Dnes:29°C

Zítra:29°C

Sobota 24.7. Kristýna
Menu

Na Univerzitě Palackého začne první bezplatný ročník Letní školy diplomacie pro středoškolské studenty

Na Univerzitě Palackého začne první bezplatný ročník Letní školy diplomacie pro středoškolské studenty

23. 08. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Pětačtyřiceti středoškolákům se na konci srpna poprvé na Univerzitě Palackého otevře Letní škola diplomacie. S cílem zvýšit povědomí o mezinárodně-politickém dění a roli České republiky v mezinárodním kontextu mezi studenty vyšších ročníků středních škol pořádá školu katedra politologie a evropských studií filozofické fakulty ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR.V mladé generaci by měla posílit zájem o dění v českém i zahraničním prostředí. Každý její účastník obdrží v závěru týdne certifikát o absolvování.

luneta banner

Unikátní vzdělávací program na téma "Česko a současné světové výzvy" proběhne za účasti předních odborníků, zkušených diplomatů a armádních příslušníků ve dnech 28. 8 až 1. 9. 2017 v historických prostorách olomoucké Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Letní škola diplomacie je bez poplatků, studenti si v případě zájmu hradí jen ubytování a stravu. Každý z účastníků následně obdrží certifikát o absolvování.

Ojedinělý projekt ve střední Evropě

Týdenní Letní škola diplomacie je koncipována jako interaktivní program. Mimo jiné vystoupí přední experti ministerstva zahraničí a členové diplomatického sboru, kteří budou nejen přednášet, ale také povedou diskuzi o současných palčivých tématech regionů subsaharské Afriky a Latinské Ameriky, a to v kontextu české zahraniční politiky.

Naše škola je ojedinělým projektem ve střední Evropě, ne-li v kontextu Evropy jako takové," říká pořadatel z katedry politologie a evropských studií Daniel Marek.

Týden odstartuje děkan filozofické fakulty Jiří Lach. První blok se bude věnovat české zahraniční politice. Následující blok nese název Česko v kontextu mezinárodního dění a významných světových aktérů. Pod vedením podplukovníka Milana Zvirinského se středoškoláci podívají během týdne i do vojenského útvaru v Přáslavicích, kde se bude hovořit o Armádě ČR, o významu NATO a naší roli v něm. Závěr týdne pak bude patřit už zkušeným diplomatům z ministerstva zahraničí. „Přístupu odborníků z tohoto ministerstva si velmi vážíme, konzultovali jsme s nimi celý program školy. Se středoškoláky budou diskutovat jako o ekonomické diplomacii a vnějších vztazích České republiky, tak o bezpečnostně-politických otázkách," doplnil Daniel Marek.

O přijetí na Letní školu rozhodoval přístup, invence a kreativita

Středoškoláci se do Letní školy mohli přihlásit vyplněním několika otázek v internetové přihlášce. „Zajímaly nás především dvě odpovědi: S jakým významným politikem byste se nejraději setkali, pokud by to bylo možné, a proč? Druhá otázka zněla: Kdo podle vás v současnosti nejvíce ovlivňuje dění ve světě? Zajímal nás v odpovědích přístup, invence a kreativita. Během školy očekáváme bohatou diskuzi a zapojení studentů do všech aktivit, seminářů i workshopů," uvedl Daniel Marek.

-kz-

Další články