Dnes:11°C

Zítra:18°C

Pondělí 6.4. Vendula
Menu

Olomouc čeká týden nabitý uměním, kulturou i zpřístupněných krás města

Olomouc čeká týden nabitý uměním, kulturou i zpřístupněných krás města

04. 09. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Dny evropského dědictví jsou v Olomouci spojené s bohatým kulturním programem. Pravidelně však především nabízí možnost navštívit památky, instituce a objekty, které jsou mnohdy v průběhu roku veřejnosti nepřístupné. Otevření památek je pak doplněno komentovanými prohlídkami a přednáškami. Olomoučané i návštěvníci města se mohou těšit na koncerty, divadla, výstavy nebo StreetArt Festival a mnohé další…

luneta banner

Týden budou trvat Dny evropského dědictví 2017, které v Olomouci připomenou obecně evropské kulturní poklady i dědictví ryze olomoucké. Dny evropského dědictví se budou odehrávat od 4. do 10. září. Olomouc zažije koncerty, divadlo, výtvarné umění, hry ale také otevřené památkové objekty.

Divadelní svět

Před námi je například řada koncertů nejen na Horním náměstí, ale i letním kině a ve Smetanových sadech," říká primátor Antonín Staněk. Z divadelního světa nejvíce láká open air představení komedie Carla Goldoniho Sluha dvou pánů, které se koná v pátek 8. září na Horním náměstí. Divadelní program pro děti zajistí Divadlo Tramtarie s tématikou „Z divadla do pohádky". Odehrají se také třetí Olomoucké lafayettovské slavnosti od 7. do 9. září v barokní budově Archivu Armády ČR. Jde o divadlo v autentických historických kulisách.

Cena primátora

Součástí oslav bude také předání Ceny primátora pro další významné osobnosti, které se v rovině hospodářské či společenské zasloužily o rozvoj Olomouce. Cenu primátora obdrží vybrané osobnosti v pátek 8. září v 19,30 v rámci slavnostního večera na Horním náměstí. Následovat bude právě open-air představení oblíbené Goldoniho komedie Sluha dvou pánů.

Dny otevřených památek a komentované netradiční prohlíky

Chybět ani letos nemohou mimořádně oblíbené dny otevřených památek, včetně prohlídek radnice a setkání občanů s vedením města. Dny otevřených památek jsou na programu 9. a 10. září, radnice včetně pracovny primátora bude otevřena v sobotu 9. září, už na 7. září jsou naplánovány noční výstupy na radniční věž. Komentované netradiční prohlídky zavedou násvštěvníky na neředínské Letiště, k Hromovu dubu nebo například na neředínský hřbitov.

Festivaly, tradiční akce

Návštěvníci se mohou těšit na několik pravidelných festivalů. Řeka má duši je název multižánrového festivalu se scénicko-divadelním představením. Odehrávat se bude přímo na řece Moravě s Ololodí. Sedmý ročník festivalu VZÁŘÍ přinese speciální nasvícení palmového skleníku ve Smetanových sadech. Také se odehraje největší tuzemský festival streetartu. „Tento festival už má i mezinárodní renomé," říká Staněk. Účast přislíbil například uznávaný writer Zoer Oner neboli Zz.Rock.

Dny Evropského dědictví také nabídnou čítárnu v parku, prezentace na téma architektury, urbanismu a veřejného prostoru, Hudební sympozium v letním kině anebo burzu učebnic.

Jsem přesvědčen o tom, že letošní program Dnů evropského dědictví je v Olomouci opravdu natolik pestrý a bohatý, že dokáže pobavit i potěšit většinu Olomoučanů či návštěvníků města. Těším se na všechna setkání," zve veřejnost primátor Antonín Staněk.

-kz-

0 komentářů

Další články