Dnes:17°C

Zítra:20°C

Pondělí 23.9. Berta
Menu

Legendární modelingový agent Mario Wiedermann: Tajemství jeho košile

Legendární modelingový agent Mario Wiedermann: Tajemství jeho košile

14. 01. 2015 - 00:00

Modelingový agent z Olomouce Mario Wiedermann je jedním z mála, který stále ještě neúnavně pořádá ve městě módní přehlídky. Ostatní už je více méně pořádat přestali, ať už vlivem doby, anebo možná proto, že textilné průmysl aby v kraji pohledal. O modelingu, ale i o tom, proč nosí na přehlídky už třicet let stále tu stejnou košili, jsme si povídali s Mario Wiedermannem.

Kdy jste agenturu Marsaw zakládal?

Založil jsem ji v roce 1991 s Markétou Silnou. Za tu dobu jsme měli okolo třicet missek, počítám- li do třetího místa, včetně Miss ČR jako Monika Žídková nebo Petra Minářová. Co se týče modelingu, největší hvězdou, kterou jsme objevili, byla Veronika Vařeková.

Jak se vlastně udělá modelka? Přijde pěkná holka do agentury, a …

Nejprve je třeba odhadnout, na co ta holka bude dobrá. Jestli je třeba malá a bude dobrá na focení reklam, nebo vysoká na přehlídky. A dál je to o pracovitosti těch modelek. Třeba Karin Pavelková u mě na první přehlídku čekala dva roky. Ale dřela a dřela, až v roce 1994 vyhrála Modelku České republiky.

Jak je na tom modeling ve dvacátém prvním století tady na Olomoucku?

Na Olomoucku nikdy nebyl nijak zvlášť daleko. Není tu práce. Tady když se chce holka modelingem živit, stejně musí jezdit do Prahy. Nebo se dostat do světa. Tady je té práce málo. Jen sem tam přehlídka, sem tam nějaká hosteska. Pak je to o odhadu té holky a jejích rodičů, jestli to chce, protože to taky může dopadnout tak, že bude rok jezdit po světě a jenom procestuje peníze. Jede na casting, tam je jich padesát, a práce je jen pro dvě.

Proč je v současnosti na Olomoucku méně přehlídek, než v minulosti?

Je méně peněz. Uspořádat přehlídku něco stojí, a když jsem je pořádal já, tak i v dobách, kdy to bylo ekonomicky lepší, jsem třeba měsíc před akcí nevěděl, jestli to nebude mínus. Dnes je zlatá doba modelingu pryč. Třeba to zase přijde, nevím.

Souvisí to i s celkovou ekonomickou situací kraje a s vymizením textilního průmyslu?

Na Olomoucku těch peněz nikdy moc nebylo. Co se týče úpadku textilního průmyslu u nás, asi to nemůžu hodnotit. Dělám se svými partnery a firmami už léta, takže u mé agentury se to až tak neprojevilo.

Jaký je optimální věk, když se dívka rozhodne dělat modelku?

Nejčastěji začínají asi od čtrnácti, pracovní povolení je v drtivé většině států od šestnácti let. Pokud je extrémně dobrá, může se prosadit v sedmnácti, osmnácti letech.

Co plnoštíhlé modelky? V poslední době se na světových molech prosazují už i na spodní prádlo, jak je to u nás?

Dřív by u mě nemohly chodit spodní prádlo modelky, které ho chodí dnes. Dřív jsem se držel těch představ, jak má taková modelka vypadat. Přitom moc dobře vím, že publikum na přehlídkách, jak muži tak ženy, mají raději plnější tvary. Málokterý chlap má rád vychrtlinky. Je to takový absurdistán. Sice se občas konají přehlídky s plnoštíhlými děvčaty, ale nikdy to nemá dlouhého trvání a nakonec se stejně prosazují štíhlé holky. Myslím si, že je to proto, že ve světět modelingu se pohybují chlapi – gayové, a že ta postava vychrtlinky je nejvíce totožná s tím klukem. Já už dneska na svoje přehlídky pouštím i silnější holky a mnohdy nosí odvážnější modely. Navíc moje modelky stárnou, a lidem se to líbí.

Jak dlouho se dá dělat modeling?

Do kolika let? Pokud jde o vrcholový modeling, tak topmodelky mohou do pětačtyřiceti, do padesáti let. Pokud mají jméno, lidi na ně budou zvědaví pořád. Jinak ten věk, kdy většina z nich končí, je kolem pětadvaceti, třiceti let. Ve své době některé z nich vydělávaly víc, než Jágr.

Proč nosíte na přehlídky už pětadvacet let stále tu stejnou košili? Je v tom nějaká symbolika?

Já mám rád svoje pohodlí, ale není to jedna košile, ale mám tři košile dost podobného střihu. Nosím je, protože se v nich cítím dobře, a protože ta přehlídka není o mně. Já kromě těch posledních přehlídek, třeba v Hesperii, kde jsem s lidmi, tak dřív jsem byl pouze v zákulisí a nikdo mě tam neviděl. To i kdybych byl v teplákách, tak na to nikdo nepřijde. Já nejsem ani modelka, ani model, ani spíkr.

Vlastimil Blaťák

0 komentářů

Další články