Dnes:30°C

Zítra:29°C

Neděle 9.8. Roman
Menu

Kdo je Lubomír Baláš? Profil člověka, který řídí prostějovský magistrát

Kdo je Lubomír Baláš? Profil člověka, který řídí prostějovský magistrát

12. 12. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Hanácký Večerník sesbíral zkušenosti zejména bývalých zaměstnanců prostějovské radnice a dal dohromady unikátní mozaiku střípků, které ukazují, jakým člověkem je šéf prostějovského Magistrátu – jeho tajemník Lubomír Baláš. Bývalý voják byl před časem několikrát usvědčen z porušování zákonů, svérazný přístup ale má i ke svým podřízeným. Někteří jsou ochotni o jeho chování mluvit.

O několikanásobném porušování předpisů, jsme psali zde a zde. Nyní se Hanáckému Večerníku podařilo prolomit letité mlčení o praktikách člověka, který patří k těm nejvlivnějším v Prostějově. Dlouho se o něm bála řada lidí mluvit, nyní k tomu je ochotno několik bývalých pracovníků – někteří pouze za podmínky zachování anonymity. Vzhledem k jejich vzpomínkám je to ale naprosto pochopitelné.

Řada střípků tak dává poměrně jasný obraz o fungování prostějovské radnice zevnitř. Kvůli závažnosti celé situace zveřejňujeme veškerý obsah zde na webu.

Pláč v kanceláři

„Byla jsem u něj v kanceláři a on ukázal na koženou sedačku a říkal – jen si poplakejte, tady už brečelo ženských,“ vzpomíná bývalá úřednice, která si nepřeje být jmenována. O jejím příběhu se však v Hanáckém Večerníku ještě dočtete, bude-li to vyžadovat veřejný zájem. Její zkušenost potvrzuje názor těch, kteří jej označují za sadistického vojáka, který si zakládá na tom, kolik podřízených rozplakal ve své kanceláři.

Negativní zkušenost má s tajemníkem Magistrátu Lubomírem Balášem i jiná někdejší zaměstnankyně, která rovněž nepřeje zveřejnit své jméno. Přestože dostávala čím dál více práce, jako jedna z mála neměla žádný osobní příplatek. „Vzhledem k tomu, že mám přístup k osobnímu ohodnocení jiných zaměstnanců, vím, že je porušována zásada rovného zacházení. Nevím o žádném zaměstnanci, kterému by nebylo osobní ohodnocení přiznáno vůbec,“ požádala tajemníka, načež dostala přiznanou směšnou tisícikorunu. Po čase z Magistrátu odešla. „Nechci se k tomu už vracet,“ říká žena.

hvrek

Ruce v kapsách a pozvání na kobereček

Úsměvnou historku s tajemníkem Balášem má naopak Kateřina Vojtilová, která na radnici působila jako referentka veřejných zakázek.  „Měli jsme poradu u primátora Pišťáka, já jsem měla přijít vysvětlit problematiku veřejných zakázek, které jsem se věnovala. V jeden okamžik jsem mluvila s panem Pišťákem a měla jsem ruce v kapsách. On je tak mívá vždy, i když vede veřejné proslovy, tak jsem podvědomě chtěla, aby si připadal jako mezi svými,“ vzpomíná dnes Vojtilová. To však mělo dohru. „Tajemník si mě předvolal k sobě do kanceláře, musela u toho být i moje vedoucí. Ptal se, jestli znám základy společenského chování a notnou dobu jsme se na to téma bavili. Bylo vidět, že moje nadřízená z něj byla vynervovaná, já na Magistrátu byla chvíli a připadala jsem si jako Alenka v říši divů, celá situace mi připadala úsměvná,“ vyjádřila se pro Hanácký Večerník Kateřina Vojtilová. Když zjistila, jaké na magistrátu panují poměry, opustila jej a dnes pracuje jako advokátní koncipientka. Její zkušenost ale potvrzuje poměrně známou věc. Tajemník Baláš nemá rád zaměstnance, kteří se k němu nechovají dostatečně uctivě.

