Dnes:17°C

Zítra:16°C

Pondělí 22.4. Evženie
Menu

Na transfúzních stanicích budou čekat na dárce Mikulášové, andělé, ale i čerti

Na transfúzních stanicích budou čekat na dárce Mikulášové, andělé, ale i čerti

foto: archiv redakce

30. 11. 2018 - 00:00

Mikulášský odběr vyhlásila na středu 5. prosince Transfúzní služba, člen skupiny AGEL, na odběrových místech v Šumperku i v Bruntále. Dárcům krve či plazmy budou asistovat a rozdávat nadílku Mikuláš, anděl nebo čert.

Banner Florcenter

Mikulášský program chystají pro dárce transfúzní stanice v Olomouckém kraji. Ve Fakultní nemocnici v Olomouci můžete v sobotu 8. prosince od 9 hodin spatřit všechny tři postavy, které budou čekat na děti. Ty si budou moci vyrobit dárkovou tašku, zažijí malování na obličej a spoustu dalšího. Rodičům mezitím personál může ukázat prostory laboratoří i výroby, kam se normálně nedostanou. Kapacita je omezená, organizátoři proto prosí závazné přihlášky jak na program s dětmi, tak i na prohlídky transfuzního oddělení na mail lucie.vybiralova@fnol.cz, případně do zpráv na facebooku nebo na telefonním číslo 724 762 597. Děti mohou dorazit v kostýmech.

Podobnou show pro děti i dárce chystá společnost Agel na všech svých transfúzních stanicích. „Zaměstnanci našich center v Šumperku i v Bruntále budou převlečeni za postavy Mikuláše, anděla nebo čerta. Vyhlášením Mikulášského odběru chceme nejen zpestřit dárcům sváteční den, ale také upozornit, že adventní čas je vhodnou dobou pro konání dobrých skutků, což darování krve nebo plazmy bezpochyby je. Pravidelné dárce nabádáme, aby tento den s sebou vzali třeba svého kamaráda, kolegu nebo partnera. Mikulášská nadílka má být pak naším malým poděkováním za to, že stávající i noví dárci našli odvahu a přišli, řekla Markéta Stržínková, referentka marketingu a PR Transfúzní služby.

Každý dárce krve a plazmy získává nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitaminy od své zdravotní pojišťovny, občerstvení a odpočet ze základu daně z příjmu, a to za každý odběr 3000 korun. Dárcem krve a plazmy se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 65 let, přičemž vhodnost dárce je ještě vždy individuálně posuzována zdravotnickým personálem. S sebou k odběru potřebuje každý zájemce jen občanský průkaz a kartičku pojišťovny. Před samotným odběrem je pak dobré se doma lehce najíst, nechodit tedy na lačno a dodržet dostatečný příjem tekutin. Vyvarovat by se měli příliš sladkých či tučných jídel.

-vb-

0 komentářů

Další články