Zde může být vaše reklama.

Baletní adaptace Dorian Gray se představí na jevišti Moravského divadla

Dorian Gray se představí na jevišti Moravského divadla

foto: moravskedivadlo.cz

07. 04. 2022 - 12:00

Román Oscara Wildea o velmi pohledném mladém aristokratovi Dorianu Grayovi, který vysloví přání, aby místo něj nesl známky stáří a úpadku jeho portrét, se dočkal již mnoha podob. Na jevišti Moravského divadla jej soubor baletu převede do řeči tance. Faustovský příběh s prvky hororu zaujal kanadského choreografa a režiséra Paula Chalmera, který měl tak možnost poprvé navštívit Olomouc. Autorem hudební kompozice je italský skladatel Aniello Mallardo, orchestr bude řídit Petr Šumník. Premiéra inscenace Obraz Doriana Graye se uskuteční v pátek 8. dubna v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

Kanadský choreograf a režisér Paul Chalmer procestoval díky své práci většinu Evropy. Působil v Anglii, Německu, Itálii a řadě dalších zemí. V roce 2017 nastudoval s baletem Národního divadla moravskoslezského inscenaci Tři mušketýři a letos se poprvé podíval do Olomouce. „Moc se mi tu líbí, jsem fascinovaný zdejší architekturou. Při procházkách městem jsem si neustále fotil budovy a jejich fasády. Miluji architekturu a tady v Olomouci jsem pořád chodil s hlavou nahoru a kochal se,“ přiblížil Chalmer.

Umělecký šéf Jan Fousek si první spolupráci olomouckého baletu s Paulem Chalmerem velmi pochvaluje. „Příprava této premiéry byla pro všechny velkou výzvou a velkým krokem do neznáma. Vzhledem k tomu, že jsem dramaturgický plán této sezony „zdědil“ po předchozím vedení, bylo nutné vše znovu rozjednat a dotáhnout do konce. Po několika emailech jsme se před dvěma měsíci s Paulem Chalmerem poprvé potkali na nádraží tady v Olomouci. Překvapilo mě, že náš soubor nikdy předtím neviděl. Hned jsme ale oba věděli, že vnímáme spoustu věcí podobně a že si budeme rozumět. Výsledkem je krásná inscenace založená na přirozeném herectví. Paul je velmi zkušený tanečník a choreograf. Jeho znalosti v oblasti tance a umění jsou neskutečně bohaté a inspirativní. Bezesporu je tato spolupráce pro soubor velkým přínosem,“ zdůraznil.

K adaptaci Wildeova románu Obraz Doriana Graye napomohlo šťastné setkání. „Když jsem v Neapoli připravoval inscenaci Snu noci svatojánské, jeden z tamních hudebníků, Aniello Mallardo, se mě zeptal, jestli bych neměl zájem o původní hudbu k baletu, kterou zkomponoval. O adaptaci Wildeova románu jsem uvažoval už delší čas, ale teprve s touto hudbou se vše propojilo. Pro mě je Obraz Doriana Graye svým způsobem filmová záležitost. Když jsem tento román četl, měl jsem před očima obrazy. Pro divadlo je to ideální látka. Při adaptaci románu musíte v první řadě najít scény, které slouží jako záminka pro tanec. Scény nebo motivy, které v románu nejsou až tak důležité, se mohou stát důležitými v baletu, protože jsou ideální pro pas de deux, pas de trois a podobně. Takže je důležité takové scény dobře vybrat. Doufám, že se mi to povedlo, to uvidíme až na premiéře,“ dodal Chalmer s úsměvem.

Téma touhy po mládí a kráse za každou cenu je dle tvůrců inscenace v současnosti aktuálnější než kdy předtím. „Na fotografiích podvádíme, děláme se mladšími, vylepšujeme se. Stejně tak mě ale zaujalo faustovské téma zaprodání vlastní duše za pocit moci a opojení. Je to o kontrastu krásného těla a nehezké duše. Nezáleží na tom, co se děje s naším tělem, důležitá je mysl, duše. V našem baletu ukazujeme Doriana hledajícího to, na čem skutečně záleží. Přestože je mladý a krásný, uvnitř ho zabíjí smutek a pocit viny za to, co udělal,“ popsal choreograf a režisér.

Tanečníky bude na jevišti doprovázet orchestr Moravského divadla. Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník. „Skladatel Aniello Mallardo staví na kontrastech tak, jak je přináší děj. Najdeme zde plochy romantického rozletu, místa dramatická i niterná, a nechybí ani statická hudba založená na dlouhých prodlevách. Posluchači, kteří mají nedůvěru v soudobou hudbu, se v případě Mallardova díla nemusí obávat - jedná se o hudbu posluchačsky přístupnou, melodickou, místy velmi efektní,“ uvedl Šumník.

V roli Doriana Graye se představí Sergio Méndez Romero, úlohu s ním alternují Aurélien Jeandot a Hirofumi Kitazume. „Dorian je výjimečná postava a ztvárnit jej na jevišti pro mě znamená velkou výzvu. Musím ukázat, že ačkoliv vnějškově se Dorian nemění, uvnitř ano, čas se podepisuje na jeho nitru. Dorian na konci představení je někým úplně jiným než Dorian na začátku. Paul Chalmer velmi dbá na podání příběhu a vykreslení charakterů. Jsem vděčný za takovou příležitost,“ sdělil Romero. Postavu herečky Sibyl, která se do Doriana zamiluje, ztvární Sawa Shiratsuki v alternaci s Emily-Joy Smith a Yuki Beppu. „Sibyl je chudá dívka a Dorian je velmi bohatý. Zpočátku si není jistá, zda mu může věřit, ale nakonec se do něj zamiluje, a to způsobí její tragický konec. Dorian se změní a přestane se o Sibyl zajímat. Nezamiloval se totiž do ní, ale do představy o ní, do postavy Julie, kterou hrála na jevišti. Máme společný romantický duet poté, co Dorian přijde za Sibyl do herecké šatny, a pak náladově zcela odlišný duet, ve kterém se rozcházíme,“ přiblížila Shiratsuki.

V roli Henryho Wottona, který uvede Doriana do světa rozkoše, neřesti a korupce, se představí Seamus Wilkinson, Alejandro Polo nebo Javier Moya Romero. V dalších úlohách se představí Andrea Canalicchio, Iván Sanchez Fernandez, William Mitchell nebo Ellia Zegrati.

Scénu a kostýmy inspirované viktoriánskou Anglií navrhl Aleš Valášek, který s olomouckým baletem již dříve spolupracoval na přípravě inscenací Bajadéra či Giselle.

„Po pohádkovém Louskáčkovi nabídne náš baletní soubor v této sezoně náladově odlišnou, ale neméně působivou podívanou. Příběh Doriana Graye nabízí silná témata a silné postavy. Zveme diváky, aby se přišli podívat, jak bravurně převedl celý tvůrčí tým Wildeův román do jazyka pohybu a tance,“ uzavřel ředitel Moravského divadla David Gerneš.

V historii českého divadla v Olomouci jde o teprve druhou adaptaci románu Obraz Doriana Graye. V roce 1964 měla premiéru inscenace opery Roberta Hanella, režíroval E. F. Vokálek.

Další články