Kvalitní zaměstnanci musejí odejít

„Stojí za povšimnutí, kolik město vypisuje výběrových řízení na zaměstnance-úředníky. Jsou města, která vypíší dva až tři konkurzy za rok, ale v Prostějově je tento počet do jednoho měsíce, a někdy se jedná o opakující se místa. Tajemník se zbavuje nepohodlných lidí,“ upozornil naši redakci jeden z pozorovatelů situace na magistrátu. Faktem je, že známe případy celkem tří právniček, které radnici více či méně dobrovolně opustily a všechny si polepšily. Naopak právnička města Květa Olašáková působí na úřadě od roku 1993. Jak zjistil Hanácký Večerník, s Balášem působí ve správní radě organizace Klub personalistů.

„Kvalifikovaní lidé až zjistí, jaké je pod Balášem dusno, tak odcházejí a musí se vypisovat nová řízení na tytéž funkce. To všechno stojí daňové poplatníky pochopitelně peníze,“ tvrdí náš zdroj.

Jak probíhají výběrová řízení

Tajemník Magistrátu Lubomír Baláš proslul také aférami s podezřelým výběrem zaměstnanců radnice. V jednom případě šlo o to, že ačkoliv výběrová komise doporučila do pozice vedoucího odboru kanceláře tajemníka bývalého ředitele prostějovského Úřadu práce Vojtěcha Pospíšila, tajemník si vybral manželku radního Grulicha Renatu Grulichovou, která v hodnocení skončila třetí. Radní města pak Balášův výběr potvrdili. „Možná je to nakonec dobře. V takovém prostřední na komunistické radnici by se mi stejně špatně pracovalo. Baláš o tom možná ve skutečnosti nerozhodoval, podle mě to dostal befelem shora,“ hodnotí kauzu po letech Vojtěch Pospíšil. Podobnou zkušenost měl také Prostějovan Jakub Vejmola, který se před lety ucházel o post vedoucího IT oddělení. V minulosti působil v Silicon Valley v Kalifornii, ve výběrovém řízení na místní radnici neuspěl. „Před komisí mi vedoucí psychotestů řekla, že chci získat teplé místečko na radnici, abych si po večerech mohl točit filmy a hrát na trumpetu,“ vyjádřil se tehdy Vejmola pro Prostějovský deník. Baláš obě kauzy odmítl komentovat, novinářům sdělil, že se ze své práce zpovídá starostovi Pišťákovi a že je to jeho věc.

Zrno od plev

O tom, jak Baláš přistupuje k zaměstnancům a k uchazečům o práci na radnici, svědčí už jen jeho vyjádření, které pronesl v rozhovoru pro web moderniobec.cz. „Díky svému nadhledu dokáže při výběru nových zaměstnanců zastat roli síta, filtrujícího „zrno od plev“. A je na kvalitě personalisty, jak bude síto účinné pro vedení úřadu, ale i pro zaměstnance,“ citoval jej portál, když chválil právničku Olašákovou. Právě v označení uchazečů o práci jako plevel může být problém, zejména, když jsou mnohdy kvalifikovanější než ti, které pak nakonec Baláš či radní města vyberou. Obdobnou chybu dělá, když nazývá radnici firmou – úřad firma není a musí se zpovídat občanům.

 

Jsou dny Baláše na radnici sečteny? Co všechno ještě vypluje na povrch? Co říká na jeho svérázné způsoby primátorka Rašková a co politická opozice? Hanácký Večerník bude zjišťovat...

Máte s také s Lubomírem Balášem zkušenosti? Hanácký Večerník se kauzou bude dál zabývat, pokud to bude vyžadovat veřejný zájem. Napište nám na cech@hanackyvecernik.cz, anonymitu před čtenáři zaručujeme. Jako redakce ale budeme chtít Vaši identitu znát.

Jakub Čech

0 komentářů

Další články