Dnes:-2°C

Zítra:3°C

Úterý 18.1. Vladislav
Menu

Unikátní projekt Paschalia Olomucensia vás provede postní a velikonoční dobou

Unikátní projekt Paschalia Olomucensia vás provede postní a velikonoční dobou

06. 04. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Ve dnech 10. dubna až 30. dubna proběhne v Olomouci již pátý ročník uměleckých performancí související s paschálním cyklem Paschalia Olomucensia, který přiblíží duchovní a kulturní hodnoty Evropy a současně připomene nový státní svátek České republiky, jímž je Velký pátek. Projekt, který zaštítil olomoucký arcibiskup Jan Graubner a primátor Antonín Staněk nabídne nejen unikátní čtyřiadvacetihodinové Čtení Bible, které se v Olomouci stává tradicí…

reklama poutak

„Paschalia Olomucensia si za dobu své existence našla své stálé místo v kulturním kalendáři a tradičně obohacuje duchovní dění ve městě v období hlavních křesťanských svátků. Cením si toho, že se projekt každoročně proměňuje, přináší novinky a zároveň udržuje kulturní tradice i historické souvislosti,“  uvedl primátor Olomouce Antonín StaněkNejen Olomoučané se  mohou těšit na tradiční čtení Bible po dobu 24 hodin v kapli sv. Jeronýma na olomoucké radnici, tematické výstavy, koncerty nebo promítání filmu. 

Čtyřiadvacetihodinové čtení Bible

Texty, na kterých vyrostla kultura Evropy, se budou číst od pondělí 10. dubna od 17 hodin do úterý 11. dubna 17 hodin v kapli sv. Jeronýma v prostorách olomoucké radnice. Do čtení se může zapojit každý zájemce, který se přihlásí na webových stránkách. A nemusí jen aktivně číst, ale i kdykoliv v průběhu 24 hodin přijít a čtené texty si poslechnout. Do čtení se pravidelně zapojují nejen představitelé politického, akademického a společenského života, ale také sportovci, studenti, zástupci občanských iniciativ, národnostních menšin a řada dalších. Ze známých osobností se čtení Bible letos ujme oblíbený moderátor a herec Martin Dejdar.

Celodenní a celonoční čtení má své počátky v Římě.  V Olomouci se ho každoročně účastní stovky lidí dobré vůle. „Přijďte do kaple sv. Jeronýma v prostorách olomoucké radnice a čtěte s námi, nebo jen naslouchejte a dovolte tak Božímu slovu, aby k vám promluvilo,“ zve za organizátory Josef Kořenek.

Výstava 

V pondělí 10. dubna v 19 hodin bude v kostele sv. Michala na Žerotínově náměstí slavnostně zahájena výstava velkoformátových fotografií P. Emila Josefa Kapauna, vojenského kaplana s českými kořeny, který v roce 2013 obdržel nejvyšší americké státní vyznamenání Medal of Honor. Součástí vernisáže je i hudební vystoupení skupiny Spirituál kvintet.

V Olomouci, jako vůbec v prvním městě České republiky, se uskuteční tato výstava, jejíž cílem je představit významné osobnosti naší země, které dokázaly sloužit pro druhé až k vlastnímu obětování se. Projekt chce zdůraznit  významné osobnosti a zvýšit hrdost na historii naší země.

Rodiče P. Emila Kapauna pocházeli z naší země (Emil Kapaun se již narodil v české osadě Pilsen v USA) a písemné dokumenty si Emil Kapaun psal česky. 

Hudební pocta Emilu Kapaunovi 

V pondělí 24.dubna od 20 hodin se v kině Metropol uskuteční jedinečný hudební projekt „Pocta Emilu Kapaunovi“. 

Tento projekt Pocta Čechoamerickému hrdinovi Emilu Kapaunovi je složen ze tří hudebních částí. Úvodem zazní akustické písně Ladislava Křížka (největší hity jeho skupiny Kreyson) za doprovodu vynikajících kytaristů Rolanda Grapowa (Německo), Jiřího Raina a Michala Kůse. Druhou část  tvoří hudební vystoupení olomouckého sboru Amici Musicae Olomucenses Cantant (AMOC) a vrcholem koncertu bude vystoupení jednoho z nejlepších bubeníků současnosti Mike Terrany (USA), kde zazní skladby vážné hudby  propojené s jeho hudebním doprovodem.

Osud skrytých křesťanů v Japonsku připomene film slavného režiséra

Na Velký pátek 14. dubna, který je státním svátkem České republiky, se program přesune od 20:30 hodin do kina Metropol, kde se uskuteční promítání filmu Mlčení. Režisér Martin Scorsese se inspiroval stejnojmenným románem japonského katolického spisovatele Šúsakua Endóa. Popisuje zoufalství portugalských jezuitských misionářů ze 17. století, jichž se zmocňovaly pochybnosti tváří v tvář "mlčení Boha" před utrpením, které dávali japonským věřícím poznat vojenští vládci šógunové. Ti v křesťanství spatřovali ohrožení své moci.

Velmi speciální promítání filmu se uskutečnilo již 29. listopadu 2016 na půdě Papežského východního institutu ve Vatikánu a zúčastnilo se ho zhruba 300 jezuitů. Po projekci přítomní kněží diskutovali s režisérem filmu. Následující den, 30. listopadu 2016, přijal papež František režiséra  Martina Scorseseho s jeho manželkou a dcerami na soukromé audienci, která trvala asi čtvrt hodiny. Slavný filmař daroval papeži japonský obraz Panny Marie ze 17. století.

Původem italský režisér Scorsese snil o natočení filmu Mlčení již od roku 1989. Samotná práce na scénáři a příprava filmu trvala několik let.  23. prosince bylo historické drama Mlčení uvedeno ve vybraných kinech v USA.  Kvalitu snímku, který bude bojovat o nominace na Oscara, potvrzují i velmi pozitivní zahraniční recenze.

V hlavních rolích se představí Andrew Garfield (Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny), Adam Driver (Star Wars: Síla se probouzí) a Liam Neeson (96 hodin, Mezi náhrobními kameny), podle filmových kritiků jeden z nejváženějších herců současnosti.

Paschalia Olomucensia provázejí postním a velikonočním obdobím nejen v samotném městě Olomouci, ale v celém Olomouckém kraji. Díky některým projektům ji navíc spojuje s dalšími významnými evropskými metropolemi. Projekt navazuje na historické a kulturní tradice našeho regionu, rozvíjí je, a přispívá tak k historické kontinuitě i propojení se současností.

Gabriela Hodrová

Další články