Zde může být vaše reklama.

Žena týdne: Alexandra Červená

Žena týdne: Alexandra Červená

01. 12. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Alexandra Červená se vrací k parkúrovému ježdění, a příští rok se ukáže i v Mladči. Sedmadvacetiletá jezdkyně má nového tříletého koně Jozeala, se kterým se příští rok chystá na závody. I ten je z našeho kraje, a to z Medlova u Uničova.

Jak se mladé děvče dostane ke koním?
Již od malička, od dvanácti let, jsem toužila dostat se ke koním a naučit se na nich jezdit. Byla jsem natolik urputná, že rodiče nakonec svolili a hledali jsme nejbližší jezdecký oddíl. Jeli tam se mnou a zjistili bližší podmínky a možnosti výcviku.

Závodíte?
Několik let po sobě jsem závodila v parkurovém skákání jako hobby jezdec. Po zranění jsem musela opustit závodní pole, ale opět se k němu vracím. A ráda.

Kde všude jezdíte závody?
Závodů se účastním v Moravskoslezském kraji, ve Zlínském a samozřejmě v Olomouckém. Nejčastěji ve Frýdku-Místku, kde se pořádá v sezóně hned několik soutěží, jak pro začínající jezdce, tak pro profesionální a je zde i velká účast závodníků. Také se hodně účastním závodů v Ostravě. Naše stáj má oblíbené závodiště i v Holešově, kde je každoročně pořádán Pohár moravsko-slovenského partnerství a Pohár starosty města Holešova, který se jede v zámeckém parku. I letos jsme reprezentovali na tomto místě náš klub a mohu říct, že zámecký park závodům dává jisté kouzlo. Další místo, kde náš jezdecký klub velmi rád závodí je v Mladči  v Olomouckém kraji. Zde se sjíždí opravdu mnoho závodníků a není divu, protože zdejší areál je skutečně velmi dobře vybaven, má skvělý povrch na závody a velmi dobrou úroveň organizace. Kdyby jezdecký sport nebyl tolik finančně náročný, jistě bychom se účastnili více jezdeckých závodů, a to i na jiných místech. Svátkem Huberta ale nyní právě skončila jezdecká sezóna. Takže v těchto dnech se pouze těším na tu další.

Jak náročná je péče o vlastního koně?
Péče o koně a jeho náročnost je samozřejmě velice různá. Musím upozornit, že kůň je koníčkem doopravdy celoročním a nezajímá ho, zda chcete jet na dovolenou, jste nemocí, prší nebo mrzne, a stále potřebuje lidskou péči. Ve většině ustájení je samozřejmě již zahrnuta základní péče, a to krmení, voda a vypouštění na pastvinu. Ale čas sportovního koně a jeho příprava na závody se dá časově určit těžko, každý kůň  je úplně jiný. V průměru jsou to asi dvě hodiny denně, šest dnů v týdnu. Trénink samotný trvá obyvkle kolem hodiny, je však třeba i koně vyčistit, ošetřit a tak dále. Každý sportovní kůň s jezdcem mívá dále tréninky s trenérem, a to minimálně dvakrát týdně. Což je další finanční položka, která se pohybuje přibližně od 300 korun za jednu jezdeckou hodinu.

Říká se, že koňařky jsou vášnivé. Nelze se na to nezeptat. Je to skutečně pravda?
Koňařky i koňaři jsou mistři pohybů v posteli. Takže zda jsme vášnivý rozhodně říkám ano. Koňáci všeobecně jsou více vnímaví a citliví, díky tomu, že musí znát pohyby koně a vnímat jeho reakce těla. Prostě máme z koně dobře rozhýbanou pánev
Vlastimil Blaťák

Další články