Zde může být vaše reklama.

Komentář: Král je mrtev, ať žije král...

Komentář: Král je mrtev, ať žije král...

foto: redakce

27. 09. 2022 - 14:27

Král je mrtev, ať žije král… v Olomouci je to ten staronový, Miroslav Žbánek.

Objektivně nutno říct, že ANO tentokráte volební klání v našem krásném městě jednoznačně ovládlo. Zcela jistě svou roli sehrála také celostátní nálada, situace okolo ekonomických turbulencí, cen energií, inflace atp. Tím však nechci ubírat vítězi na přičinění.

Druhá na pásce skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Podíváme-li se nejprve detailněji na prvně dva zmíněné subjekty, Hnutí ANO posílilo oproti období 2018–2022 o dva mandáty. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vlastně o jeden mandát (byť lidovci jeden ztratili, dva nově získala Topka).

O mandát pak posílilo Hnutí spOLečně. Tedy vládnoucí městská koalice v součtu vyšla z voleb vítězně, počet mandátů ji narostl hned o čtyři. To lze interpretovat určitě různě, ale nepochybně i tak, že jsou lidé ve městě principiálně spokojení s tím, jak město poslední čtyři roky fungovalo, i když zde samozřejmě, s ohledem na již zmíněný vliv celostátní politiky na dění v krajských městech, trochu zjednodušuji.

Naopak třetí subjekt v pořadí koalice ProOlomouc a Piráti ztratila. Opět čistě optikou součtu zisků těchto subjektů, protože v období 2018–2022 seděla v našem pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu pětice zastupitelů z ProOlomouc a čtveřice Pirátů. Nyní tato koalice drží osm mandátů.

Ze zastupitelstva zcela vypadli sociální demokraté a komunisté, kteří měli oba po dvou mandátech. Naopak o dva mandáty (ze tří na pět) posílila koalice SPD a Trikolora. V neposlední řadě nelze nezmínit STAN, který šel tentokrát se Zelenými (v předchozím období s Piráty). Tato strategie se však zjevně úplně nepovedla, STAN oproti předchozím třem zastupitelům bude mít jen dvě své zástupkyně v zastupitelstvu.

V době psaní tohoto komentáře (a úvodníku připravované tištěné verze Večerníku), v úterý 27.9.2022, stále není jasno, jak bude vypadat městská rada. V politice jsme již zažili mnohé, tak nebudeme předjímat. Jisté je jen to, že Hnutí ANO má svou hegemonii a primátora. S kým bude v těžké době následujících let město řídit, to se musíme nechat překvapit, respektive v době, kdy budete držet v rukách nový výtisk číslo Hanáckého Večerníku, již to zřejmě budeme vědět. 

Další články