Prospánek léto

bannery-vanoce-1_728x90

Na Olomoucku vzniká petice za zavedení daňových asignací

Petici za zavedení daňových asignací pro postižené organizují pořadatelé každoroční charitativní Tour de Franz. V červenci příštího roku ji chtějí dovézt do Prahy na ministerstvo práce a sociálních věcí.

luneta banner

Daňové asignace jsou procentuální odpočty z odvodů státu. Na Slovensku, kde fungují, představují odpis ve výši 2 procent z celkových odvodů každého člověka. Tato dvě procenta má každý možnost poslat nikoli státu, ale přímo konkrétnímu nemocnému člověku.

Petici je možno podepsat zde.

Text petice:

My, níže podepsaní, pečujeme o těžce postižené rodinné příslušníky, anebo se o věc jen zajímáme a podporujeme ji.

Protože medicínská péče udělala za poslední desetiletí nevídaný pokrok a dokázala zachránit lidské bytosti, které by před několika lety nepřežily, očekávali bychom, že bude současně fungovat i sociální systém, který pečujícím rodinám umožní se o tyto lidi důstojně postarat.

To se ale nestalo. Zatímco pojišťovny neproplácejí obrovskou část nutných léků a zdravotních pomůcek pro postižené (příklad: invalidní kočárek pro dítě stojí cca 100 000 korun, pojišťovna proplácí 20 000 korun...), sociální systém v České republice nedokáže nijak reagovat a nadále žije v paradigmatech minulého století.

Pečující rodiče o postižené dítě žijí z jednoho příjmu, protože jeden z partnerů se už nemůže vrátit do práce; chybějící plat je sice kompenzován tzv. pečovatelským příspěvkem, který je ale v naprosto směšné výši, jakkoli došlo nedávno k jeho drobné valorizaci.

Úřad práce ale nezná "příspěvek na přílišné náklady na zdravotní péči" a nedokáže je nijak kompenzovat. Pokud rodina nedosáhne oklikou na "příspěvek na bydlení", nemá od státu žádnou pomoc a nutně směřuje do dluhů, často i exekucí.

Jak tuto situaci ošetřit, ale již bylo vymyšleno - a v mnoha státech to velmi dobře funguje. Řešením jsou tzv. daňové asignace, které říkají, že (například) 2% z odvodů státu lze poslat konkrétnímu nemocnému člověku. V zemích, ve kterých daňové asignace fungují (mimo jiné i Slovensko...), nemají postižení prakticky žádné problémy financovat si léky, invalidní vozíky, bezbariérové úpravy bytu, lázně, ošetřovatelky, a podobně.

V České republice zákon o daňových asignacích několikrát nepochopitelně neprošel Sněmovnou. Touto peticí žádáme jeho urychlené vypracování a přijetí.

-ms-

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • navrh web nabah

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce