drnda web

Na kubánské ambasádě si podali člena olomoucké ODSky

Josef Kaštil rád cestuje. Když se rozhodl vycestovat na Kubu, netušil ještě, že zažije na ambasádě pekelný výslech a bude muset skoro zapřít svoje názory. Je totiž členem ODS a na ambasádě na něj už byli nachystaní..

”Musel jet na kub ambasádu několikrát. Zatím vždycky jsem získal vízum úplně v pohodě, ale se vstupem do komunistické země byl obrovský problém. Dopředu věděli že jsem člen ODS, znali moje aktivity, a došlo na velmi nepříjemné otázky,” svěřil se po návratu Josef Kaštil.
Očekával to, ale přece jen byla zkušenost drsnější, než představy: Otázky, jako „jaké jsou vaše názory na Kubu a na její politický režim,” nebo přímo „Co  jedete na Kubu přesně dělat?” naptří mezi příjemné. „Musel jsem hodně zvažovat, co říct a co neříct, nakonec u mě převládlo nadšení z cestování, a  abych dostal to vízum, nemohl jsem říct skutečnýsvůj  názor na Kubu. Nakonec jsem to nějak zvládl pomocí diplomatických odpovědí,  ve smyslu že že jsem neměl příliš dobré mínění o Kubě ještě pár let zpátky, ale od doby co nastoupil Raúl Castro, že věci začínají být v pořádku,” zavzpomínal Kaštil. Když se pak později ptal samotných Kubánců, co si třeba oni myslí o Castrech, většinou dostával stejně diplomatické odpovědi, že to je velmi ožehavá otázka o které není dobré se rozvykládávat, a už vůbec ne když je někdo poblíž.

Život na ostrově svobody
Zatčen naštěstí nebyl, policie je podle jeho slov ale v ulicích opravdu velmi aktivní, zvlášt na vyhlášených turističných místech. „Ale já myslím, že jsou tam spíš proto, aby turisty chránili, než pro buzeraci. Kuba je sice vcelku bezpečná země, ale natolik chudá, že v každém cizinci vidí kráčející peněženku. Snaží se každého nenápadně obírat drahými službami, předraženými taxíky, za každou cenu vytřískat peníze,” myslí si.
Na ulici Havany přitom není vhodné pouštět se do politických diskusí proti současnému režimu. „Nesmí se ale třeba ani kouřit marihuana. To je přísně zakázáno a znamená to vězení. Taky mě překvapilo, že se venku nesmí chodit bez trička, dostal jsem za to tučnou pokutu,” vzpomíná na neobyčejnou cestu.
Českou republiku ani ODS tak nakonec zapřít nemusel. „Myslím si, že se Kuba ubírá správným směrem, i když velmi pomalými kroky - abych úplně nezapřel, co si o režimu na Kubě myslím,” říká.
-vb-

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • navrh web nabah

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce