Zde může být vaše reklama.

HVĚZDNÝ FESTIVAL Startuje 27. Divadelní Flora s mottem Volnost

Startuje 27. Divadelní Flora s mottem Volnost

foto: Divadelní Flora

07. 05. 2024 - 20:09

Do Olomouce se začínají sjíždět renomované tuzemské i zahraniční divadelní osobnosti – ve čtvrtek 9. 5. zde startuje jeden z největších středoevropských festivalů. Divadelní Flora pozve na sedm desítek událostí zastřešených ročníkovým mottem VOLNOST, poběží až do pondělí 20. května.

 

Výrazný leitmotiv

Pořadatelský spolek Flora Theatre Festival zve na oceňované činoherní i taneční inscenace, performance, stand-up, operu, besedy, koncerty a řadu dalších doprovodných aktivit, které propojí motto Volnost. Flora má dlouhodobě pověst tematicky vyprofilované přehlídky, jejíž ročníkovou dramaturgii charakterizuje jasně artikulovaný leitmotiv. Ten letošní rezonuje všemi inscenacemi hlavního programu, které jej na mnoho způsobů akcentují. „Volnost je základní lidskou potřebou, implicitní podmínkou důstojné existence i autentické tvorby. Mnozí lidé však nemohou žít tak, jak by si přáli, svobodně tvořit a naplňovat své touhy. Věříme, že umělecké reflexe palčivých fenoménů současnosti, na něž divadlo přirozeně reaguje, festivalové publikum osloví a také je vyzve k aktivní diskuzi s těmi, jež jsme letos do Olomouce pozvali,“ zve na samotná představení i spoustu festivalových besed a neformálních setkání s umělci a umělkyněmi ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil.

Po olomoucké malířce Adéle Janské, jejíž ženské portréty loni komunikovaly s mottem Jinakost, festival stran prezentace oslovil jiného zástupce tamní výtvarné scény – Jiřího Sedláka. „S ohledem na ročníkové téma Divadelní Flory byl pro mne Jiří ideálním adeptem spolupráce na aktuálním vizuálu. Jeho expresivní, až abstraktní poloha s mottem Volnost sugestivně koresponduje. Stejně jako loni dochází i tentokrát k průniku dvou médií – do digitálního grafického designu vstupuje se svými analogovými výrazovými prostředky malíř. Do strohé šablony s faktografickými daty Jiří živelně otiskl naléhavý imperativ,“ komentuje grafik Radim Měsíc ideu vizuálu 27DF, jehož barevný statement oživil exteriéry univerzitního města.

Poslední vstupenky

Vedle plejády zahraničních osobností budou v Olomouci k vidění výjimečné kreace hereckých person tuzemského divadla. „Autentickými peripetiemi svého životního příběhu provede diváky odvážná Iris Kristeková ve stand-upu Iris čelné osobnosti naší divadelní scény Miřenky Čechové. Strhující adaptaci Büchnerova Vojcka, kterou na Floru přiveze soubor Lachende Bestien, dominuje zase skvělý Mark Kristián Hochman. K činoherním vrcholům přehlídky bude patřit napínavé soudní drama Na první pohled pražského Švandova divadla, které bylo českou divadelní kritikou nominováno na Inscenaci roku. Marie Štípková, excelující v roli advokátky Tessy, získala v prestižní anketě užší nominaci na nejlepší ženský herecký výkon,“ vypichuje divácky atraktivní tituly letošního ročníku DF její mluvčí Daniela Hekelová.

Festival odstartují dvě světové premiéry olomoucké provenience – komponovaný taneční večer Freedom in Motion baletního souboru Moravského divadla (choreografie WHITEflag day Italky Roberty Ferrary a Inventing Freedom Štěpána Pechara), který bude hostit nedávno otevřený Central ve čtvrtek 9. května, a činoherní Tragédi Divadla na cucky a slovenského režiséra Šimona Spišáka o den později. Hned po nich bude jeviště MDO patřit mezinárodnímu ansámblu Schauspielhaus Bochum, jehož inscenace Nový život v režii Christophera Rüpinga 27. Divadelní Floru slavnostně zahájí.

Během dvanácti dnů plných divadelních a hudebních zážitků se na Floře představí výrazní inscenátoři a inspirativní inscenátorky spolu se špičkovými protagonisty a protagonistkami z jedenácti zemí. Přehlídka nabídne v hlavním programu na třicet divadelních produkcí, celkem pozve na sedm desítek akcí.

Poslední vstupenky na exkluzivní hostování i produkce olomouckých scén lze zakoupit na pokladně Moravského divadla Olomouc, na nevyprodaná představení pak v místě jejich konání půl hodiny před začátkem.

Kompletní informace k festivalu najdete na sociálních sítích DF a na www.divadelniflora.cz.

Realizaci 27. Divadelní Flory finančně podporují:

Ministerstvo kultury České republiky, statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Státní fond kultury ČR, Česko-německý fond budoucnosti, nadace Dance On Tour Austria, Rakouské centrum UP, Česko-polské fórum, Polský institut v Praze, Vodohospodářská společnost Olomouc, a.s. a další partneři.

Pořadatelem je Flora Theatre Festival, z.s. – v partnerské spolupráci s Muzeem umění Olomouc a ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc, Divadlem na cucky a Univerzitou Palackého v Olomouci.

Generálním mediálním partnerem DF je Česká televize, hlavním mediálním partnerem týdeník Respekt.

27DF se koná pod záštitou ministra kultury České republiky Martina Baxy a velvyslance Spolkové republiky Německo v Praze Andrease Künneho.

Další články