drnda web

Hromadný úhyn ryb v Moravě: Jen kysíkový deficit

Od Olomouce až po Bolelouc začaly v Moravě v minulých týdnech hromadně hynout ryby. V Olomouci se spekulovalo o otravě neznámou látkou, podle šetření ale za vším stojí jen kysíkový deficit. Uhynulo více než deset kubíků ryb.

"Situaci jsme začali řešit 18. září. Dle mého názoru šlo o kyslíkový deficit způsobený několika faktory, není to tak, že by do Moravy někdo cíleně vypustil jedovatou látku. Čím vyšší teploty jsou, tím horší je rozpustnost kyslíku ve vodě a naopak roste jeho spotřeba rybami a vodními živočichy. To, že kritická situace nastaně v noci, nebo brzy ráno je způsobeno tím, že je tma, nic kyslík neprodukuje, ale naopak jej organismy spotřebovávají. Když se k tomu přidají vydatné lokální srážky, které se často ještě ohřejí na zpevněných plochách a vypláchnou kanály, je problém umocněn. V tomto případě úhynulo více než 10 kubíků ryb," informoval redakci Hanáckého Večerníku vedoucí odboru životního prostředí olomouckého Magistrátu Petr Loyka. Aktuálně podle něj užk žádnému dalšímu úhynu ryb v říčním systému Moravy nedochází.

-vb-

Pro komerční prezentaci Vaší společnosti jsme připravili rychlý a jednoduchý postup pro tištěnou i online verzi Večerníku.

komercni_zona

    • navrh web nabah

       

    •  

 

dot

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. RozumímVíce