Dnes:17°C

Zítra:20°C

Pondělí 23.9. Berta
Menu

Cyklisté z Tour de Franz dobyli znovu moře, nyní se chystají s peticí na ministerstvo do Prahy

Cyklisté z Tour de Franz dobyli znovu moře, nyní se chystají s peticí na ministerstvo do Prahy

07. 06. 2018 - 00:00

Cyklistům z Tour de Franz učarovalo Polsko. Po loňské pouti do Krakova se letos peloton vydal až k Baltskému moři. To hlavní ale teprve přijde na konci června: jako vyvrcholení celého projektu zajede Tour de Franz do Prahy na ministerstvo práce a sociálních věcí s peticí za daňové asignace. Co to je? Možnost odepsat ze svých sociálních odvodů státu 2 % přímo na účet konkrétního nemocného. Na Slovensku asignace fungují, u nás doposud ne. Tour de Franz začala jako charitativní projekt v roce 2016, kdy rodina těžce postižené Lucinky z Olomouce dostala pozvání od papeže Františka. Letitý boj za spravedlivější financování péče o nemocné v rodinách, kterou neproplácejí zdravotní pojišťovny, cestou na MPSV v letošním roce končí. Dosáhne svého cíle?

luneta banner

Cesta na kole po severním Polsku je nezapomenutelná. Odlišuje se od našich končin snad ve všech ohledech, většinou k lepšímu a svobodnějšímu, pokud přežijete mračna hmyzu, který vás bude ve vnitrozemí občas terorizovat.


Cyklostezky v Polsku?

Buď luxusní, nebo žádné V Polsku jsou cyklostezky nejlepší na světě, nebo nejhorší na světě, ale podle mapy to nenení možné poznat. Cyklostezky jsou všeobecně velmi špatně značené,  občas končí v půlce cesty mezi dvěma městy, bez jakéhokoli upozornění. Dalších 10 kilometrů se spravuje, a je nutno se s naloženým kolem brodit půl metrem písku. Jak se ale říká, zážitek nemusí být dobrý, když je silný. Na Polsko se vší jeho syrovostí nezapomenete.


450 kilometrů v šesti dnech

Na první pohled žádná zvláštní kilometráž. Je ale nutno uvážit, že dobrou polovinu cesty se cyklojízda mění na pěší pouť s
kolem po pláži. Příkladem za všechny budiž kus cesty z města Lazy do Dabkowic; je zde sice v mapách zakreslená cyklostezka Eurovelo 10 a 13, ale reálně tam žádná není. Jízda se tak postupně mění na procházku s naloženým kolem po nádherné pláži mimořádně nádhernou krajinou, ovšem na konci cesty  je namísto pokračování cyklostezky jen soukromý pozemek s nerudným majitelem, který se na vaši návštěvu zrovna přívětivě netváří.


Oceán polských much

Po cestě vás bude tu a tam terorizovat hmyz, kterého je všude kolem strašlivě mnoho. Trasa letošní první Tour de Franz vedla podél Baltského moře z městečka Wolin, až na polostrov Hell. Přímo na startu je možno navštívit legendární Center of Slavs and Vikings, které rozhodně stojí za vidění. Chybějící směrovky ale nevadí: stačí, když se člověk řídí nekončícícm východním větrem, a do cíle vždycky dojede. Občas po luxu
sních cyklostezkách, vyvedených do mozaiky, občas pěšky.


V červnu do Prahy. Na ministerstvo s peticí

27. června letošního roku bude projekt Tour de Franz ukončen. Po pouti do Říma na pozvání papeže Františka a po dvou polských cestách čeká cyklisty poslední etapa, která bude organizována v Praze. Jejím cílem bude ministerstvo práce a sociálních věcí, na které chce Tour de Franz jako vyvrcholení svého projektu přivézt petici za zavedení daňových asignací ve prospěch postižených. K poslední etapě Tour de Franz je možné se připojit na facebooku Tour de Franz, nebo osobně na startu 27. června v 10 hodin dopoledne na Můstku. Pořadatelé doufají, že posledních dvacet kilometrů povede ke skutečnému cíli cest, a to k přehodnocení sociálního systému ve prospěch postižených, o které je pečováno bez adekvátní podpory státu přímo v rodinách.

-vb-

0 komentářů

Další články