Dnes:12°C

Zítra:17°C

Neděle 21.4. Alexandra
Menu

Zelení odhalili další porušení zákonů ze strany Baláše, řešit je bude inspektorát práce

Zelení odhalili další porušení zákonů ze strany Baláše, řešit je bude inspektorát práce

foto: archiv redakce

05. 06. 2017 - 00:00

Kauzy nového ředitele ředitelem Krajského úřadu Olomouckého kraje Lubomíra Baláše, mají nový vývoj. Podle zjištění Zelených v Olomouckém kraji Baláš vykonával celou řadu vedlejších výdělečných činností, ke kterým neměl platné povolení. S podnětem v této věci se místopředseda strany v kraji Ondřej Plachý obrátil na Státní úřad inspekce práce.

Před časem vyšlo najevo, že se Lubomír Baláš dopustil přestupku proti zákonu o střetu zájmů, když devět let v majetkovém přiznání tajil existenci pracovněprávního vztahu s městskou společností Vodovody a kanalizace. Jenže co nynější šéf Krajského úřadu vlastně ve společnosti dělá, není jasné. „Vodovody a kanalizace odmítají poskytovat informace o jeho náplni práce i jeho pracovní výstupy. Tyto okolnosti i fakt, že za práci zde pobírá přemrštěně vysoké odměny, svědčí o tom, že se jedná o obyčejnou trafiku a absenci morálky“ domnívá se Ivo Lužný, předseda základní organizace Zelených v Prostějově. Lídryně do sněmovních voleb a spolupředsedkyně Zelených krajské organizace, Hana Vacková, k tomu dodává: „Zelení budou v parlamentu vytrvale podporovat protikorupční zákony směřující k větší otevřenosti a transparentnosti veřejné správy. Způsob obsazování ředitele krajského úřadu v Olomouci nás k tomu rozhodně povede.“

Podle zákona o úřednících územních samosprávných celků musí mít Baláš jako tajemník magistrátu povolení k výkonu jiné výdělečné činnosti. Jenže takových nepovolených brigád má Baláš za poslední roky desítky. Ve Sdružení tajemníků, České společnosti pro jakost nebo třeba Klubu personalistů, kde působí také ve správní radě. Celkem se jedná o 28 nepovolených vedlejších výdělečných činností. Zelení to proto začali řešit. „Takové jednání je naprosto zarážející u člověka, který je nejvyšším úředníkem v kraji,“ vyjádřil se Ondřej Plachý, 1. místopředseda Zelených v kraji, který proto v průběhu minulého týdne zaslal rozsáhlý podnět na Státní úřad inspekce práce právě kvůli těmto porušením zákona. Kromě nepovolených brigád ale Plachý zpochybňuje také Balášovo členství ve správní radě Klubu personalistů, od kterého si navíc Prostějov objednává semináře a školení pro úředníky. Zda se i tímto dostává do kolize se zákonem, bude předmětem šetření inspektorátu. „Pan Baláš konzumoval alkohol na pracovišti, opakovaně jednal v rozporu se zákonem a špatnými výpočty platů poškodil zaměstnance prostějovského magistrátu. Kromě toho byl také svým působením v Klubu personalistů s nejvyšší pravděpobností ve střetu zájmů. Lze také zpochybnit samotné výběrové řízení na pozici ředitele krajského úřadu – dodnes nebyla veřejnost seznámena ani se jmény ostatních kandidátů a šestičlenná komise rozhodně nebyla složena z nezávislých odborníků na veřejnou správu, ale z budoucích podřízených krajského ředitele a z politiků ANO a ČSSD, tedy stran, které se pana Baláše otevřeně zastávají,“ uzavřel Ondřej Plachý.

(převzatá tisková zpráva)

0 komentářů

Další články