Dnes:16°C

Zítra:17°C

Čtvrtek 4.6. Dalibor
Menu

3 největší poražení sněmovních voleb v Olomouckém kraji

3 největší poražení sněmovních voleb v Olomouckém kraji

22. 10. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Každé volby mají své vítěze i poražené. Ty letošní přinesly v mnoha ohledech překvapivý výsledek – suverénní vítězství hnutí ANO 2011, fatální prohra ČSSD, úspěch Pirátů či Starostů a nezávislých. Kdo z politiků v Olomouckém kraji se z výsledků voleb neraduje?

Petr Sokol (ODS)

Nelze začít nikým jiným než bývalým tajemníkem exministra Ivana Langera, politologem Petrem Sokolem. Do Poslanecké sněmovny kandidoval z čela kandidátky ODS už podruhé, kromě toho to v minulosti zkoušel také do Evropského parlamentu, zastupitelstva Prostějova i Olomouckého kraje.

Ani teď mu zvolení nevyšlo. ODS v kraji získala jen jeden mandát, který nepřipadl ani jemu (byl druhý kandidátce), ani lídrovi, ale ambiciózní učitelce Zuzaně Majerové Zahradníkové. Sokol promeškal historickou šanci se do Poslanecké sněmovny dostat: krajský lídr Zácha byl v kampani neviditelný a Majerová Zahradníková se ucházela o veřejnou funkci prakticky poprvé, na rozdíl od něj tak neměla s vedením osobní kampaně větší zkušenosti. Přesto to nevyšlo a za dvojicí Zácha-Majerová v preferenčních hlasech značně zaostával.

Když nebyl zvolen v minulých sněmovních volbách na podzim 2013, v lednu 2014 se na kongresu ODS pokusil kandidovat na místopředsednickou funkci ve straně. Ani tehdy neuspěl – vyhrál nad ním tehdejší olomoucký primátor Martin Novotný, jeho vnitrostranický sok.

Aktualizováno 22. 10., 13:35: Zuzana Majerová Zahradníková už do Poslanecké sněmovny jednou kandidovala, a to ze 14. místa kandidátní listiny v předčasných volbách na podzim 2013.

 

Aleš Jakubec (TOP 09)

Fatální neúspěch TOP 09 v Olomouckém kraji nelze nezmínit. Strana měla značné finanční možnosti, byla vidět na každém kroku a v regionální propagaci výrazně tlačila olomouckého náměstka primátora Aleše Jakubce. Ano, výsledek TOP 09 u nás kopíruje celostátní trend strany, ale na Olomoucku získala pouhých 3,24 %. Pro představu – v roce 2013, kdy TOP 09 nebyla po skončení nepopulární Nečasovy vlády příliš „na koni“, získala v Olomouckém kraji 7,74 %. Dokonce i v minulých krajských volbách se povedlo místopředsedkyni strany, bývalé poslankyni Jitce Chalánkové udělat výsledek 4,05 %.  Kromě lídra ale TOP 09 mohla uškodit i absence dalších výrazných osobností na kandidátce. Okres Prostějov například reprezentoval Miloš Rubeš, o kterém je na internetu možné si přečíst jen to v jakém oboru podniká, že je v regionálním výboru TOP 09 a že žije v Kostelci na Hané.

Roman Váňa (ČSSD)

Tak zásadní propad sociálních demokratů je jedním z největších překvapení těchto voleb. V Olomouckém kraji získala jen jediný mandát a ten nepřipadl lídrovi kandidátky Romanu Váňovi, poslanci, který v kampani předvedl svou schopnost uhasit hořící pánev a kterému dělá asistenta někdejší mediální poradce prostějovské radnice Bohumil Pácl. V počtu preferenčních hlasů se ziskem 1362 kroužků zvítězil olomoucký primátor Antonín Staněk, který si tak jako nově zvolený poslanec bude muset vyřešit kumulaci dvou uvolněných funkcí. Ironický je fakt, že náhradníkem za Staňka ve sněmovně bude dvojka sociálně demokratické kandidátky, končící poslanec a prostějovský zastupitel Pavel Holík, který získal o jediný kroužek víc nad Váňou. A pak, že jeden hlas nemůže nic změnit…

 

Jakub Čech

0 komentářů

Další články