Cocktail Bar USA - Slavíme 20 let 31. 8. 2019

Dnes:24°C

Zítra:28°C

Neděle 18.8. Helena
Menu

Městská společnost v Prostějově porušuje zákon, radním je to jedno

Městská společnost v Prostějově porušuje zákon, radním je to jedno

04. 05. 2017 - 00:00

Společnost Vodovody a kanalizace Prostějov dál tají informace, které musí podle platného právního řádu poskytovat. Vedení města, které má ve společnosti většinový obchodní podíl, s tím nehodlá nic dělat. Z úst primátorky Aleny Raškové i její mediální referentky padají jen výmluvy. Možnosti to řešit přitom radnice má.

Na problém jsme se opakovaně tázali mediální referentky prostějovského magistrátu Anny Kajlíkové. Odpovědí nám byly výmluvy, že se jedná o věc jen Vodovodů a kanalizací a že s tím město nemůže nic dělat. „Dotaz „Co bude město dělat s tím, že společnost, kde má město většinu akcií flagrantně porušuje zákon a neodpovídá na dotazy občanů?“ předložím v pondělí poradě vedení města či následně půjde v úterý do jednání Rady města Prostějova,“ slíbila Kajlíková 20. dubna. O čtyři dny později zaslala vyjádření z tzv. porady primátorky města. „Přestože je statutární město Prostějov většinovým akcionářem Vodovodů a kanalizací Prostějov, a.s. (dále jen „VaK“),  VaK je samostatným subjektem. Vak je formálně osobou soukromého práva – obchodní společností založenou podle zákona o obchodních korporacích, dříve obchodního zákoníku. Statutární město Prostějov nemá možnost nikterak ovlivňovat to, zda se Vak Prostějov, a.s. bude chovat jako povinný subjekt dle InfZ  nebo zda bude trvat na tom, že povinným subjektem není. Toto je na rozhodnutí obchodní společnosti, která je zcela samostatným subjektem,“ znělo oficiální prohlášení města.

 

Jenže ve skutečnosti to tak není. Primátorka Alena Rašková (ČSSD) se za město účastní valných hromad společnosti, kde vykonává práva většinového vlastníka. Může tak prohlašovat například prohlašovat usnesení, kterým zaváže členy představenstva, aby zákon začali dodržovat. K tomu však zjevně chybí vůle. Kdyby Vodovody začaly dodržovat zákon o svobodném přístupu k informacím, musely by například zveřejnit informace, co vlastně ve firmě dělá tajemník prostějovského magistrátu Lubomír Baláš, který tam má vedlejšák vykonávaný bez platného povolení.

reklama poutak

Město má také možnost členy představenstva i odvolat. V takovém případě by o trafiku přišli sociální demokrat Miroslav Hanák nebo Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek (ANO 2011). V představenstvu působí také náměstek primátorky Jiří Pospíšil (Pévéčko).

V dozorčí radě je doplňuje bývalý člen ODS Radek Zacpal nebo komunista Václav Šmíd. Ten podepsal v roce 1989 rezoluci žádající represe vůči odpůrcům totalitního režimu. „Na základě výzvy Několik vět vyslovujeme vážné rozhořčení, s jakou drzostí protispolečenské síly vnucují straně a společnosti podmínky, které se snaží v zájmu vlastních cílů využít k destabilizaci socialismu, života, vnášení pesimismu a bezvýchodnosti do řad občanů naší společnosti,“ píše se v dopise, pod který připojil kromě Šmída podpis také další komunistický zastupitel Josef Augustin.

 

Jakub Čech

0 komentářů

Další články