Dnes:32°C

Zítra:34°C

Úterý 25.6. Ivan
Menu

Fenomén Sokolovi: A nejoblíbenějšími politiky jsou...

Fenomén Sokolovi: A nejoblíbenějšími politiky jsou...

foto: archiv redakce

06. 06. 2017 - 00:00

Kdyby se na Prostějovsku dělaly žebříčky oblíbenosti místních světoznámých osobností, naprosto jednoznačně by zvítězila Milada Sokolová, a v těsném závěsu za ní by se umístil její manžel. Petra Kvitová i Jiří Wolker se můžou jít schovat, a Edmund Husserl jakbysmet. Takové žebříčky se ale v Prostějově alespoň prozatím nedělají; nakonec, může to být impuls k tomu je co nejdříve zavést, s PV novinkami jako mediálním partnerem. Ostatně, došlo jim ještě dřív, než Babišovi, že vlastnictví média se může vyplatit.

videoprojektory web

Sokolovi tak ilustrují zmar komunální politiky posledních let natolik dokonale, jako málokdo: kde se vzali, tu se vzali, najednou jsme se jich nemohli zbavit.  Petr Sokol se před lety objevil u Mladých konzervativců a postupně začal šplhat po kariérním žebříčku ODS. Přestože v jiných okresech kraje se straniční kolegové při vyslovení jeho jména spíše rosí, Prostějovsko jej léta tvrdošíjně nominuje na nejvyšší místa krajských kandidátek. Jeho manželka Milada Sokolová pak kromě provozování prostějovského Okrašlovacího spolku pak není zajímavá už naprosto ničím, snad pouze tím, že si pořídila Prostějovské novinky, a na nebohé obyvatele města vyskakuje úplně odevšad.

Jednooký mezi slepými králem
Petr Sokol i jeho žena zavčasu pochopili, že kdo má média, má moc. A zahájili úpornou snahu pro sebe nějaký ten regionální mediální prostor získat. Do očí bijící rozdíl mezi realitou a píárovými texty a fotografiemi se však na maloměstě neskryje; v lednu 2014 tak pronesl na kongresu ODS Petr Sokol nominační projev, který se ovšem s mírnou nadsázkou skutečně zapsal do dějin české rétoriky. „Strana s holubicí ve znaku potřebuje v krizových časech ve vedení dravce. A já se, dámy a pánové, jmenuji Sokol. Petr Sokol,” hřímal k delegátům (parafráze na motiv Jsem Bond. James Bond). Slovní hříčka je to skvělá, ale jen do okamžiku, než si uvědomíme bytostnou plachost  a nesmělost politika, který svého času voliče zaujal pouze amatérsky vyžehleným obličejem na svých předvolebních plakátech. Mimoto se stačil před nedávnem vyznamenat tím, že jako politolog a „vysokoškolský učitel” sepsal politický program Jiřímu Pospíšilovi, a omylem ho mailem poslal tomu druhému Jiřímu Pospíšilovi, což se sice stane, tady to ovšem mělo fatální následky (každý z nich je z jiné strany, a průšvih byl na světě). Petr Sokol je ale na Prostějovsku jednookým králem mezi slepými; okres ho trvale nominuje na přední místa kandidátky ODS, což spolustraníci z jiných okresů obvykle nesou doopravdy těžce.

Jak se stát párem regionu
Jednoho dne Sokolovi zjistili, že jim média nedávají takový prostor, jaký by si při svých ambicích představovali. Na ruku jim šlo hlavně periodikum ovládané jejich spolustraníkem, kolegou Milady Sokolové z Rady města a podnikatelem ve stavebnictví Zdeňkem Peichlem. Regionální Deník, vydávaný ovšem nadnárodním vydavatelem, osobou a bezprostředností radní Sokolové tolik zaujatý už nebyl a vůbec nejsložitější situace zřejmě byla v novinách, které sice vydával spolustraník Sokolových, ale zároveň reprezentant opačného křídla uvnitř partaje, což je obvykle ještě horší než kdyby jím byl třídní nepřítel.

Tajemné Prostějovské novinky
Za této situace tak před pár lety vznikl nový projekt - Prostějovské novinky. Web, který upoutá snad jen barevnou grafikou, si ovšem své publikum postupně našel. Horší to už bylo s jeho vlastnictvím. Ještě v roce 2013 byla jako vydavatel uveden spolek SPSI o.s., o které ovšem nevěděl tehdy a neví ani dnes nejen google, ale ani (což je vážnější) Administrativní registr ekonomických subjektů - a to ani v jiných variantách zadání rešeršního dotazu. O společnosti nevěděla nic ani Unie vydavatelů. Na tomto webu byl před volbami v roce 2013 ovšem nejaktivnějším inzerentem právě Petr Sokol. Majitelem společnosti Regional press, která vlastní webovou doménu pvnovinky.cz byla nejprve Jana Strnadelová, roce 2012 se vlastníkem webu stal jistý Zbyněk Klíč, člen Občanské demokratické strany a podle profilu na síti Linkedin také editor magazínu Cevro revue, který vydává stejnojmenná pražská soukromá vysoká škola, na které ovšem vyučuje také Petr Sokol a kde předsedou správní rady je Ivan Langer. Každopádně od roku 2013 působí v čele společnosti Regional press další ptáček, a to nějaký Adam Hejl. Toho internet zná jako někdejšího funkcionáře ODS. Na dnes již nefunkční sociální síti Deníkpolitika.cz bylo jeho jedinou aktivitou, že známkou 1 ohodnotil političku Miladu Sokolovou, a na Facebooku má oba manžele v přátelích. Z veřejných zdrojů lze rovněž snadno zjistil, že Sokol s Hejlem spolupracoval na kampani plzeňské ODS v komunálních volbách 2014. Skutečný vliv manželů Sokolových na server PV novinky tak byl lidem po dlouhou dobu vcelku utajen. Nyní se Sokolová na webu uvádí jako alespoň editorka.

Pohádka o srdíčkové Miladě
Petr se svou ženou se příslovečně tak dlouho hledali, až se našli. Ta touha být za jakoukoli cenu neustále někde vidět, vždycky a za všech okolností, je vlastní oběma. A zatímco grafikem vyžehlený Petr se ve své nesmělosti tak rád stylizuje do role dravce a Bonda, Milada má prostě jen potřebu být milována a obdivována davy.  Jakoby jim najednou přestali ostatní spolustraníci překážet: V Prostějově totiž před časem došlo k výměně starých ódeesáckých struktur za mladé a nadšené Sokoly. Ještě jinými slovy, jestli se celá řada těch starých struktur dala označit za kmotry (a to jistě dala...), což se stalo pro voliče v jeden moment nepřijatelným, nalezl se mladý atraktivní pár, který s kmotrovstvím sice nic společného neměl, místo pochybných kšeftíčků v městských akciovkách ale přinesl naprosto bezobsažné, trapně blbé a myšlenkově zcela sterilní osobní píár. A bylo ho prostě moc...

Celý text v tištěném vydání Hanáckého Večerníku 8.6.2017

Vlastimil Blaťák, Jakub Čech

 

0 komentářů

Další články