Dnes:11°C

Zítra:18°C

Pondělí 6.4. Vendula
Menu

Ivana Jeništová: Místo expozice o slavných rodácích ukazuje prostějovské muzeum autíčka

Ivana Jeništová: Místo expozice o slavných rodácích ukazuje prostějovské muzeum autíčka

09. 02. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Bývalá olomoucká novinářka a někdejší dopisovatelka Rádia Svobodná Evropa Ivana Jeništová sepsala své poznatky z návštěvy Prostějova.

Prostějov to se svým nejslavnějším rodákem, jenž svým dílem dalece přesáhl hranice českých zemí i Evropy, nemá snadné. Filozof Edmund Husserl je sice coby zakladatel fenomenologie jedním z nejvlivnějších myslitelů 20. století, ale lze tento fakt nějak využít v cestovním ruchu?

Další významnou osobností Prostějova je Otto Wichterle, ale spousta dalších, ti všichni by si zasloužili důstojnou expozici.

Loni jsme v rámci Židovských dnů navštívili také Prostějov. Bývalou synagogu, další bývalá i současná místa, vyslechli přednášku.  Navštívili také jeden rekonstruovaný dům – na současném tržišti. V domě je expozice panelů o významných židovských rodácích.

Byla. Ale až nahoře, v podkroví, kam jsme šplhali po náročných podkrovních schodech.

Dole v přízemí a 1. patře by to byla krásná a důstojná expozice, kde by bylo dost místa na větší panely s čitelným písmem, případně na další artefakty, pokud nějaké jsou.

Ale v oněch dvou podlažích bylo „muzeum autíček“ – hraček, které jsme měli a snad máme pro naše děti doma. Tak ať nikdo neříká, že v Prostějově jsou zcela vyrovnáni s židovskou otázkou, to by se k památkám na židovské spoluobčany chovali jinak.

 

Ivana Jeništová

0 komentářů

Další články