Dnes:2°C

Zítra:3°C

Neděle 19.1. Doubravka
Menu

Co všechno zakáže protikuřácký zákon? Divili byste se

Co všechno zakáže protikuřácký zákon? Divili byste se

19. 01. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

„Vyhlašuji 30. května 2017 dnem posledního típnutí. Jsem opravdu velmi rád, že Senát projevil zdravý rozum a náš návrh protikuřáckého zákona podpořil. Věřím, že i pan prezident připojí svůj podpis pod tuto normu,“ uvedl po schválení zákona ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který prosazení tzv. protikuřáckého zákona od počátku svého ministerského mandátu řadil mezi své priority. Ten ale přináší několik poměrně sporných bodů. Jak to bude doopravdy?

Cílem normy je podle tvůrců posílení ochrany před škodami působenými nejen tabákem, ale i alkoholem a dalšími návykovými látkami. Prioritním je v tomto ohledu zvýšení ochrany veřejného zdraví, zejména pokud jde o děti a mladistvé, a zároveň též zaměření se na snížení dopadů škod působených návykovými látkami.

Zákaz kouření v restauracích

Nejdiskutovanější bod zákona. V restauračních zařízeních (kavárny, bary apod.) bude zákon platit bez výjimek, například v podobě stavebně oddělených prostor nebo kuřáren. Zákaz se však netýká kouření vodních dýmek.

Nekryté zastávky veřejné dopravy

Kouřit se nebude moci ani na nekrytých zastávkách a nástupištích veřejné dopravy. Doposud platil zákaz kouření na krytých nástupištích a na ostrůvcích, a tento kompromis byl způsoben nemožností obecné definice "zastávky". Jak totiž vymezit prostor nekryté zastávky, neví nikdo. Prostor zastávky je definován pouze zákonem o zákazu zastavení a stání, a je uváděn v metrech před označníkem a v metrech za označníkem; není ale vyřešena "hloubka" takové zastávky. Když podobné nařízení platilo v roce 2006, naši redaktoři s fotoaparátem přistihli už první den platnosti kouřit na zastávce revizora DPMO. Ten nakonec vyvázl bez postihu, protože "stál metr od obrubníku, kde už není zastávka". Máme zato, že současná úprava znovu obsahuje ten samý problém a dokazování, že kuřák kouřil na zastávce a ne mimo zastávku, přinese nejednu frašku ve správním řízení.

Zoologické zahrady

V zoologických zahradách bude kouření taktéž zakázáno, s výjimkou vnějšího vyhrazeného prostoru pro kouření. De facto je jen kodifikován stávající úzus.

Vnitřní prostory zdravotnických zařízení

I nadále bude platit zákaz kouření ve vnitřních prostorech zdravotnických zařízení, s výjimkou možností kuřárny na uzavřeném psychiatrickém oddělení. Původní zákaz kouření ve vnitřních prostorech zdravotnických zařízení byl ale rozšířen také na prostory související s provozem tohoto zařízení - typicky tedy přilehlé chodby před ordinacemi nebo nemocniční čekárna. Kritici zákona mají zato, že se jedná o zcela zbytečné ustanovení, protože nevědí o jediné čekárně, ve které by se v roce 2017 kouřilo.

Všechny typy škol, včetně vysokých

Nadále bude platil úplný zákaz kouření ve vnitřních i vnějších prostorech všech typů škol, tedy i vysokých škol. Zákaz kouření a užívání elektronických cigaret na veřejných prostranstvích v okolí škol bude moci zavést obec obecně závaznou vyhláškou.

Plesy, diskotéky, nebo koncerty

Nejkontroverznější část nového zákona. Najde- li se ruka zákona, která bude kontrolovat a postihovat kouření například na koncertě Kabátů, budiž. Sympatie si tím strážci zákona mezi návštěvníky koncertu asi nezískají. Úplný zákaz kouření by se ale vztahoval také na vnitřní zábavní prostory a na prostory, které k zábavě primárně neslouží, ale koná se v nich např. ples, diskotéka, výstava nebo koncert. Může to být například koncert ve staré tovární hale, nebo diskotéka v multifunkčních prostorech obce. Vždy po dobu konání akce by platil nově úplný zákaz kouření. 

-ms-

0 komentářů

Další články