupně přijdete, spadnete do nižší ligy čtyřek hospod a pětek náleven, lidi k vám přestanou chodit, a když je nejhůř a nemáte ani na elektřinu, přijde město se svým advokátem (a vaším spolumajitelem) a koupí barák, ve kterém tu hospodu máte, abyste dál nemuseli platit proud, protože mít hostinec je přece veřejná služba, se ví. Nyní si za restauraci dosaďte Sigmu a za barabiznu Andrák, a máte kšeft roku. Dloužek se smázne, akcie se převedou, a jedete dál. To už je na bronzovou medaili.

2. místo – Miroslav Černošek

Ten, o kterém zlé jazyky tvrdí, že se mu chodí líbat prsten, anebo naopak ten, který vede český sport od úspěchu k úspěchu, pokračuje ve stavbě olympijského centra v Prostějově. Projekt provází pochybnost za pochybností, novináři (nejen ti v Hanáckém Večerníku) se začínají ptát, ale dotační desetimiliony do Prostějova tečou dál. Z ministerstva i z kraje. Druhé místo a stříbrná medaile, protože proti tomu je koupě Andráku drobnost za pár kováků.

1. místo - Lumír Kantor

Z outsidera se stal vítězem. A myslíme si, že pozitivní osobnost na první místo stoprocentně patří. Olomoucký porodník Lumír Kantor byl v říjnu zvolen olomouckým senátorem, ačkoliv tomu ze začátku okolnosti příliš nenasvědčovaly. Jenže Kantor dokázal, že lidský rozměr zmůže všechno, a všechny: zatímco Martin Tesařík halasně sepisoval petice za tangentu a zatímco jeho protikandidát z ODS spíš jen ukazoval, jak moc mu sluší kožená bunda na mašině, Kantor jako by se snad ani nesnažil. Nebo alespoň ne tak okatě. A přesto, nebo právě proto, se to kandidátovi KDU-ČSL povedlo, po letech navíc ze Senátu dostal Martina Tesaříka.

Jakub Čech, Vlastimil Blaťák

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • kameloti inz

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce