Dnes:14°C

Zítra:20°C

Pondělí 23.9. Berta
Menu

Komentář: Proč prostějovský stavební úřad opouští jeden úředník za druhým?

Komentář: Proč prostějovský stavební úřad opouští jeden úředník za druhým?

14. 02. 2018 - 00:00

Prostějovský magistrát má dlouhodobě velký problém. Tím je fungování stavebního úřadu, který vloni otřásla aféra, kdy vyšlo najevo, že úředníci byli roky okrádáni o své platy. Ti teď úřad postupně opouští. Bude mít v Prostějově kdo povolovat stavby?

Prostějovský stavební úřad nemá zejména v poslední době dobrou pověst. Tu a tam nějaký exces, pochybný postup, jako například v kauze „novostavby objektu k bydlení“ – tak se nazývá ona stavba majestátně se tyčící na Plumlovské ulici naproti hypermarketu Albert. V Hanáckém Večerníku jsme na jaře loňského roku zveřejnili fotografie šéfa stavebního úřadu Jana Košťála, proslulého „strejcovskými“ způsoby práce ve své kanceláři pózujícího u zásob alkoholu ve skříni nebo sedícího u stolu s plnými sklenicemi. Nutno dodat, že obojí bylo v jeho kanceláři, což je sice v rozporu se zákoníkem práce, ale tady si z toho nikdo hlavu nedělá. Za co by běžný zaměstnanec dostal vyhazov, nepostihnul Košťála žádný trest.

Velkou roli v atmosféře na stavebním úřadě hrála kauza platových tříd úředníků, kdy se přišlo najevo, že zaměstnanci dostávali několik let nižší plat, než na jaký měli nárok. Místo, aby následovala omluva a náprava, přišla od dua Košťál – Baláš (tehdejší tajemník magistrátu) pouze msta a šikana těch, kdo se nebáli ozvat. Přes to, že věc byla po čase vyřešena, primátorka ještě na podzim zvládla v rozhovoru pro Prostějovský deník lhát o výsledku kauzy, přestože inspektorát práce dal okrádaným úředníkům za pravdu.

Platová kauza však nenávratně změnila atmosféru na odboru směrem k nedůvěře, strachu, obavám z podrazů. Příznačné pro celou věc je to, že zatímco viníci buďto povýšili (Baláš) anebo jsou na svém místě (Košťál), oznamovatelé a rebelové, kteří na průšvih upozornili, radnici postupně opouští.

Vše začalo v minulém roce odchodem právníka stavebního úřadu Radoslava Strouhala. „Moje setrvání na radnici by nebylo únosné po obě strany. Atmosféra je více než napjatá což není vhodné klima pro práci a dříve i později by došlo ke konfrontaci. Raději tedy volím tuto cestu v duchu hesla ‚moudřejší ustoupí‘,“ popsal tehdy Strouhal své důvody v rozhovoru pro Hanácký Večerník (dostupný ZDE).

Strouhal byl za několik málo měsíců následován dlouholetou pracovnicí, která dala výpověď a odešla na stavební úřad do Kostelce na Hané. Následně koncem minulého roku odešla do důchodu šéfka odborů Věra Netušilová, ač původně chtěla pracovat i nadále. Začátkem tohoto roku dala další dlouholetá pracovnice výpověď a odchází na stavební úřad do nedalekého města.  Další pracovnice odejde v nejbližší době na jiný odbor magistrátu. Všichni tito zaměstnanci mají společné to, že měli mnohaletou praxi a mají odborné i kvalifikační předpoklady pro výkon této práce. Co se stalo, že raději volí cestu dojíždění do zaměstnání před prací v místě bydliště?

Je to prosté: šéfovi stavebního úřadu Košťálovi se podařilo nebývalé: zbavit se schopných asertivních úředníků, zničit fungující odbor a v lidech nechat pachuť po nespravedlnostech, jakým museli pod jeho vedením čelit.

Košťálem způsobená personální situace na stavebním úřadě může být ale velkým problémem do budoucna. Odchází 50 % pracovníků, kteří vykonávali činnost stavebního úřadu pro teritorium města.

On sám v tom problém nevidí. „Jedná se o běžný a kontinuální proces a nejedná se o nestandardní situaci,“ tvrdí Košťál.

Přijímání nových úředníků bude znamenat značné náklady nejen na organizaci výběrových řízení, ale i na jejich školení či zkoušky odborné způsobilosti, které jsou při výkonu agendy stavebního úřadu nezbytné.

Bude stavební úřad schopen vydávat příslušná povolení, jak mu to ukládá zákon a bude schopen je vydávat v zákonem stanovených lhůtách, nebo je bude vědomě překračovat? Košťál už v minulosti dával jasně najevo, že jej zákony příliš nezajímají.

 

Jakub Čech

 

SOUVISEJÍCÍ

Bývalá personalistka radnice promluvila: Košťál i Baláš o špatných platových třídách věděli

Vedoucí prostějovského stavebního úřadu měl skříň plnou tvrdého alkoholu. Máme foto

Tajemník Baláš přiznal alkohol na pracovišti. Bylo to na Silvestra, tvrdí

Video uvnitř: Lahve, kam se podíváš - další snímky z prostějovské radnice!

Skandál na prostějovské radnici: úředníci byli sedm let v nižší platové třídě, než na jakou měli nárok

Radniční odborářka se ozvala kvůli nízkým platům. Za trest jí vzali kompetence a peníze, musela i na kobereček

0 komentářů

Další články