Cocktail Bar USA - Slavíme 20 let 31. 8. 2019

Dnes:24°C

Zítra:28°C

Neděle 18.8. Helena
Menu

Komentář: Primátorka Rašková manipulovala zastupitele. Potvrdilo to Ministerstvo vnitra

Komentář: Primátorka Rašková manipulovala zastupitele. Potvrdilo to Ministerstvo vnitra

04. 09. 2017 - 00:00

Buďto primátorka Prostějova Alena Rašková a její lidé absolutně nechápou zákon o obcích. Anebo jej Rašková ohýbá úmyslně. Jde o hokejovou licenci a nové stanovisko Ministerstva vnitra.

Není to zdaleka poprvé, co má prostějovská radnice pod vedením primátorky Aleny Raškové (ČSSD) problémy se zákonem. Moc často však nedochází k případům, kdy by primátorka statutárního města tak flagrantně špatně vykládala zákony jako nyní.

O co jde? Jak jinak než o prostějovský hokej. V jeho problémech, souvisejícími se zadluženým klubem, lhaním v žádostech o dotaci, pochybných majetkových transakcí či veřejných zakázek, se prostějovský magistrát několik posledních měsíců zcela topí. Nutno ale říct, že za podstatnou část těchto problémů můžou osobně současní představitelé města – jmenovitě Rašková, Pospíšil, Hemerková.

Pišťákův neúčinný podpis

Události související s mylným výkladem zákona primátorky Raškové začaly už v roce 2004. V červnu tohoto roku totiž tehdejší místostarosta a stále vlivný zastupitel Prostějova Miroslav Pišťák podepsal souhlas s bezúplatným převodem hokejové licence třetí osobě. Jenže, Pišťák na takový úkon jako místostarosta neměl právo.

Vzniklou situaci se tehdy snažili zastupitelé zachránit na svém červencovém jednání, kdy postup Pišťáka dodatečně schválili. Podle Stanoviska Odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra však ani to nestačí a Pišťákův úkon je tedy neúčinný.

Zajistit vliv nad hokejovou licencí. Úkol, který radní nesplnili

Jenže to není vše, co v červenci 2004 zastupitelé svým rozhodnutím rozhodli. Uložili také radním „provést právní úkony, které zajistí vliv města Prostějova v záležitostech nakládání s hokejovou licencí“.

A v tom je kámen úrazu. Radní za třináct let od té doby neudělali prakticky nic. Primátorka Rašková ve sdělení, které rozeslala zastupitelům Prostějova, tvrdí, že všichni radní, kteří funkci vykonávali v následujících volebních obdobích, nebyli rozhodnutím zastupitelům z roku 2004 vázáni. „Žádné usnesení zastupitelstva města z tehdejšího volebního období o nesplnění předmětného úkolu, uloženého radě města, se v usneseních zastupitelstva města neobjevuje. Plnění usnesení zastupitelstva města, které se dotýká vnitřních vztahů mezi orgány města navzájem, nelze automaticky přenášet do dalších volebních období. Pravomoci tehdejšího zastupitelstva města i tehdejší rady města zanikly skončením jejich funkčního období a zvolením nových orgánů města,“ tvrdila Rašková, když se jí opoziční zastupitelé na plnění usnesení k hokejové licenci ptali.

Primátorka manipuluje zastupitele. Opakovaně

Jenže její tvrzení je zcela mylné.

„Není-li zastupitelstvem obce rozhodnuto o zrušení/změně přijatého usnesení, je toto usnesení pro zastupitelstvo (a tedy i pro všechna v budoucnu zvolená zastupitelstva obce) závazné, a jako takové může být bezpochyby podrobeno (resp. jeho plnění) kontrole ze strany kontrolního výboru,“ konstatovala ministerská úřednice Marie Kostruhová v přípisu, který má Hanácký Večerník k dispozici.

Problém však je, že k podobnému pochybení dochází už podruhé. V minulém volebním období si totiž zastupitelstvo vyhradilo pravomoc rozhodnout ve věci zřízení církevní základní školy. Po volbách radní otočili od svého předchozího názoru, přestože to byli víceméně ti stejní lidé, a se zřízením církevní základní školy vyjádřili souhlas. Když se o věc tehdy zajímalo Ministerstvo vnitra, ze strany vedení Prostějova přicházely výmluvy, že usnesení z minulého volebního období neplatí. Platí. Rašková to ale zjevně dodnes nepochopila.

Možnosti jsou dvě: buďto primátorka není se svými lidmi schopna chápat fungování městského zastupitelstva. Vzhledem k množství jejího aparátu je ale nasnadě spíše jiná možnost: primátorka se pokusila zastupitele manipulovat. A to by nemělo zapadnout.

 

Jakub Čech

0 komentářů

Další články