Dnes:16°C

Zítra:17°C

Čtvrtek 4.6. Dalibor
Menu

Komentář: Prostějovští lidovci svou vážnou účast v politice vzdali. V jejich čele je opět Kousal

Komentář: Prostějovští lidovci svou vážnou účast v politice vzdali. V jejich čele je opět Kousal

17. 05. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Prostějovští lidovci míří do podzimních komunálních voleb ve stejné sestavě jako minule i předminule. Přestože to stačilo na maximálně šest procent, hýří sebevědomím. „Chceme vyhrát,“ říká Petr Kousal, který za stranu osmým rokem sedí v zastupitelstvu. Proč jedna z nejstarších stran ztratila v Prostějově pud sebezáchovy?

Prostějovská KDU-ČSL před dvěma týdny představila svou strategii do podzimních komunálních voleb. „Chceme buď vyhrát, nebo být silným koaličním partnerem. Spolupráci si umíme za určitých podmínek představit s kýmkoli, kromě komunistů," citoval Prostějovský deník zastupitele a opětovného lídra strany Petra Kousala s tím, že KDU-ČSL jde nakonec do podzimních komunálních i senátních voleb sama, nebude působit v žádné předvolební koalici.

Proč je nikdo nemá rád

Předně je třeba si několik věcí přiznat. KDU-ČSL jde do voleb sama, ale je to do velké míry proto, že o ni nikdo pořádně nestojí. Jejich opoziční partneři lidovce nepřizvali ani do sdružujícího projektu stínové rady, natož že by měli v úmyslu s nimi uzavírat nějaké koalice. To, co může na první pohled vypadat jako sebevědomé rozhodnutí suverénní politické strany je ve skutečnosti ukázkou nulové přitažlivosti lidovců pro ostatní strany a snaha tento hendikep nějak zdůvodnit. Abychom byli fér: lidovce nemá nijak zvlášť ráda ani koalice. Když po minulých volbách jednalo o spolupráci ANO se sociálními demokraty a tehdejší vedení hnutí v čele se zastupitelkou Hanou Naiclerovou si dalo jako požadavek, že nechce být v koalici s hnutím Pévéčko, ať raději sociální demokraté vyberou některou z opozičních stran jako je ODS, KDU-ČSL nebo TOP 09, sociální demokraté reagovali obratem: koalici raději uzavřeli s komunisty. Představa, že se Kousal těší alespoň v těchto kruzích nějaké zvláštní oblibě, nemá reálnou oporu. Koalici slouží jako užitečný idiot.

Ukazuje se tím, že být někde mezi dvěma mlýnskými kameny se prostě nevyplácí: primárně s ním nepočítá ani jedna strana.

Vyhrát volby? KDU-ČSL nenabízí nic nového

Druhé místo na kandidátce zaujme současná zastupitelka strany Zuzana Bartošová, která duo s Kousalem na prvních dvou místech tvořila už v roce 2010 a 2014. V roce 2010 se lidovcům podařilo udělat výsledek 5,61 %, o čtyři roky později to bylo 6,28 %. Mírné navýšení může být způsobeno nižší volební účastí v roce 2014, každopádně ani zdaleka nekopíruje celostátní trend strany (ve volbách do sněmovny 2010 4,39 %, v roce 2013 6,78 %).  Každopádně to nejsou žádné výsledky, které by Kousalovi dávaly do ruky argument, proč mluvit o tom, že chce ve volbách zvítězit „nebo být silným koaličním partnerem“. Pokud KDU-ČSL nenabízí nic nového proti předchozím dvěma volbám, a ještě je nyní „posílena“ o Kousalovy excesy posledního období, působí taková silná slova nanejvýš směšně.

A právě Kousal je důvodem, proč je prostějovská KDU-ČSL spíše pro smích. Může to být ale i jeho záměr. Když prostějovské zastupitele seznamuje se svým programem příštích dní, s tím, kdy pojede do Vídně, kdy na Aljašku, co kačenky na krasickém rybníku a domáhá se, aby město udržovalo soukromou komunikaci u jeho domu, může ze smíchu přítomných skutečně nabýt dojmu, že je vtipný.

