Dnes:18°C

Zítra:20°C

Pondělí 23.9. Berta
Menu

V areálu centra Semafor si návštěvníci mohou vyzkoušet simulátor nárazu, brzdění na místě či střelbu v laserové střelnici

V areálu centra Semafor si návštěvníci mohou vyzkoušet simulátor nárazu, brzdění na místě či střelbu v laserové střelnici

21. 07. 2017 - 00:00

Centrum Semafor ve spolupráci s Policií ČR připravilo dopravně preventivní akci pro rodiny s dětmi. Pětihodinový program je plný soutěží a aktivit, které zábavnou formou upozorňují na problematiku motorového i nemotorového pohybu účastníků silničního provozu. Pořadatelé tak reagují na zvyšující se nehodovost.

Létající droni, závodní dráha, brzdění na místě, střelba v laserové střelnici či simulátor autonehody. To vše si od 14 hodin mohou zdarma vyzkoušet návštěvníci centra Semafor. V areálu se koná jedna ze dvou největších soutěžních akcí olomouckého centra dopravní výchovy.
Druhou takovou soutěžní akcí je Grand Prix Semafor, která vyvrcholí letos v září. „Smyslem těchto akcí, stejně jako smyslem celého fungování centra Semafor, je pomoci především dětem k tomu, aby se naučily vnímat rizika v dopravě a uvědomovaly si svou zranitelnost a také zodpovědnost," uvedl primátor Olomouce Antonín Staněk.

Organizátoři koncipovali akci tak, aby se do soutěží a aktivit mohla zapojit celá rodina. Návštěvníci, kteří vlastní řidičský průkaz, se mohou zapojit do soutěží „Sousede uber" a „Řidič bez alkoholu=král silnic", kde si vyzkouší zastavení vozidla na čas a řízení s alkoholovými brýlemi. Děti si zkouší základy první pomoci, nízké lanové aktivity nebo jezdí na simulovaném dopravním hřišti. Půjčit si v areálu mohou kolečkové brusle, koloběžky a šlapací káry. „Nejvíc mě baví jezdit po dopravním hřišti a čekat až bude zelená", říká nadšeně sedmiletý návštěvník akce Aleš Procházka.

Po areálu létají drony, u kterých si příchozí mohou prohlédnout, jakým způsobem létající stroje natáčí. Součástí programu jsou i simulátory. Jeden z nich umožňuje návštěvníkům zažít pocit při autohavárii, kdy se auto přetočí kapotou dolů. Druhý je simulátor nárazu.

Akce vrcholí v 17 hodin, kdy si pořadatelé připravili tři simulovaní nehody.

Akce vznikla ve spolupráci s Policií ČR, která lidem ukazuje práci při dopravní nehodě i techniku a vybavení silničních hlídek.

Hlavním cílem akce má ovšem být podpora vědomí, že každý účastník provozu, i když je to chodec nebo cyklista, musí myslet na bezpečnost a dodržovat pravidla. „Zábavnou formou chceme upozornit na problematiku motorového i nemotorového pohybu malých i velkých účastníků silničního provozu," upřesňují cíl akce organizátoři. „Statistiky bohužel ukazují, že počet nehod v České republice opět zvolna narůstá, a tak považujeme kvalitní dopravní výchovu nejmladší generace, podanou zábavnou a hravou formou, za ideální preventivní krok," doplnil primátorův první náměstek Martin Major.

-kz-

0 komentářů

Další články