Zde může být vaše reklama.

Nová pítka z dílny Ivana Theimera ozdobí historické centrum Olomouce

Nová pítka z dílny Ivana Theimera ozdobí historické centrum Olomouce

31. 08. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Volání Olomoučanů po pitné vodě bylo konečně vyslyšeno. Ve středu 6. září budou dvě pítka z dílny světoznámého sochaře a olomouckého rodáka Ivana Theimera slavnostně uvedena do provozu v 17 hodin. Pítka ponesou, stejně jako kašna od stejného autora na Horním náměstí, motivy legendy o řeckém básníku Arionovi zachráněném delfínem.

videoprojektory web

Dvě nová pítka pro Olomouc, jedno pro Horní, druhé pro Dolní náměstí, vzniknou z dílny světoznámého sochaře a olomouckého rodáka Ivana Theimera. „Vážím si toho, že veřejný prostor historického centra města doplní díla tak významného a uznávaného umělce, jakým je Ivan Theimer. Jsem přesvědčen, že originální pítko na Horním náměstí bude vhodně zapadat do celkové kompozice prostranství u tolik oblíbené Arionovy kašny, která je dílem stejného autora," uvedl primátor Antonín Staněk.

Mramorové dříky a bronzové hlavice

Pítko vedle Arionovy kašny bude slavnostně uvedeno do provozu za účasti autora ve středu 6. září v 17 hodin. Zdobit ho budou mramorové dříky a bronzové hlavice. „Důležitým úkolem bylo sehnat odpovídající mramorové dříky neboli sloupky, které ponesou bronzové hlavice. Jeden byl v Olomouci od roku 2002 z doby tvorby Arionovy kašny, druhý pochází z alpského lomu na severu Itálie a mramor je podobný tomu, jaký je použit na oltáři svaté Pavlíny v kostele svatého Mořice," vysvětlil investiční náměstek Filip Žáček.

Motivy legendy o řeckém básníku Arionovi zachráněném delfínem

Rovněž pítka ponesou, stejně jako kašna z dílny Ivana Theimera na Horním náměstí, motivy legendy o řeckém básníku Arionovi zachráněném delfínem. Například na Horním náměstí se pítko vrátí před radnici do míst, kde již v minulosti býval umístěn zdroj pitné vody pro Olomoučany, tzv. křížová studna. „Jsem rád, že se nakonec podařilo najít kompromis na umístění pítek i s národním památkovým ústavem a obyvatelům a návštěvníkům města tak nabídneme možnost osvěžení především v parních letních měsících," dodává náměstek Žáček.

Mramorové podstavce budou mít šedookrovou načervenalou barvu

Aby pítka fungovala, zhotovují se nyní ve slévárně v Beňově na Přerovsku nezbytné technologické součásti pro rozvod vody a servisní kryty. „Zatímco mramorové podstavce budou mít šedookrovou načervenalou barvu, o patinování technologických částí ještě není zcela rozhodnuto. Podoba jejich bronzu bude možná stejná jako u zábradlí Arionovy kašny," naznačil Miroslav Petřík, ředitel Technických služeb města Olomouce, které zabezpečují umístění pítek na historická náměstí.

Samotné instalaci v centru Olomouce nyní předchází kompletace jednotlivých segmentů i nezbytné práce na technologických prvcích pítek. „Důležitým úkolem bylo sehnat odpovídající mramorové dříky neboli sloupky, které ponesou bronzové hlavice. Jeden byl v Olomouci od roku 2002 z doby tvorby Arionovy kašny, druhý pochází z alpského lomu na severu Itálie a mramor je podobný tomu, jaký je použit na oltáři svaté Pavlíny v kostele svatého Mořice," vysvětlil investiční náměstek Filip Žáček.

Jsem rád, že tak po letech naplníme očekávání řady Olomoučanů a návštěvníků města, kteří po takovém zdroji pitné vody v centru města volají," dodal náměstek Filip Žáček.

-kz-

Další články