Dnes:13°C

Zítra:10°C

Středa 20.11. Nikola
Menu

Každý turista si může v Jeseníkách najít svůj klid, říká Andrea Závěšická

Každý turista si může v Jeseníkách najít svůj klid, říká Andrea Závěšická

21. 01. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

O Jeseníky a využití jejich turistického potenciálu se stará z pozice šéfky Jeseníky - sdružení ces-tovního ruchu. Rozhovor jsme dělali zkraje ledna, a jak tazatel, tak respondentka, oba dva jsme trpěli rýmou.

Povězte mi, čím jsou Jeseníky unikátní mezi českými horami?

Jeseníky jsou jedinečné pro spojení lázeňství, čistého vzduchu a vysokohorských podmínek pro sportovní vyžití. Jeseníky jsou klimatickými lázněmi a říká se, že zde naleznete nejčistší vzduch ve střední Evropě. Samotné lázně jsou také unikem – lázně Jeseník se pyšní hrdým odkazem na slavnou vodoléčbu svého zakladatele Vincenze Priessnitze a jedinečným bal-neoparkem, Velké Losiny zas nabízejí termální prameny a nový unikátní komplex termálních bazénů. V létě Jeseníky oplývají stovkami pěších tras pro vysokohorskou turistiku a zázemí pro bikery, zmiňme fenomenální Rychlebské stezky a vloni nově otevřené Lipovské stezky. V zimě zase na čtyři stovky udržovaných lyžařských běžeckých tratí a desítky ski areálů s nejvyšší nadmořskou výškou na Moravě. Máme zde i jeden z divů střední Evropy – Přečer-pávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, Ruční papírnu ve Velkých Losinách či zlatohorské podzemí. A pro mě osobně jsou Jeseníky unikátní ještě jednou svou vlastností. Jsou stále ještě neobjevené a na mnoha místech panenské. Každý turista si zde může najít svůj klid a klidně při toulání se hlubokými lesy celý den nikoho nepotkat.

Jaké novinky přináší letošní zimní sezóna?

Objevují se zde nové trendy, především výrazný vzestup obliby skitouringových tras a skialpinismu. Jeseníky v tomto ohledu nabízejí ideální podmínky. Díky nově otevřeným Ter-málům Losiny pak skvělé spojení lyžovačky a termálního koupání. Nesmím opomenout ani stále se zvyšující kvalitu služeb, modernizaci a rozšiřování možností lyžování ve zdejších ski areálech. Pro běžkaře jsme připravili také sofistikovanější systém strojové údržby, rozšíření běžkařských tras a také zokruhování a propojení jednotlivých běžkařských sektorů. Aktuální informace o udržených stopách přenášíme v živém čase na portál www.bilestopy.cz. K tomu vydáváme novou edici speciální běžkařské karty Jeseníky Pass Line, díky které může každý příznivec bílé stopy přispět na strojovou údržbu tratí.

Odkud jsou nejčastější návštěvníci?

Stále jsme destinací nejvíce navštěvovanou tuzemskou klientelou, jezdí hodně Olomoučáci, Brňáci, Královéhradečáci, Ostraváci a Pražáci. Ze zahraničních turistů výrazně dominují Poláci a stále posilují příjezdoví turisté z Německa. Od zimy 2013, která byla velmi chudá na sníh a z posledu návštěvnosti tragická, zaznamenáváme stále rostoucí návštěvnost a například v létě 2015 trhaly Jeseníky své statistické rekordy.

Mohou návštěvníci horvyužít něco jako je třeba Olomouc card?

Ano, i v Jeseníkách je u zapojených partnerů možné využít slevovou kartu Olomouc Region Card. Kromě této karty si mohou návštěvníci Jeseníků pořídit i zážitkovou kartu Jeseníky Pass. Ta je zaměřena výhradně na služby, bonusy a exkluzivní zážitky v Jeseníkách. V pilotní letní sezoně 2015 nabízela 120 bonusů od 95 zapojených partnerů. Nyní v zimě přicházíme s již zmíněnou běžkařskou edicí karty. A mám velkou radost, že projekt Jeseníky Pass uspěl i u odborné veřejnosti – minulý týden jsme převzali ocenění za druhý nejlepší turistický produkt Velké ceny cestovního ruchu 2015/2016.

Jaká jsou osobně vaše nejoblíbenější místa v Jeseníkách?

Ráda objevuji méně známá místa, často se vracím například na místo zaniklé obce Prameny. Mojí srdeční záležitostí je Staroměstsko, miluji běžkování na Paprsku a Králický Sněžník jsem zdolala mnohokrát v létě i zimě. A speciální vztah mám k hlubokým lesům Rychlebských hor, tam příroda kouzlí a člověk zapomene na okolní svět. I proto mám ráda Rychlebské stezky, kam se sjíždí fajn lidé z celé Evropy a právě tu magii Rychlebských hor zde vychut-návají i ze sedla biku.

Kdy je nejlépe vyrazit do Jeseníků z hlediska cen, leden, únor, nebo březen?

Jedná se o měsíce v hlavní zimní sezoně, tedy nelze očekávat nějaké významnější rozdíly v cenách. Ale Jeseníky jsou cenově dostupnou destinací celoročně. Máme širokou nabídku ubytování v horských chatkách a chaloupkách i menší ski areály pro méně náročné lyžaře. Celoročně také nabitý kalendář sportovních, zábavních či kulturních akcí. Nechte se in-spirovat na portále www.navstivtejeseniky.cz. Vybere si opravdu každý, těšíme se na vás.

Vlastimil Blaťák

0 komentářů

Další články