Cocktail Bar USA - Slavíme 20 let 31. 8. 2019

Dnes:24°C

Zítra:28°C

Neděle 18.8. Helena
Menu

Umělci Moravského divadla jsou v nominacích na Ceny Thálie 2016

Umělci Moravského divadla jsou v nominacích na Ceny Thálie 2016

09. 02. 2017 - 00:00

Herecká asociace vyhlásila nominace na Ceny Thálie 2016. Velkou šanci na zisk skleněné sošky má mimo jiné první sólistka baletu Moravského divadla Olomouc Yui Kyotani.

Za ztvárnění postavy Kitri v inscenaci Minkusova baletu Don Quijote je v užší nominaci. Do širší nominace se pak probojovali sólisté opery a operety Moravského divadla Ondřej Koplík a Martin Štolba – první za ztvárnění Vévody z Mantovy v inscenaci Verdiho opery Rigoletto, druhý za výkon v roli ptáčníka Papagena v inscenaci Mozartovy opery Kouzelná flétna. Sólista opery a operety Moravského divadla David Szendiuch získal užší nominaci za roli Attily, kterou jako host ztvárnil v inscenaci Slezského divadla Opava.

Yui Kyotani je na prestižní ocenění nominovaná již potřetí
Po dvou širších nominacích (v roce 2013 za ztvárnění Odetty/Odilie v inscenaci Labutí jezero a vloni za roli Marguerite Gautier v inscenaci Dáma s kaméliemi) se nyní dostala do užší nominace mezi tři finalistky „Z nominace jsem byla překvapená, nemohla jsem tomu uvěřit. Moc děkuji režisérce a choreografce Haně Vláčilové. Role Kitri je pro mě splněným přáním. Snila jsem o ní už v době, kdy jsem teprve uvažovala o kariéře profesionální baletky. Teď se mi sen konečně splnil. Nominace si velmi vážím, je to pro mě motivace do další práce,“ shrnula Kyotani. Inscenace Don Quijote v choreografii a režii Hany Vláčilové měla v Olomouci premiéru v listopadu loňského roku.

David Szendiuch získal nominaci již v roce 2007
Sólista opery a operety Moravského divadla David Szendiuch    získal v roce 2007 širší nominaci na Cenu Thálie – právě za roli Attily v inscenaci Moravského divadla. Po deseti letech se za výkon v téže roli (Verdiho operu tentokrát nastudovalo Slezské divadlo Opava) dostal mezi finálovou trojici. „Určitě mě to příjemně překvapilo a jsem potěšený. Attila je náročná role, se kterou jsem se znovu setkal s odstupem deseti let. Věděl jsem už, co mě čeká, navíc jsem za tu dobu získal další výrazné pěvecké zkušenosti. Návrat k Attilovi tak byl o něco snazší. Jsem rád, že jsem porotu v této obtížné titulní roli zaujal,“ sdělil Szendiuch, který má na kontě i širší nominaci z roku 2013, a to za roli Jindřicha VIII. v inscenaci Anna Bolena (Národní divadlo moravskoslezské).

Ondřej Koplík: Třetí nominace v řadě
Pro sólistu opery a operety Moravského divadla Ondřeje Koplíka jde už o třetí nominaci v řadě. Předloni byl do širší nominace zařazený za roli Ferranda, kterou jako host ztvárnil v opavské inscenaci Cosi fan tutte. Vloni zaujal porotu coby hrabě Almaviva v inscenaci Lazebník sevillský a probojoval se do užší nominace. Inscenace Rigoletto v režii Andrey Hlinkové měla v Moravském divadle Olomouc premiéru v lednu 2016. Koplík ztvárnil postavu Vévody z Mantovy. „Nominace si nesmírně vážím. Mám radost, že si v množství operních inscenací a skvělých zpěváků v naší republice porota všimne i Koplíka v Olomouci. Navíc je to už moje třetí nominace za poslední tři roky, tak si o sobě pomalu začínám myslet, že to nedělám úplně špatně,“ řekl s úsměvem Koplík a dodal, že nominace je pro něj určitě ohromným povzbuzením a motivací k další práci.
Martin Štolba je nominován poprvé
Nováčkem mezi nominovanými je sólista olomoucké opery a operety Martin Štolba. S rolí ptáčníka Papagena se setkal vůbec poprvé – a hned dokázal zaujmout odbornou porotu. „Nominace je pro mě nesmírnou ctí a mám obrovskou radost za všechny, kdo se na inscenaci Flétny podíleli. Každé představení je především týmová práce a díky skvělým tvůrčím podmínkám, citlivému hudebnímu nastudování a svěžímu režijnímu pojetí se olomoucká Kouzelná flétna mně, a doufám, že i mým kolegům, hraje s neuvěřitelnou lehkostí. Jsem osobně velice rád, že jsem získal nominaci právě za Papagena, a zároveň je tohle ocenění pro mě obrovská zpětná vazba k mému pojetí role,“ uvedl Štolba. Inscenace Mozartovy Kouzelné flétny v režii Romana Vencla a Michaely Doleželové měla v Olomouci premiéru v červnu 2016.

25. března se rozhodne
Užší nominaci na Cenu Thálie 2016 má také bývalá sólistka opery a operety Moravského divadla Barbora Polášková, která v Olomouci nadále vystupuje jako host. Nominaci získala za ztvárnění Carmen v inscenaci Slezského divadla Opava. V červnu 2010 v této roli debutovala v inscenaci Moravského divadla.  Jak to celé dopadne a zda se Yui Kyotani podaří nominaci proměnit v zisk sošky Thálie, se dozvíme 25. března. V pražském Národním divadle udělí pořádající Herecká asociace celkem patnáct ocenění.
David Kresta

0 komentářů

Další články