Sobota 4.7. Prokop
Menu

Lidé se dozvěděli o historii Vrahovic, v neděli je čeká exkurze do arboreta

Lidé se dozvěděli o historii Vrahovic, v neděli je čeká exkurze do arboreta

06. 09. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Téměř padesátku zájemců nalákala v úterý vpodvečer vlastivědná procházka po největší okrajové části Prostějova, Vrahovicích.

Spolek za staré Vrahovice slaví v letošním roce 15 let od založení a v rámci oslav se rozhodl uspořádat několik akcí pro veřejnost. První z nich byla vlastivědná procházka po Vrahovicích. Historií této městské části prováděl místopředseda spolku a historik Martin Hájek.

Vlastivědná procházka byla zaměřena především na dějiny 20. století a směřovala od bývalé cihelny, která je dnes součástí areálu zemědělského družstva až po prodejnu Pramen v Nových Vrahovicích. Hájek zdůraznil význam vybudování cihelny Františka Skoupila v roce 1901: „Proč se jednalo o významný přelom? Masová výroba cihel umožnila lidem levnější stavbu domů, a tak si mohli dovolit stavět i dělníci z Prostějova. Tím se přispělo ke stavebnímu boomu. Zároveň se začala měnit i sociální struktura obce, protože do té doby se většina obyvatel věnovala zemědělství. Během několika málo let vznikly celé nové ulice -  Vrahovická, Ivana Olbrachta, Mikoláše Alše a Husitská.“

Procházka byla zaměřena na prezentaci méně známých míst Vrahovic. Účastníci se tak mohli například dozvědět, kde stával hostinec Hanačka, kde měla vyrůst ambiciózně pojatá nová školní budova nebo kudy tekla Mlýnská strouha. Mezi navštívenými místy byla i železniční zastávka, ve které Spolek za staré Vrahovice sídlí. Procházka nebyla jen o letopočtech, zazněly i pikantní historky vztahující se k navštíveným místům.

Hájka zájem veřejnosti potěšil a již plánuje další podobně zaměřené akce: „Do budoucna nachystám ještě další dvě procházky – jedna povede od kostela směrem do Čechůvek a druhá bude směřovat do polí a remízků v okolí Vrahovic,“ dodal pro Hanácký večerník.

Hned v neděli 9. září v 15 hodin provede předseda Spolku za staré Vrahovice Tomáš Peka zájemce po vrahovickém Arboretu. FB událost je ZDE.

 

Jakub Čech

Foto: Eva Janečková

0 komentářů

Další články