Zde může být vaše reklama.

ENGLEROVY VARHANY Varhanní festival je zpět u svatého Mořice

Varhanní festival je zpět u svatého Mořice

foto: Moravská filharmonie Olomouc

07. 08. 2023 - 14:50

Mezinárodní varhanní festival již více než půlstoletí neodmyslitelně patří ke kulturnímu životu Olomouce. Po několika letech se po důkladné rekonstrukci varhan v chrámu sv. Mořice vrací do tohoto kostela, se kterým je od svého počátku těsně spjatý. Pětapadesátý ročník se uskuteční od 4. do 18. září. Nabídne mezinárodní zastoupení umělců i špičkové výkony.

Slavnostní zahajovací koncert v podání Kateřiny Málkové obohatí vystoupení jednoho z nejvýraznějších žesťových souborů u nás, Moravia Brass Bandu. Také zbývající čtyři koncerty nabídnou špičkové interprety a nevšední hudební zážitky. „Největšími letošními hvězdami budou David Cassan z Francie a Balázs Szabó z Maďarska. Vynikající německý varhaník Axel Flierl provede stěžejní díla francouzských a německých skladatelů. Velkým zpestřením bude koncert pro dvoje varhany a dva varhaníky, který se uskuteční v olomoucké katedrále. Rád bych vyzvednul fakt, že právě olomoucký “dóm” poskytl hlavní zázemí varhannímu festivalu v době rekonstrukce svatomořických varhan,“ řekl dramaturg festivalu Karel Martínek.

Olomoucký festival je nejstarším a nejvýznamnějším varhaním festivalem u nás a také významnou událostí svého druhu v celosvětovém měřítku. Festival založil varhaník a organolog Antonín Schindler (1925–2010). Koná se v Olomouci bez přerušení již od roku 1969. Domovským kostelem, resp. nástrojem varhanního festivalu jsou Englerovy varhany v kostele svatého Mořice v Olomouci. Tento nástroj je se svými pěti manuály, 95 rejstříky a bezmála 8000 píšťalami největší v ČR. Bližší informace k festivalu a vstupenkám jsou k dispozici na webu Moravské filharmonie Olomouc www.mfo.cz.

 

 

Další články