
Peníze z benefičního koncertu putují do komunitního centra
Šek na rovných 100 tisíc korun předal zástupcům společnosti Člověk v tísni hejtman Josef Suchánek…
05. 10. 2017 - 00:00
Disident a účastník třetího odboje Vladimír Hučín je v šoku. Krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld totiž dnes u příležitosti pietního vzpomínkového aktu na policisty zemřelé ve službě postál nad pomníkem, na kterém je mimo jiné vytesáno jméno kapitána Stanislava Podepřela. Ten zemřel v roce 1999 na následky popálení při výbuchu bomby. Hučín, který byl z organizace útoků neprávem obviněn a posléze obvinění zbaven, dodnes dává Landsfelda a Podepřela do souvislosti s tímto případem, a z pietního aktu je znechucen.
Fotografie z dnenšího pietního aktu, krajský ředitel Landsfeld zcela vpravo
Podle tiskové zprávy Policie měl u památníku, odhaleného v roce 2013, krajský policejní ředitel Landsfeld dokonce proslov. Jak Landsfelda, tak Podepřela ale dává Vladimír Hučín do kontextu s případem, o kterém je v souvislosti s úmrtím Podepřela řeč. Landsfeld měl podle Hučína celou kauzu vyšetřovat na politické zadání, a vědomě Hučína nespravdelivě obvinit.
Role Stanisla Podepřela v případu: Byl násilník a loajální StB, říká disident
"Když slyším jméno bývalého příslušníka SNB Stanislava Podepřela, tak se nejprve podívám na svůj zakřivený ukazováček levé ruky a vzpomenu si jak mi ho on přerazil obuškem před celou předběžného zadržení, když mne jako odpůrce komunistického režimu v roce 1989 zajistila StB v důsledku pohotovosti k výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy v čele se SSSR. Soudruh Stanislav Podepřel byl znám svou servilitou ke Státní bezpečnosti a vždy ochotně plnil jejich rozkazy," řekl redakci Hanáckého Večerníku Hučín.
Díky této své loajálnosti komunistickému režimu byl podle Hučína Podepřel i po listopadu 1989 v úzkém kontaktu se členy krajní levice a v době jeho působení u Federální bezpečnostní informační služby a později BIS byl tajným členem KSČ. "To byl také důvod proč byl předmětem operativního zájmu BIS, neboť jako policista představoval bezpečnostní riziko. Stanislav Podepřel byl v okruhu podezřelých z organizování bombových útoků v Přerově. Je jistě ironií osudu, že na následky výbuchu na PČR v Přerově v roce 1999 v den vstupu ČR do NATO na následky výbuchu zahynul," vzpomíná Vladimír Hučín.
Po jeho smrti byly krajně levicovými organizacemi v čele s bývalým příslušníkem StB Ludvíkem Zifčákem v Olomouci u budovy BIS uspořádány protestní akce s cílem obvinit Vladimíra Hučína z usmrcení Stanislava Podepřela. "Já tedy na zemřelého nevzpomínám v dobrém a když u pietního aktu jsem viděl současného krajského ředitele PČR olomouckého kraje plk. Tomáše Landsfelda, tak nemohu jinak, než varovat veřejnost před těmito osobami," říká Hučín.
-vb-
Šek na rovných 100 tisíc korun předal zástupcům společnosti Člověk v tísni hejtman Josef Suchánek…
Šest týmů se ve středu 28. září utká v přírodním areálu Nové Javoříčko o přízeň milovníků guláše.…
Ve středu 28. září slaví jmeniny Václav a také si připomínáme Den české státnosti. Přestože je v…
Přesně dvaašedesát žáků si ve středu 21. září převzalo ocenění Talent roku Olomouckého kraje. V…
Přípravu na nadcházející zimní sezonu hasiči nepodceňují a hasiči-lezci nyní absolvují výcviky, při…
Olomoucký kraj pokračuje v plnění svých priorit. V tomto případě je řeč o zkvalitnění zdravotnické…