Dnes:16°C

Zítra:16°C

Čtvrtek 28.5. Vilém
Menu

Sucho se na vánočních stromcích nepodepsalo, ale jedle bělokorá je stále těžce k sehnání

Sucho se na vánočních stromcích nepodepsalo, ale jedle bělokorá je stále těžce k sehnání

06. 12. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Už několik desetiletí nabízí obchodní domy umělé vánoční stromky všech podob, barev i tvarů. Avšak stále je tu spousta lidí, kteří si Vánoce bez vůně jehličí neumí ani představit. Nejoblíbenějším jehličnanem na pultech prodejců stále zůstává jedle, hned za ní v pořadí smrk. Jenomže najdou se i tací, kteří frontu před prodejnou vymění za noční návštěvu lesa s pilkou v ruce. Krádež stromku se ale nevyplácí, varují lesníci.

Banner Florcenter

Největší podíl vánočních stromků na pultech prodejců pochází z účelně vybudovaných plantáží pro pěstování jehličnanů. Menší procento pak tvoří stromky z výchovných prořezávek v lese. Právě takové stromky nabízí v omezené míře i Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. „Lidé se nejčastěji ptají po jedličkách, ale jejich pěstování v lese je velmi náročné. Sazenice jsou drahé, musí se v lese dlouho opečovávat, a ne všude se jim daří. V celkovém objemu našich lesních porostů tvoří sotva dvě procenta, proto je mezi našimi vánočními stromky prakticky ani nenajdete. Pro zájemce o jedličku je šetrnější alternativou k lesu jedle kavkazská, která je pěstovaná přímo pro účely Vánoc na vyhrazených plantážích. Zájemcům o jedličky tak doporučuji koupi kavkazské jedle přímo od specializovaných prodejců,“ říká výrobní ředitel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Ing. Arnošt Buček.

„Ročně prodáme kolem dvanácti stovek vánočních stromků. Sice se z našeho obchodního pohledu jedná jen o okrajovou záležitost, ale k tradici vánočních svátků to jednoznačně patří,“ vysvětluje Ing. Arnošt Buček, výrobní ředitel společnosti Arcibiskupské lesy a statky s.r.o. a dodává „Ačkoliv se v letošním roce potýkáme s dlouhodobým suchem, tak se to nijak nepodepsalo na ceně či kvalitě vánočních stromků. Ale vzhledem k tomu, že námi prodávané jehličnany pochází z výchovných prořezávek, jejich kvalita nedosahuje kvality stromků pěstovaných na plantážích.“

Někteří se pro vánoční stromek místo do obchodu vydají na vlastní pěst do lesa. Taková krádež se však nevyplácí, zloději hrozí pokuta a správní řízení. „Krást stromky se rozhodně nevyplácí. Kromě problémů s policií si zloděj může přivodit i zapáchající domácnost díky speciálním postřikům, kterými jsou jehličnany ošetřeny, případně natřeny proti okusu zvěří,“ říká lesní technik společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Bc. Petr Dvořák a zároveň dodává, že v Polesí Vápenná, ve kterém působí, se takové případy stávají výjimečně. ,,Naštěstí je u nás situace taková, že si lidé dobře uvědomují zbytečná rizika spojená s krádeží stromků. Navíc také ví, že si mohou jednoduše sehnat kontakt na hajného a domluvit se přímo s ním,“ uzavírá Bc. Petr Dvořák z Polesí Vápenná.

-ms-

0 komentářů

Další články