Dnes:1°C

Zítra:1°C

Neděle 28.11. René
Menu

Komentář: Proč prostějovský stavební úřad opouští jeden úředník za druhým?

Komentář: Proč prostějovský stavební úřad opouští jeden úředník za druhým?

14. 02. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Prostějovský magistrát má dlouhodobě velký problém. Tím je fungování stavebního úřadu, který vloni otřásla aféra, kdy vyšlo najevo, že úředníci byli roky okrádáni o své platy. Ti teď úřad postupně opouští. Bude mít v Prostějově kdo povolovat stavby?

Prostějovský stavební úřad nemá zejména v poslední době dobrou pověst. Tu a tam nějaký exces, pochybný postup, jako například v kauze „novostavby objektu k bydlení“ – tak se nazývá ona stavba majestátně se tyčící na Plumlovské ulici naproti hypermarketu Albert. V Hanáckém Večerníku jsme na jaře loňského roku zveřejnili fotografie šéfa stavebního úřadu Jana Košťála, proslulého „strejcovskými“ způsoby práce ve své kanceláři pózujícího u zásob alkoholu ve skříni nebo sedícího u stolu s plnými sklenicemi. Nutno dodat, že obojí bylo v jeho kanceláři, což je sice v rozporu se zákoníkem práce, ale tady si z toho nikdo hlavu nedělá. Za co by běžný zaměstnanec dostal vyhazov, nepostihnul Košťála žádný trest.

Velkou roli v atmosféře na stavebním úřadě hrála kauza platových tříd úředníků, kdy se přišlo najevo, že zaměstnanci dostávali několik let nižší plat, než na jaký měli nárok. Místo, aby následovala omluva a náprava, přišla od dua Košťál – Baláš (tehdejší tajemník magistrátu) pouze msta a šikana těch, kdo se nebáli ozvat. Přes to, že věc byla po čase vyřešena, primátorka ještě na podzim zvládla v rozhovoru pro Prostějovský deník lhát o výsledku kauzy, přestože inspektorát práce dal okrádaným úředníkům za pravdu.

Platová kauza však nenávratně změnila atmosféru na odboru směrem k nedůvěře, strachu, obavám z podrazů. Příznačné pro celou věc je to, že zatímco viníci buďto povýšili (Baláš) anebo jsou na svém místě (Košťál), oznamovatelé a rebelové, kteří na průšvih upozornili, radnici postupně opouští.

Vše začalo v minulém roce odchodem právníka stavebního úřadu Radoslava Strouhala. „Moje setrvání na radnici by nebylo únosné po obě strany. Atmosféra je více než napjatá což není vhodné klima pro práci a dříve i později by došlo ke konfrontaci. Raději tedy volím tuto cestu v duchu hesla ‚moudřejší ustoupí‘,“ popsal tehdy Strouhal své důvody v rozhovoru pro Hanácký Večerník (dostupný ZDE).

Strouhal byl za několik málo měsíců následován dlouholetou pracovnicí, která dala výpověď a odešla na stavební úřad do Kostelce na Hané. Následně koncem minulého roku odešla do důchodu šéfka odborů Věra Netušilová, ač původně chtěla pracovat i nadále. Začátkem tohoto roku dala další dlouholetá pracovnice výpověď a odchází na stavební úřad do nedalekého města.  Další pracovnice odejde v nejbližší době na jiný odbor magistrátu. Všichni tito zaměstnanci mají společné to, že měli mnohaletou praxi a mají odborné i kvalifikační předpoklady pro výkon této práce. Co se stalo, že raději volí cestu dojíždění do zaměstnání před prací v místě bydliště?

Je to prosté: šéfovi stavebního úřadu Košťálovi se podařilo nebývalé: zbavit se schopných asertivních úředníků, zničit fungující odbor a v lidech nechat pachuť po nespravedlnostech, jakým museli pod jeho vedením čelit.

Košťálem způsobená personální situace na stavebním úřadě může být ale velkým problémem do budoucna. Odchází 50 % pracovníků, kteří vykonávali činnost stavebního úřadu pro teritorium města.

On sám v tom problém nevidí. „Jedná se o běžný a kontinuální proces a nejedná se o nestandardní situaci,“ tvrdí Košťál.

Přijímání nových úředníků bude znamenat značné náklady nejen na organizaci výběrových řízení, ale i na jejich školení či zkoušky odborné způsobilosti, které jsou při výkonu agendy stavebního úřadu nezbytné.

Bude stavební úřad schopen vydávat příslušná povolení, jak mu to ukládá zákon a bude schopen je vydávat v zákonem stanovených lhůtách, nebo je bude vědomě překračovat? Košťál už v minulosti dával jasně najevo, že jej zákony příliš nezajímají.

 

Jakub Čech

 

SOUVISEJÍCÍ

Bývalá personalistka radnice promluvila: Košťál i Baláš o špatných platových třídách věděli

Vedoucí prostějovského stavebního úřadu měl skříň plnou tvrdého alkoholu. Máme foto

Tajemník Baláš přiznal alkohol na pracovišti. Bylo to na Silvestra, tvrdí

Video uvnitř: Lahve, kam se podíváš - další snímky z prostějovské radnice!

Skandál na prostějovské radnici: úředníci byli sedm let v nižší platové třídě, než na jakou měli nárok

Radniční odborářka se ozvala kvůli nízkým platům. Za trest jí vzali kompetence a peníze, musela i na kobereček

Další články