Dnes:25°C

Zítra:24°C

Čtvrtek 20.6. Květa
Menu

Fakultka má nové inkubátory, je to vůbec první velká dotace pro neonatologii

Fakultka má nové inkubátory, je to vůbec první velká dotace pro neonatologii

foto: archiv redakce

10. 12. 2018 - 00:00

Třináct špičkových kombinovaných inkubátorů, kterým se přezdívá Žirafa, převzali v listopadu pracovníci Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Přístroje za necelých jedenáct milionů korun jsou součástí zbrusu nového vybavení, které toto oddělení a také Porodnicko-gynekologická klinika získá zásluhou bezmála sedmdesátimilionové evropské dotace. Díky ní se mimo jiné během příštího roku podaří kompletně obměnit přístrojové vybavení novorozenecké intenzivní péče.

jaro_banner_web

Poslední takto velká obměna byla přitom naposledy provedena v roce 1997. „Od té doby už se jednotlivé přístroje jen postupně doplňovaly,“ vzpomíná primář Novorozeneckého oddělení FN Olomouc MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., který o velkou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) usiloval již od roku 2013, kdy se stal předsedou České neonatologické společnosti. „Je to vůbec první velká dotace pro perinatologii a neonatologii, přičemž v roce 2014 už málem hrozilo, že tento záměr padne. Nakonec to trvalo ještě několik let, ale nyní již je více než miliarda korun k dispozici všem dvanácti perinatologickým centrům v České republice,“ konstatuje spokojeně MUDr. Kantor, jenž je nově předsedou Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR a má tak možnost aktivně ovlivňovat úroveň porodnické a novorozenecké péče nejen v olomoucké fakultní nemocnici.

Třináct inkubátorů „Žirafa“, jež díky příspěvku z projektu Modernizace a obnova přístrojového vybavení centra vysoce specializované intenzivní zdravotní péče v perinatologii FN Olomouc už na Novorozenecké oddělení dorazilo, je podle primáře Kantora skutečnou světovou špičkou. „Jejich výhoda spočívá mimo jiné v tom, že zvednutím krytu z nich lze snadno udělat vyhřívané lůžko, což ocení zdravotníci při ošetřování dítěte, ale
i maminky při péči o ně. Navíc se přímo v inkubátoru dají provádět také operační zákroky,“ popisuje Lumír Kantor.

Dalšími přístroji, které podle jeho slov Novorozenecké oddělení z dotace pořídí, jsou například speciální vozíky s kyslíkovou bombou a plicní ventilací nebo lůžka s přístroji pro resuscitaci novorozeňat. Do porodnice zase poputují třeba porodní lůžka, monitory životních funkcí, lůžka, transportní lehátka a křesla či operační stoly. Celá evropská dotace, která pokrývá 85 procent všech nákladů, má být vyčerpána během příštího roku. Deseti procenty přispěje státní rozpočet a pět procent půjde z vlastních zdrojů nemocnice.

-age-

0 komentářů

Další články