Zde může být vaše reklama.

Nádražní halu v Olomouci rozezní operní árie z Dona Giovanniho i Figara

Nádražní halu v Olomouci rozezní operní árie z Dona Giovanniho i Figara

28. 05. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Nádražní halou v Olomouci se ve středu 1. června rozezní operní árie. Nevšední koncert se koná v rámci projektu Zpívající nádraží. Hudební zážitek, do jehož podkresu bude znít hlášení o příjezdech vlaků, začne v 18 hodin. Nápad se zrodil v hlavě sopranistky Jany Šelle z Jezernice, která spolu se sólistou Národního divadla Michalem Mačuhou koncert odzpívá.

Náhodné cestující bude opera v živém podání sopranistky, tenoristy a za prestižního klavírního doprovodu korepetitorky operních sólistů Národního divadla Jeleny Noskové nejspíš trochu šokovat. Zpěvačka Jana Šelle ale doufá, že příjemně. „Historicky byla nádraží nejen světem páry, pískajících brzd, netrpělivých cestujících, kufrů, vůně horkých párků, pokřikování, halasu, mávání a havěti v košících. Na konzervatoři v Odesse se prý učí, že železniční stanice (rusky vagzal), je vlastně spojením slov zpěv a sál.....a že se tam běžně hrálo a zpívalo a byl to dokonce prostor k tomu určený,“ říká. „Dneska žijeme ve vymazlené době. Všechno na sebe lehce navazuje a plyne a nedej Bože pět minut zpoždění,“ dodává s úsměvem pěvkyně, která přišla na svůj nápad právě v době, kdy vyměnila auto za cestování vlakem. 

Cestující i posluchači, kteří zamíří na olomoucké nádraží cíleně za koncertem, se mohou těšit na témata z Dona Giovanniho, Zerliny, Zuzanky, Lazebníka Sevillského i Figara.  „Doufám, že kaleidoskop árií vrátí nádraží alespoň pro tu chvíli veselý halas, radostný nádech a náladu si zpívat. Hudba má tu moc vnést do veřejného prostoru trochu víc laskavosti. Chtěla bych, abychom se na sebe nemračili, aby se na sebe usmívali i lidé, kteří se neznají a jen náhodně se potkají na cestách,“ říká sopranistka.

Projekt Zpívající nádraží podporuje Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, média i olomoucká univerzita Palackého. "Projekt má mnoho pozitivních rovin. Jednou z nich je potenciál spoluvytvářet vědomí komunity a posilovat tak vztahy uvnitř společenství lidí žijících na stejném místě a sdílejících odpovědnost za veřejný prostor," uvedl rektor Jaroslav Miller.

Jako bonus si mohou lidé při koncertech prohlédnout celostátní putovní výstavu Má vlast – cestami proměn. Výstava upozorňuje na příznivé proměny míst z celé země, které vznikají díky zručnosti a vytrvalosti lidí i díky donorům, bez nichž by mnohé proměny nikdy nevznikly.

Série koncertů odstartovala na začátku května v Přerově. Další se uskutečnil v Šumperku, do konce června se chystají další v Zábřehu a Prostějově.

-vb, age-

Další články