Zde může být vaše reklama.

Dárci poznají osobně sestru Renee. Míří z Haiti do Olomouce

Dárci poznají osobně sestru Renee. Míří z Haiti do Olomouce

25. 04. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Renee Quadros řídí centrum v Gonaives, pod které spadá rehabilitační a nutriční středisko či škola, do které dochází přes 650 haitských školáků. Kolem stovky z nich podporují čeští dárci prostřednictvím Arcidiecézní charity Olomouc. V sobotu 7. května se s misionářkou Renee setkají osobně. Její návštěva Olomouce potrvá od 5. do 8. května.

Program indické misionářky, která již třetím rokem trvale působí na Haiti, bude nabitý. Ve čtvrtek 5. května se sestra Renee setká se zastupiteli města Olomouce a následně s arcibiskupem Janem Graubnerem.

Druhý den 6. května ráno se vydá za dětmi a kantory do základní školy v Zábřehu (8 – 9.30 hodin). „Zábřežští nás sami kontaktovali s tím, že je inspirovala naše červencová charitativní kampaň Na zdraví Haiti. Ve Světový den vody (22. března) si kupovali za libovolnou částku hrneček pitné vody. Takto se jim podařilo vybrat 10 000 korun, které předají osobně sestře Renee,“ sděluje koordinátorka projektů na Haiti Kristýna Lungová (Arcidiecézní charita Olomouc). Peníze poputují do gonaivské školy, ta se nachází v oblasti, kterou dlouhodobě sužuje sucho. Podzemní voda je zde vzhledem k blízkosti moře znečištěná slanou vodou, a tedy nevhodná k pití. Pitnou vodu musí obyvatelé kupovat v cisternách, což je pro ně velmi drahé. „Za vybraných 10 000 korun si bude moci škola s 650 dětmi opatřit vodu takřka na celý měsíc,“ upřesňuje Lungová.

Další zastávkou bude základní škola v Droždíně (od 10.15 hodin), kde žáci podporují haitského školáka. Odpoledne stráví se sestrou Renee zaměstnanci Arcidiecézní charity Olomouc. V sobotu 7. května zavítají do prostor Charity čeští dárci, kteří podporují haitské školáky i tamní komunitu. Setkání proběhne od 14 hodin v aule CARITAS - Vyšší odborné školy sociální Olomouc (Křížkovského 6). V neděli 8. května se sestra Renee zúčastní mše v katedrále sv. Václava (10 hodin). Zde svým povídáním přiblíží misionářskou činnost a aktuální situaci na Haiti.

Renee Quadros

vedoucí misie na Haiti, pochází z indické Bombaje, z křesťanské rodiny.

Cesta k víře - Byla bezstarostné a šťastné dítě se spoustou přátel. Od mládí se chtěla stát zdravotní sestrou a starat se o nemocné. Když její sestra vážně onemocněla, zůstala s ní v nemocnici. Tam se setkala s prací řádových ošetřovatelek. Pocítila, že tato služba je pro ni posláním.

Cesta na Haiti – V době, kdy Renee byla generální tajemnicí Kongregace sester sv. Josefa v Římě, se poprvé vydala na Haiti. Během její týdenní cesty tam udeřil velký hurikán. „Lidé na něj nebyli vůbec připraveni. V Indii jsem zažila mnoho záplav, ale nikdy ne takové, jako na Haiti. Voda byla plná bláta a bahna, které stékalo z hor. Když jste do ní dali nohu, nedala se zvednout, protože v tom blátě se nedalo vůbec chodit,“ vzpomíná Renee. Tehdy přišla ona i ostatní členové misie o všechno, zachránili pouze pasy a letenky.

Od té doby Renee jezdila na Haiti jednou za dva roky, někdy i každý rok. Trvale je na Haiti třetím rokem.

Renee řídí celé gonaivské centrum. Pod ně spadá nutriční oddělení pro matky a jejich podvyživené děti. Součástí centra je také rehabilitační středisko, kde se sestry věnují zejména postiženým dětem. Díky této včasné pomoci se pak mnohé z nich uzdraví.  Spousta Haiťanů trpí nejrůznějšími pohybovými postiženími právě proto, že neměli v dětství přístup ke zdravotní péči. Pod správu centra patří také základní škola, kterou nyní navštěvuje přes 650 dětí. Školáci tak mají oproti mnohým Haiťanům nevídané možnosti – v zemi totiž chybí státní školský systém, kantoři ve školách nejsou placení, takže odcházejí, polovina všech Haiťanů je negramotná. Díky dobře fungující gonaivské škole děti získají vzdělání a tím i šanci na lepší budoucnost, dostanou také každý den teplé jídlo (u mnohých dětí je to jediné jejich jídlo za celý den).

-age-

 

Arcidiecézní charita Olomouc už léta podporuje celé centrum v Gonaives.

Další články