prospanek 2

bannery-vanoce-1_728x90

Olomouc získá čítač cyklistů. Na tři měsíce zdarma

Jak se cítí cyklisté v českých městech? Ve kterém městě se cítí nejlépe a ve kterém nejhůře? A jak si města vedla oproti minulému roku? To zjišťoval druhý ročník ankety Cyklobarometr měst. Za výsledky dostane Olomouc čítač cyklistů na tři měsíce zdarma.

luneta banner

Cyklisté se v Olomouci cítí velmi dobře. V celorepublikové konkurenci v anketě Cyklobarometr obsadilo město druhou příčku a stalo se tak Skokanem roku. První místo obhájil Hradec Králové.

"V Olomouci není doprava tak hustá a v noci se jezdí úplně pohodově. V Brně to kolem půlnoci ještě žije a člověk si musí dávat pozor na taxíky. V okolí Olomouce je také více cyklostezek a za pár minut jsem mimo město na jedné z nich, kdežto na Brněnsku to není žádná sláva . Jezdit se musí hlavně na silnicích s auty, a když na jednu cyklostezku narazím, tak jásám," říká student Masarykovy univerzity Vít Klička, který tráví letní prázdniny v Olomouci.

Olomouc od cyklistů získala nejlepší známky za údržbu komunikací pro cyklisty, za jejich dostatečnou šířku i za jejich zobousměrnění pro cyklisty. „Za podobným hodnocením vždy stojí práce mnoha lidí a spolupráce mnoha subjektů, včetně Policie České republiky nebo Povodí Moravy. Díky tomu vedou cyklostezky třeba po hrázi, nebo mohou cyklisté jezdit městem v protisměru," vysvětlil koordinátor cyklodopravy z odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu Stanislav Losert.

Olomouc získá sčítač cyklistů v hodnotě 30.000 Kč

Prostřednictvím on-line dotazníku hlasovalo 1230 cyklistů, kteří odpovídali na 37 otázek. Hodnotit mohli na stupnici od jedné do šesti. V potaz se brala kritéria jako množství, značení, šířka či povrch cyklostezek, stejně jako bezpečnost či možnost parkování bicyklů. Města s méně než 25 respondenty nebyla do finálního pořadí zahrnuta.

Ve výsledném žebříčku Olomouc přeskočila Pardubice a Otrokovice a získá od pořadatelů sčítač cyklistů Eco-counter v hodnotě 30.000 Kč na tři měsíce zdarma. „Využijeme ho v místech, kde je zvýšená frekvence cyklistů, pěších a motoristů a mohla by při klasickém odečtu vzniknout větší odchylka," uvedl Stanislav Losert.

"Uvědomujeme si však, že je stále co zlepšovat. Proto pracujeme na plánu udržitelné městské mobility, který se zaměřuje na podporu cyklodopravy, ale věnuje se i chodcům a hromadné dopravě," prohlásil náměstek primátora Aleš Jakubec.

Anketu Cyklobarometr organizuje druhým rokem Nadace Partnerství za podpory spolku Auto*Mat, České cyklistické federace a Asociace cykloměst. Využívá metodu podobně zaměřeného velkého „Klimatestu", který pravidelně probíhá v Německu.

-kz-

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • kameloti inz

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce