Dnes:10°C

Zítra:10°C

Středa 20.11. Nikola
Menu

Prostějovští politici hrozí rodičům aktivisty žalobou, rodiče bude ve sporu zastupovat senátor Václav Láska

Prostějovští politici hrozí rodičům aktivisty žalobou, rodiče bude ve sporu zastupovat senátor Václav Láska

02. 10. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Deset tisíc korun žádají po rodičích prostějovského šestnáctiletého aktivisty Jakuba Čecha náměstci místní primátorky. Škodu jim měl Čech způsobit podnětem přestupkové komisi, že tři radní neoznámili na zastupitelstvu střet zájmů při hlasování o dotaci. Žalobu na rodiče aktivisty dosud nepodali, v případném soudním sporu je ale bude zastupovat senátor a advokát Václav Láska.

Vše odstartovalo na jaře letošního roku, kdy Jakub Čech podal na tři prostějovské radní oznámení o přestupku. Toho se měli dopustit tím, že na únorovém jednání prostějovského zastupitelstva neoznámili střet zájmů při hlasování o dotaci Dělnické tělocvičné jednotě, jejíž jsou členy. Zastupitelé jí tehdy přiklepli čtvrt milionu korun. Její hospodaření před časem šetřila Policie, případ byl ale nakonec odložen. Okresní soud v Prostějově se pro změnu zabývá údajnou nezákonností valných hromad organizace. Do tělocvičné jednoty totiž bylo za podivných okolností přijato více než třicet členů, řada z nich právě z řad sociální demokracie.

Kauzu dostal k řešení Magistrát města Přerova, který všechny tři radní obvinil a z úřední povinnosti zahájil řízení. Radní byli předvoláni k podání vysvětlení. O jejich vyjádření, které je součástí spisu, jsme psali zde. Přerovský magistrát však poté řízení zastavil, s tím, že přestupek se nestal. Úplně v pořádku však jednání není. „Veřejný funkcionář, který je vystaven většímu tlaku a zejména zvýšené pozornosti veřejnosti, by měl být v obdobných situacích obezřetnější, měl by případným spekulativním výkladů či pochybnostem důsledně předcházet a zamezit svým transparentním jednáním jejich vzniku, a to i ve sporných situacích, kdy je hájen veřejný zájem,“ napsala do rozhodnutí referentka oddělení přestupků přerovského úřadu Martina Světlíková. Jeho znění má redakce Hanáckého Večerníku k dispozici.

hvrek

Rodiče aktivisty však obdrželi v srpnu od dvou z politiků předžalobní výzvy. V nich se náměstci Pavel Smetana a Zdeněk Fišer domáhají zaplatit finance za advokáta, kterého si před přestupkový orgán vzali. Ti to však striktně odmítli. Jako politici stojící v čele územně samosprávného celku se mohli před přestupkovou komisí obhajovat sami, napsali společně rodiče Jakuba Čecha do odpovědi.

A za pravdu jim dává celá řada právníků, podle kterých nelze žádat náklady řízení po ozmamovateli, když řízení zahájil správní orgán z úřední povinnosti. Mezi lidmi, kteří se Čecha zastali, je například bývalý policista, advokát a respektovaný senátor Václav Láska. „Pánové Zdeňku Fišere a Pavle Smetano, v mých očích jste zbabělci k pohledání. Pokud žalobu podáte, bylo by mi obrovskou ctí zastupovat Jakubovy rodiče zdarma,“ napsal Láska na svůj facebookový profil a získal na něm přes tisíc označení „to se mi líbí“.

Ani Jakub Čech si z předžalobních výzev nic nedělá, považuje je za zastrašování. „Je to zcela irelevantní a oni to zřejmě dobře vědí. Aféra je o to absurdnější, že přestupkové řízení zahájil sám přerovský magistrát z úřední povinnosti a já vůbec nebyl jeho účastníkem,“ vyjádřil se Čech.

Hanácký Večerník se bude kauze nadále věnovat. V tištěném vydání, které bude na stáncích ve čtvrtek 6. října přineseme komentář Jakuba Čecha a seznámíme tak čtenáře se všemi aspekty problematické kauzy.

-vb-

0 komentářů

Další články