„Stréc“ Kousal a jeho komunikace

I přes svou osobní manažerskou zkušenost (Kousal byl generálním ředitelem Českých drah) nechápe, jak má politik vystupovat a že pro své osobní historky nebyl do zastupitelstva zvolen. Aby bylo jasno: politik se nemá vyjadřovat odosobněně, může být ironický, vtipný. Ale krmení zastupitelů i veřejnosti informacemi, kam se Kousal chystá na dovolenou nebo odkud právě přijel, je prostě trapné.

Když už jsme u Kousalova velmi specifického stylu politické komunikace, je nutné se zastavit u jeho Facebooku, který je symptomem politického amatérismu a jednoduše toho, proč on nemůže vnímat problémy voličů. Na Facebooku se třeba pochlubil fotkami z dovolené: „Vyvezl jsem na týden rodinku na Krétu jako správný manžel, otec a dědeček.“ Kdyby šlo o politické sdělení, mohli bychom směle říci, že jde o argumentační klam kvalifikující jazyk – Kousal vlastně říká, že kdo na týden nevyveze rodinku na Krétu, není správný manžel, otec, ani dědeček. Jedna zdánlivě nevinná věta na Facebooku přináší užitečný pohled do Kousalova myšlení. Může někdo s takto nastaveným uvažováním chápat potřeby občanů?

Můžou lidovci uspět? S Kousalem těžko, jestli bez něj se uvidí

Vážnější však jsou jeho reálné politické názory a stanoviska, která prezentuje na zastupitelstvu. Z pozice předsedy kontrolního výboru, kterou vykonává už od voleb v roce 2014, soustavně zametá pod koberec a nezabývá se kauzami radniční koalice.

Šokující jednání předvedl třeba v kauzách souvisejících s dotacemi do hokeje. „Celá problematika je velice složitá a časově náročná vyžadující odborné právnické vzdělání, jednak členové kontrolního výboru si na svém 1. zasedání v roce 2015 odsouhlasili, že budou provádět kontroly, které se týkají tohoto volebního období. Vzhledem k těmto skutečnostem nedoporučujeme kontrolu provádět,“ vysvětloval Kousal, proč se nechce zabývat hokejovou licencí, nad kterou město vlastní vinou ztratilo kontrolu. V kauze poskytování hokejových dotací jinam než na účet příjemce pro změnu Kousal zjistil, že postup náměstkyně byl odsouhlasen radničními úředníky. Když měl toto tvrzení doložit, nebyl toho schopen, žádné dokumenty nemá. Záměrně ledabylá a nepečlivá práce pak slouží radniční koalici k obhajobě: „vždyť kontrolní výbor se tím zabýval a pochybení neshledal!“

Pod koberec kontrolní výbor s Kousalem včele zametl i kauzy mediálního poradce radnice Bohumila Pácla, který dostal z veřejných peněz přes milion korun a z jeho práce nejsou žádné výstupy, nebo případ jezdeckých kasáren.

Kousalovy výpady z poslední doby vůči zastupitelce Naiclerové, kterou nepřímo označil za udavačku v souvislosti s tím, že se obrátila na Ministerstvo financí, protože prostějovská radnice porušila zákon, pak už nějakou strejcovskou zmateností omluvit nejde. Jeho bagatelizace finančních problémů a porušování zákonů ze strany města by za normálních okolností vedla k veřejnému tlaku voličů i k ostrému nesouhlasu kolegů v zastupitelstvu. Jenže žijeme v Prostějově, a tak se naopak další zastupitelé především z řad koalice ke Kousalovi přidali.

Můžou lidovci v Prostějově výrazněji uspět? Letos maximálně obhájí pozice. Časem se uvidí, zda budou schopni vyměnit lídra anebo to s Kousalem zkusí ještě počtvrté. Jako správný manžel, otec a dědeček by do toho klidně šel.

 

Jakub Čech

1 komentář

kašpárek 11.04.2019, 20:35

Krucifix v zadku

Městský komik.Dopravě rozumí jako koza petrželi,proto tam dělá vedoucího

Další články