Dnes:21°C

Zítra:26°C

Středa 5.8. Kristián
Menu

Děti z chudých rodin na Ukrajině potěšily sbírky hraček. Uspořádali je české děti, studenti i firmy

Děti z chudých rodin na Ukrajině potěšily sbírky hraček. Uspořádali je české děti, studenti i firmy

11. 01. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

„Přeji štěstí a zdraví Vám i Vaší rodině. Také mír a pokojné nebe nad hlavou. Upřímně Vám děkuji za dárky,“ píše českým dárcům sedmiletá Veronička z Ternopil. Dívenka je jednou z více jak 300 ukrajinských dětí, kterým pořídili čeští dárci vánoční balíčky. V první polovině ledna jim je rozdali pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc. Ti letos kromě balíčků přivezli navíc spoustu hraček. Sbírku pro ukrajinské děti totiž uspořádali i žáci základní školy Drahotuše, studenti ukrajinistiky Univerzity Palackého v Olomouci či firma Fonergy, dodavatel plynu a elektřiny.

Letošní cesta na Ukrajinu proběhla podle plánu. Jediné, co dalo pracovníkům Charity zabrat, bylo počasí. „Celou dobu mrzlo a potýkali jsme se se sněhovými vánicemi. Když pak ale dětem předáváte dárečky a vidíte radost v jejich očích, je to krásný pocit,“ říká koordinátor projektů na Ukrajině Vasyl Vasyliv. Dárky rozdával dětem ze sociálně slabých rodin v Ternopil, Kolomyji a Chmelnyckyj, byly mezi nimi i děti, které prchly s rodinou z východu země, kde se válčí. Další várka vánočních balíčků a dárků zamířila do dětského domova v Bortnikách či zázemí fondu Děti v nouzi v Lopatynu, kde je potřebným předal ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt. „Právě v Lopatynu se nachází nejvíce dětí, je to nejchudší místo, které podporujeme,“ dodává Vasyl Vasyliv.

1,5 tuny vánočních balíčků nebyl jediný dárkový náklad, který na Ukrajinu putoval. Na Arcidiecézní charitu Olomouc se obrátili další lidé, kteří se rozhodli udělat chudým dětem radost. Sedm velkých pytlů plných hraček, oblečení či aktovek se podařilo nastřádat studentům ukrajinistiky na Katedře slavistiky UP Olomouc. Další čtyři pytle plné plyšáků a knížek dodali žáci základní školy Dobrotuše. Ti sbírali pro ukrajinské děti dárečky pod vánočním stromem přímo ve škole. Osm pytlů plných hraček dodala i firma Fonergy. „Chtěli jsme uspořádat materiální sbírku a adresovat ji na konkrétní místo, abychom viděli, kam přesně naše pomoc míří. Také jsme stáli o zpětnou vazbu. A to vše se podařilo naplnit při spolupráci s Charitou,“ sděluje za firmu Fonergy Hana Elfmarková. Do dvanáctidenní sbírky se zapojili zaměstnanci i zákazníci firmy. Dárečky přinášeli na pobočku v Uherském Hradišti. „Většina dárců přinesla plnou tašku nebo krabici hraček, což nás mile překvapilo. Dárci mysleli především na ty nejmenší děti, pořizovali tak často plyšáky. Jednatel firmy, pan Horák, tak přihodil ještě multifunkční herní stůl, který ocení také náctiletí. Zahrají si na něm stolní fotbálek, hokej, ping-pong nebo kulečník,“ dodává Hana Elfmarková.

Karolína Opatřilová

0 komentářů

Další články