Zde může být vaše reklama.

Komorní soubor V olomoucké Redutě vystoupí Belfiato

V olomoucké Redutě vystoupí Belfiato
Kvintet vystoupí v olomoucké Redutě už v pondělí!

foto: Belfiato

01. 11. 2019 - 09:00

Jako neobyčejně nabitý a pestrý označují členové kvintetu Belfiato koncert Krásným dechem, který pořádá v pondělí 4. listopadu od 19.00 v olomoucké Redutě Moravská filharmonie. Program obsáhne hudbu od klasicismu přes Leoše Janáčka až po italského avantgardistu Luciana Beria. Právě skladba posledně jmenovaného autora, která je založená na miniaturních bajkách o zvířatech, předepisuje hráčům také mluvit.

„Nechali jsme si přeložit text do češtiny a věnovali jeho nastudování velkou péči, konzultovali s herečkou, aby byl náš projev srozumitelný,“ popisuje členka souboru Kateřina Javůrková a dodává, že skladba měla při svém prvním uvedení ohlas i u dětí.

Na programu olomouckého koncertu zazní úprava předehry ke Kouzelné flétně W. A. Mozarta a dvě novodobé transkripce: Suitu z Janáčkovy Lišky Bystroušky upravil pro kvinteto skladatel a flétnista orchestru Národního divadla Jiří Pelikán. Jde o velmi barvitou hudbu, stejně jako v díle proslulého francouzského skladatele Maurice Ravela Náhrobek Couperinův, v níž autor skládá hold hudbě minulosti. „Je to hudba romantická až filmová,“ říká Jiří Javůrek o poslední skladbě večera, kvintetu Theodora Blumera.

Pětice ve složení Kateřina Javůrková – lesní roh, Oto Reiprich – flétna, Jiří Javůrek – klarinet, Jan Souček – hoboj a Ondřej Šindelář – fagot je v současnosti nejúspěšnější český zástupce dechových kvintet. Jedná se o hráče předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia). Jako jednotlivci obdrželi ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích (soutěž ARD v Mnichově, Pražské jaro a Concertinu Praga) a jako ansámbl zabodovali například na soutěži Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu, kde získali 1. cenu.

Další články